sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Uwaga na oszustów! Udają pracowników NFZ i wyłudzają dane osobowe

Dodano: 6 lipca 2016, 13:00
Autor: kp

(fot. Maciej Kaczanowski)
(fot. Maciej Kaczanowski)

Lubelski oddział NFZ ostrzega przed osobami, które podszywają się pod pracowników funduszu i przez telefon wyłudzają dane osobowe.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

W ubiegłym tygodniu taką sytuację miała jedna z mieszkanek Puław. Kobieta poinformowała o zdarzeniu lubelski oddział NFZ. To już trzeci taki przypadek w naszym województwie.

– Osoba, która podawała się za pracownika funduszu, prosiła o podanie danych osobowych: imienia i nazwiska, numeru PESEL, serii i numeru dowodu osobistego. Twierdziła, że pyta o nie w związku z akcją kompleksowych badań profilaktycznych dla kobiet – mówi Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ. – Chodziło o wykonanie mammografii, cytologii i USG piersi, na które chciała zaprosić i zarejestrować. Gdy kobieta przekazała rozmówczyni swoje dane, ta podała jej miejsce i godzinę wykonania badań. Przychodnia, do której została odesłana, nic o takiej akcji nie wiedziała.

Jak podkreśla rzecznik, NFZ nie prowadzi takich akcji. Informacje o badaniach profilaktycznych fundusz przekazuje za pośrednictwem strony internetowej lub w trakcie akcji prozdrowotnych prowadzonych w swojej siedzibie lub w delegaturach.

– Przypominamy, że pracownicy funduszu nigdy nie proszą o dane osobowe przez telefon, nie odwiedzają ubezpieczonych w domach, nie proponują zakupu leków, wyrobów medycznych czy usług – zaznacza Bartoszek. – Nie proponują też jakichkolwiek promocji czy refundacji.

Rzeczniczka dodaje, że wszystkie sprawy związane z bezpłatnym leczeniem w ramach NFZ, załatwiane są przez pracowników wyłącznie korespondencyjnie, drogą elektroniczną i osobiście w siedzibach NFZ.

– Jeśli telefonicznie, to tylko w przypadku, gdy jest to kontynuacja korespondencji między funduszem a pacjentem – zaznacza Bartoszek. – Prosimy, szczególnie osoby starsze, o czujność i ostrożność.

Czytaj więcej o: oszustwo
Użytkownik niezarejestrowany
dfdf
Spoon
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 lipca 2016 o 16:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a gdzie nasze instytucje śledcze od tych spraw, no chyba, że babcia z dziadkiem przeczytają SMS napisany na ich komórce drewnianej znajdującej się na posesji czy u sąsiada na płocie i nie będą podawać tych danych
Rozwiń
dfdf
dfdf (6 lipca 2016 o 16:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to gdzie nasz chilerny rząd, dlaczego nie zabroni udzielania pożyczek na ksero dokumentów czy tp. każda pożyczka winna być udzielana osobiście w instytycji udzielającej. No ale widocznei ktoś z góry ma w tym interes.
Rozwiń
Spoon
Spoon (6 lipca 2016 o 15:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
" Od jutra , uwaga na oszustów, udają listonoszy, na hasło "poczta" nie otwierać drzwi, ani do klatki a tym bardziej do mieszkania."
Czyli jesteś za zachowaniem przedstawionym w artykule mam rozumieć?
Rozwiń
Gość
Gość (6 lipca 2016 o 15:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i pewnie niedługo dostanie harmonogram spłaty kredytu.
Rozwiń
Gość
Gość (6 lipca 2016 o 14:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Od jutra , uwaga na oszustów, udają listonoszy, na hasło "poczta" nie otwierać drzwi, ani do klatki a tym bardziej do mieszkania.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!