piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Urzędnicy gaszą światło

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 grudnia 2004, 22:13

W Poniatowej w nocy pali się co druga lampa. We wsiach gminy Józefów już od dawna zapanowały kompletne ciemności. Szukając sposobu na podreperowanie budżetów, gminy oszczędzają na oświetlaniu ulic i dróg.

Ponad 40 tys. zł zaoszczędziła Poniatowa w tym roku na wyłączeniu co drugiej lampy w mieście.
– Do szukania oszczędności zmusiła nas zmiana przepisów – wyjaśnia Zbigniew Kania, burmistrz Poniatowej. – Od tego roku wojewoda już nie refunduje gminom kosztów ponoszonych na oświetlenie dróg wojewódzkich i krajowych.
W samej Poniatowej wyłączono 112 latarń ulicznych. To połowa. Pozostałe palą się, więc w mieście kompletnych ciemności nie ma. Natomiast na wsiach czas oświetlania został znacznie ograniczony. Latarnie zapalają się o zmierzchu, a gasną już o godzinie 1 w nocy. – Nie zwykliśmy się włóczyć po nocach, więc po północy, a często i znacznie wcześniej, latarnie świeciłyby tylko sowom w oczy – mówi mieszkanka Niezabitowa. – Nie ma potrzeby, by się paliły przez całą noc.
Ograniczenia w oświetleniu stosuje wiele gmin. Na przykład w Józefowie, w powiecie opolskim, zapala się lampy o zmierzchu, a gasi wcześnie, bo już o godz. 22. – Co jakiś czas jadę w kierunku Annopola, muszę przejeżdżać przez Józefów akurat w środku nocy – mówi kierowca samochodu dostawczego. – Trasę już znam, więc jadę po omacku. Ale tacy, co jadą pierwszy raz, mogą się pogubić.
– A jaki to raj dla złodziei – dodaje jedna z mieszkanek.
– Kilkanaście lat temu zapytaliśmy mieszkańców, czy zgadzają się, by budować drogi gminne kosztem oświetlenia ulicznego na wsiach – mówi Mieczysław Teresiński, wójt gminy Józefów. – Mieszkańcy zgodzili się i dzięki temu mamy już asfaltowe drogi w 36 miejscowościach.
Są jednak i takie gminy, które nie wyłączają oświetlenia w nocy, szukając innych sposobów oszczędzania. – Wymieniamy systematycznie lampy na tzw. lampy sodowe, które są oszczędniejsze w eksploatacji, zmieniliśmy też taryfę opłat na korzystniejszą – wyjaśnia Teresa Decyk z Urzędu Gminy w Puchaczowie. – Nowe oświetlenie w Brzezinach i Brzezinach Kolonii założyliśmy pod koniec listopada. Na razie jeszcze nie wiemy, jakie oszczędności wymiana przyniosła, ale na pewno przyniosła.
Lampy sodowe wymieniła już jakiś czas temu gmina Józefów – w Rybitwach i Wólce Kolczyńskiej. – Oszczędzamy około trzech czwartych wydawanych dotychczas pieniędzy – twierdzi Andrzej Zarębski, sekretarz gminy. – Lampy sodowe dają lepsze światło, dzięki czemu wystarczy ich montaż na co drugiej latarni. W przyszłym roku wymienimy oświetlenie w kilku następnych wsiach.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!