wtorek, 23 maja 2017 r.

Lublin

Uważaj, gdzie uczysz się jeździć

Dodano: 22 stycznia 2003, 19:01

Nim wybierzemy szkołę nauki jazdy, sprawdźmy czy działa ona legalnie. Jeśli placówka nie ma zezwolenia na prowadzenie działalności, wyrzucimy pieniądze w błoto i będziemy musieli powtórzyć kurs.

Od stycznia tego roku właściciele szkół nauki jazdy muszą legitymować się nowym zezwoleniem na oferowanie swoich usług. Poprzednie straciły ważność.
Taki obowiązek wynika z rozporządzenia ministra infrastruktury. Zgodnie z nim, szkoła nauki jazdy musi posiadać np. sale wykładowe i plac manewrowy. Na tym nie koniec. Dostosować do nauki jazdy samochody, które są na wyposażeniu szkoły. Chodzi m.in. o to, by hamulec i sprzęgło znajdowały się po stronie instruktora.
Pod koniec ubiegłego roku w Lublinie działało 57 szkół nauki jazdy. Do wczoraj tylko połowa z nich, czyli 29 posiadała nowe zezwolenia na prowadzenie działalności. Kolejne 10 szkół ma na nie szansę, ale pod warunkiem, że uzupełni dokumenty.
– Jeśli szkoła nie posiada aktualnego zezwolenia, to działa nielegalnie – nie ma wątpliwości Dariusz Bogusz z Miejskiego Inspektoratu Komunikacji, który takie zezwolenia wydaje.
Niedawno MIK przeprowadził kontrolę w lubelskich szkołach nauki jazdy. Kilka z nich działa bez aktualnego zezwolenia. Wszystkie otrzymały upomnienia. Kolejna kontrola ma być przeprowadzona w lutym. – Tym razem sprawy skierujemy do sądów grodzkich – zapowiada Bogusz.
Co w praktyce oznacza, że szkoła nie posiada koniecznego zezwolenia? – Wszelkie zaświadczenia wydawane przez takie szkoły są nieważne – nie kryje Bogusz. Czyli pieniądze, które wydaliśmy na naukę poszły w błoto, a kurs musimy zrobić jeszcze raz.
Jak nas wczoraj poinformowano w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Lublinie dotychczas nie zdarzyła się taka sytuacja.
– Nowe przepisy są może uciążliwe dla nas, ale dają pewną gwarancję dla klientów. Eliminują z rynku firmy nie spełniające warunków do prowadzenia tego typu usług – uważa Maciej Kulka, współwłaściciel firmy „Kulka”. – Musiałem przedstawić różnego rodzaju dokumenty m.in., że nie zalegam z podatkami czy też o niekarności. Dzięki takiej procedurze firma staje się wiarygodna.
Podobnego zdania jest Walerian Wajskot, właściciel „Refleksu”: – W naszych firmach weryfikacja jest niezbędna. Dlatego dobrze się stało, że nowe przepisy weszły w życie.
Zezwolenia nie posiada znana na rynku firma „Amigo”. Dlaczego? – A co to kogo obchodzi – usłyszeliśmy w słuchawce.
Otrzymanie zezwolenia w tym roku kosztuje ponad 400 złotych.

Oni mają pozwolenia

Ośrodek Szkolenia Ryszard Makuła, ul. Faraona 6; Ośrodek Szkolenia TEST, ul. Struga 47a; Ośrodek Szkolenia ALFA, ul. Balladyny 20; Ośrodek Szkolenia RABBIT-GLOBUS, ul. Filaretów 44; REFLEKS, ul. Kaprysowa 1/57; AZYMUT, ul. Harnasie 11; ALEX, ul. Romera 29; MARKO, ul. Lubartowska 16/4; Auto-Prawo, ul. Bandtkich 7; ESTOR, ul. Pawia 14/6; EURO-START, ul. Wojciechowska 7/3; KULKA, ul. Hutnicza 30; MPK, al. Kraśnicka 25; URANUS, ul. Łukowska 49; PZMot, ul. Prusa 6; Zespół Szkół Samochodowych nr 2, ul. Sulisławicka 7; EWAN, ul. Daszyńskiego 2; Automobilklub Lubelski, ul. I Armii Wojska Polskiego 2; Ośrodek Szkolenia UNIA , ul. Mełegiewska 7/9; Grabiec&Syn, al. Zygmuntowskie 5/13; AURA, ul. Przyjaźni 5/25; RAMBO, al. Spółdzielczości Pracy 47; EFEKT, ul. Narutowicza 14/16; A-Zet, ul. Lotnicza 11; Ośrodek Szkolenia MILA, ul. Poniatowskiego 1/29; PERFEKT, ul. Lipińskiego 21/46a; ALFRED, ul. Sierpińskiego 14b; KLEKS, al. Racławickie 22/51a; Ośrodek Szkolenia Nazaruk-Serwis, ul. Kunickiego 161.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24