środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Utoczyli urzędnikom krwi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 sierpnia 2006, 19:00

W ambulatorium szpitalne zamieniła się wczoraj Sala Kolumnowa Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. A urzędnicy w honorowych dawców krwi. Po raz pierwszy w życiu krew oddał wojewoda.

Wokół rozstawionych stanowisk do pobierania krwi krzątali się lekarze z Centrum Regionalnego Krwiodawstwa. Dawcy musieli się zarejestrować, oddać próbkę krwi do analizy wirusologicznej, przejść badanie lekarskie, wypić napój, zjeść wafelek. Jako pierwsi krew oddali żołnierze. Potem zaroiło się od urzędników z instytucji podległych wojewodzie. Przyjechali z całego województwa. – Od dawna chodziło mi to po głowie, ale nie było okazji – na leżance leży Marek Kellner z Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim. – Nikt z nas nie wie, czy jemu kiedyś krew też nie będzie potrzebna.
• Co pan sądzi o przepisach wykluczających osoby o orientacji homoseksualnej z dawców krwi? – nawiązaliśmy do problemu, który od jakiegoś czasu poruszamy na łamach Dziennika.
– Nie powinno tak być – odparł urzędnik. – Krew jest badana. Jeżeli homoseksualista jest zdrowy, nie powinno mu się tego zabraniać.
W samo południe przyszedł wojewoda Wojciech Żukowski, pomysłodawca akcji. Choć żartował, że zastrzyków bał się, ale tylko do dziesiątego roku życia, widać było, że ma lekką tremę. Badania lekarskie wypadły pomyślnie. Ciśnienie 130/90 było wzorcowe. Nie patrzył, kiedy pielęgniarka wkłuwała mu się w żyłę. – Jak się pan czuje – dopytywali się wszyscy. – Wyśmienicie – zapewniał.
Akcję pobierania krwi zorganizowano w urzędzie po raz pierwszy. – Być może stanie się zwyczajem – stwierdził wojewoda. – Odpowiedzieliśmy na apel centrum krwiodawstwa, któremu brakuje krwi.
Wojewoda powiedział Dziennikowi, że nie umie się odnieść do przepisów zakazujących gejowi zostanie dawcą krwi. – Nie sądzę, aby przepisy były przejawem homofobii – twierdził. – Jeżeli fachowcy uznali, że ta grupa nie powinna oddawać krwi, widocznie mieli ku temu przesłanki medyczne. (step)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!