wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Czy masz ukończone 18 lat?

Urzędnik lubelskiej skarbówki fałszował PIT-y podatników. Gdzie trafił 1 proc. podatku?

Dodano: 3 grudnia 2015, 07:42

Rok i trzy miesiące więzienia w zawieszeniu. To kara dla byłego pracownika skarbówki, który w PIT-ach podatników samodzielnie wskazywał, komu przekazać 1 procent podatku. Pieniądze trafiły do klubu sportowego, w którym grały jego dzieci.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Krzysztof O. działał dla korzyści majątkowej, ale nie wziął pieniędzy do kieszeni. Zostały one przeznaczone na działalność sportową dzieci i młodzieży – uzasadniał wczorajszy wyrok sędzia Piotr Chwedeńczuk. – Niemniej jednak, od urzędnika wymaga się przestrzegania prawa, a oskarżony to prawo złamał.

Proces trwał niemal dokładnie trzy lata. 53-letni Krzysztof O. pracował w III Urzędzie Skarbowym w Lublinie. Zajmował się m.in. obsługą interesantów i weryfikacją rocznych zeznań podatkowych. Od 2002 r. działał społecznie w Uczniowskim Klubie Sportowym „Widok” w Lublinie. W klubie tym trenowały jego dzieci.

Z akt sprawy wynika, że Krzysztof O. postanowił nielegalnie wspomóc klubową kasę. Wykorzystał do tego roczne zeznania podatników. Osobom, które nie zdecydowały, komu przekażą jeden procent swojego podatku, sam dopisywał w formularzu dane UKS „Widok”. Z ustaleń śledczych wynika, że Krzysztof O. działał w ten sposób w latach 2008 i 2009. Przerobił ponad 300 PIT-ów.
Mężczyzna nie przyznał się do winy. Z jego wyjaśnień wynikało, że znał podatników przekazujących 1 procent na rzecz klubu. Wpisów w formularzach dokonywał za ich zgodą.

– Sąd przesłuchał ponad 300 osób i żadna z nich nie zna Krzysztofa O. – skwitował w uzasadnieniu wyroku sędzia Chwedeńczuk. – Niektórzy ze świadków przyznali jednak, że gdyby wiedzieli o istnieniu klubu, przekazaliby część podatku na jego rzecz.

Powołany w sprawie biegły potwierdził, że doszło do przerobienia dokumentów. Sąd uznał również, że były urzędnik jest winny tzw. doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, ze szkodą dla Skarbu Państwa. Mężczyzna miał uszczuplić wpływy do budżetu o ponad 11 tys. zł.

Sprawa Krzysztofa O. wyszła na jaw po tym, jak jeden z podatników złożył korektę zeznania podatkowego. Zauważył wówczas tajemniczy wpis o przekazaniu jednego procenta na rzecz UKS „Widok”. Zawiadomiono prokuraturę. Sam Krzysztof O. już w 2009 r. stracił pracę. Pożegnał się również działalnością w klubie.

Wczoraj Sąd Rejonowy Lublin–Zachód skazał Krzysztofa O. na rok i trzy miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Mężczyzna musi również zapłacić na rzecz Skarbu Państwa ponad 9800 zł. Na tym nie koniec. Wobec byłego pracownika skarbówki orzeczono również trzyletni zakaz zajmowania stanowisk w urzędach, związanych z gospodarowaniem publicznymi pieniędzmi. Wyrok nie jest prawomocny.

Czytaj więcej o: urząd skarbowy UKS Widok
Gość
Gość
Gość
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 grudnia 2015 o 19:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przynajmniej kasa poszła na szczytny cel,a nie na jakąś fundacje gdzie udziały ma kler.

Rozwiń
Gość
Gość (3 grudnia 2015 o 14:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I jak zwykle urzędasowi się upiecze, bo co to za kara. Jak podatnik spójni się z zeznaniem lub innymi opłatami to od niebotyczne kary.
Rozwiń
Gość
Gość (3 grudnia 2015 o 13:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Krzysiek jestem z Tobą !!!!! Walić komentarze bezrobotnych hejterów. Dla nas zawsze będziesz bohaterem
Rozwiń
Gość
Gość (3 grudnia 2015 o 10:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy jeżeli ja jako zwykły podatnik sfałszował bym fakturę na dużą sumę też bym dostał zawiasy i kare niższą niż kwota fałszerstwa ??? Nie sądzę
Rozwiń
bobas
bobas (3 grudnia 2015 o 08:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

GOŚĆ PRZEGIĄŁ, ALE NIE UKRADŁ KASY DLA SIEBIE. CZY W TYM KRAJU TRZEBA KRAŚĆ MILIARDY, ŻEBY BYĆ BEZKARNYM? DLACZEGO SĄDY NIE KARZĄ PRZEKRĘCIARZY TJ: TUSK, DRZEWIECKI, GRAD, NOWAK, ITD, ITD.....

Kolejny obrońca złodziei się znalazł. Oczywiście, że te pieniądze ukradł pośrednio dla siebie, tj na cele dotyczące jego dzieci. Ciekawe, czy też byś bronił jakby gość ukradł te pieniądze na poczet jakiejś fundacji ojca Rydzyka, pewnie wtedy byłaby afera na całą Polskę.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!