niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Uważaj, gdzie uczysz się jeździć

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 stycznia 2003, 19:01

Nim wybierzemy szkołę nauki jazdy, sprawdźmy czy działa ona legalnie. Jeśli placówka nie ma zezwolenia na prowadzenie działalności, wyrzucimy pieniądze w błoto i będziemy musieli powtórzyć kurs.

Od stycznia tego roku właściciele szkół nauki jazdy muszą legitymować się nowym zezwoleniem na oferowanie swoich usług. Poprzednie straciły ważność.
Taki obowiązek wynika z rozporządzenia ministra infrastruktury. Zgodnie z nim, szkoła nauki jazdy musi posiadać np. sale wykładowe i plac manewrowy. Na tym nie koniec. Dostosować do nauki jazdy samochody, które są na wyposażeniu szkoły. Chodzi m.in. o to, by hamulec i sprzęgło znajdowały się po stronie instruktora.
Pod koniec ubiegłego roku w Lublinie działało 57 szkół nauki jazdy. Do wczoraj tylko połowa z nich, czyli 29 posiadała nowe zezwolenia na prowadzenie działalności. Kolejne 10 szkół ma na nie szansę, ale pod warunkiem, że uzupełni dokumenty.
– Jeśli szkoła nie posiada aktualnego zezwolenia, to działa nielegalnie – nie ma wątpliwości Dariusz Bogusz z Miejskiego Inspektoratu Komunikacji, który takie zezwolenia wydaje.
Niedawno MIK przeprowadził kontrolę w lubelskich szkołach nauki jazdy. Kilka z nich działa bez aktualnego zezwolenia. Wszystkie otrzymały upomnienia. Kolejna kontrola ma być przeprowadzona w lutym. – Tym razem sprawy skierujemy do sądów grodzkich – zapowiada Bogusz.
Co w praktyce oznacza, że szkoła nie posiada koniecznego zezwolenia? – Wszelkie zaświadczenia wydawane przez takie szkoły są nieważne – nie kryje Bogusz. Czyli pieniądze, które wydaliśmy na naukę poszły w błoto, a kurs musimy zrobić jeszcze raz.
Jak nas wczoraj poinformowano w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Lublinie dotychczas nie zdarzyła się taka sytuacja.
– Nowe przepisy są może uciążliwe dla nas, ale dają pewną gwarancję dla klientów. Eliminują z rynku firmy nie spełniające warunków do prowadzenia tego typu usług – uważa Maciej Kulka, współwłaściciel firmy „Kulka”. – Musiałem przedstawić różnego rodzaju dokumenty m.in., że nie zalegam z podatkami czy też o niekarności. Dzięki takiej procedurze firma staje się wiarygodna.
Podobnego zdania jest Walerian Wajskot, właściciel „Refleksu”: – W naszych firmach weryfikacja jest niezbędna. Dlatego dobrze się stało, że nowe przepisy weszły w życie.
Zezwolenia nie posiada znana na rynku firma „Amigo”. Dlaczego? – A co to kogo obchodzi – usłyszeliśmy w słuchawce.
Otrzymanie zezwolenia w tym roku kosztuje ponad 400 złotych.

Oni mają pozwolenia

Ośrodek Szkolenia Ryszard Makuła, ul. Faraona 6; Ośrodek Szkolenia TEST, ul. Struga 47a; Ośrodek Szkolenia ALFA, ul. Balladyny 20; Ośrodek Szkolenia RABBIT-GLOBUS, ul. Filaretów 44; REFLEKS, ul. Kaprysowa 1/57; AZYMUT, ul. Harnasie 11; ALEX, ul. Romera 29; MARKO, ul. Lubartowska 16/4; Auto-Prawo, ul. Bandtkich 7; ESTOR, ul. Pawia 14/6; EURO-START, ul. Wojciechowska 7/3; KULKA, ul. Hutnicza 30; MPK, al. Kraśnicka 25; URANUS, ul. Łukowska 49; PZMot, ul. Prusa 6; Zespół Szkół Samochodowych nr 2, ul. Sulisławicka 7; EWAN, ul. Daszyńskiego 2; Automobilklub Lubelski, ul. I Armii Wojska Polskiego 2; Ośrodek Szkolenia UNIA , ul. Mełegiewska 7/9; Grabiec&Syn, al. Zygmuntowskie 5/13; AURA, ul. Przyjaźni 5/25; RAMBO, al. Spółdzielczości Pracy 47; EFEKT, ul. Narutowicza 14/16; A-Zet, ul. Lotnicza 11; Ośrodek Szkolenia MILA, ul. Poniatowskiego 1/29; PERFEKT, ul. Lipińskiego 21/46a; ALFRED, ul. Sierpińskiego 14b; KLEKS, al. Racławickie 22/51a; Ośrodek Szkolenia Nazaruk-Serwis, ul. Kunickiego 161.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!