piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Usycha nie tylko stary baobab

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 sierpnia 2007, 18:01
Autor: Dominik Smaga

W zastraszającym tempie umierają drzewa we wschodniej części pl. Litewskiego. Jedno z nich jest kompletnie suche.

Ratusz dopiero po naszych pytaniach zlecił ich zbadanie.

Najgorzej wyglądają drzewa stojące między pomnikiem Unii Lubelskiej, fontanną i budynkiem Wydziału Politologii UMCS. Jeden z okazów usechł całkowicie. Reszta obumiera powoli. Na części drzew jest wiele suchych gałęzi, które łamią się pod dotykiem jednego palca. W najgorszym stanie są klony.
Dlaczego? Tego Urząd Miasta nie wie. Dopiero po naszym telefonie odpowiedzialny za stan miejskiej zieleni Wydział Gospodarki Komunalnej postanowił zbadać sprawę. - Wystąpiliśmy do Wydziału Ochrony Środowiska o sporządzenie opinii dendrologicznej - mówi Tomasz Radzikowski, dyrektor WGK. - Dopiero po uzyskaniu takiej ekspertyzy będziemy wiedzieli, jaki dokładnie jest stan drzew, które rośliny można leczyć, a które kwalifikują się do wycięcia. Ekspertyzy spodziewamy się w ciągu dwóch, trzech tygodni.
Marian Stani, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska był dla nas wczoraj nieuchwytny.

Do tej pory miasto nie zlecało podobnych ekspertyz dotyczących stanu drzew na pl. Litewskim. - Z wyjątkiem Baobabu - przyznaje Radzikowski. - Trudno mi powiedzieć, dlaczego tak się stało.
W miejsce wyciętych drzew nieprędko pojawią się nowe. I to nie dlatego, że na każdą nową sadzonkę musi się zgodzić konserwator zabytków. - Z nasadzeniami musimy poczekać, aż będzie wiadomo jak ma wyglądać plac Litewski - tłumaczy Radzikowski. - Bo co by było, gdyby się okazało, że posadziliśmy drzewa w złych miejscach?
- Obecnie przygotowujemy materiały niezbędne do ogłoszenia konkursu na koncepcję zagospodarowania placu - mówi Mirosław Kalinowski z Biura Prasowego Ratusza. Sam konkurs może być ogłoszony około października. Kiedy plac zostanie przebudowany? Nie wiadomo.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!