środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Uważaj na oszustów z Czadu. Możesz zapłacić duży rachunek za telefon

Dodano: 13 grudnia 2015, 09:16
Autor: Daniel Drob

Zastanów się dwa razy zanim oddzwonisz na podejrzany numer. Choć pierwsze cyfry przypominają kierunkowy któregoś z polskich miast, możesz połączyć się z krajem leżącym daleko na południu. A później dostać do zapłacenia sowity rachunek.

Naciągacze najczęściej dzwonią z Czadu (kierunkowy 235), Wybrzeża Kości Słoniowej (225) lub Demokratycznej Republiki Konga (243). Pierwsze dwie cyfry numerów telefonów przypominają prefiksy polskich miast, m.in. Warszawy i Płocka. Po bardzo krótkim sygnale rozłączają się – nie chodzi o to, żeby abonent odebrał, ale żeby później oddzwonił i zapłacił za rozmowę.

Z komentarzy zamieszczonych przez poszkodowanych w internecie wynika, że oszuści zazwyczaj dzwonią w środku nocy lub nad ranem. Potwierdza to Urząd Komunikacji Elektronicznej. – Takie połączenia przychodzą często w godzinach wieczornych i w nocy, co jest celowym działaniem, aby skłonić użytkownika do oddzwonienia – czytamy w ostrzegawczym komunikacie UKE.

Taktyka naciągaczy jest całkiem przemyślana. Często po oddzwonieniu w głośniku można usłyszeć dźwięk sygnalizujący, że druga strona się rozłączyła. W rzeczywistości jednak połączenie trwa nadal i jeśli sami nie zakończymy połączenia, opłata będzie rosła z każdą chwilą. Mechanizm oszustwa prawdopodobnie wygląda następująco: po odebraniu abonent dostaje rachunek, następnie operator, z którego sieci korzysta ofiara oszustwa, oddaje część opłaty firmie telekomunikacyjnej z państwa, z którego dzwonił oszust, ten natomiast może dzielić się tą sumą osobą dzierżawiącą numer.

Gdy jednak zadzwonimy do afrykańskiego kraju, myśląc, że mógł to być ważny telefon z Warszawy, jedyną szansą, by nie płacić za tę rozmowę, jest próba reklamacji u operatora. – Trzeba jednak pamiętać, że jeśli abonent zadzwonił/oddzwonił na taki numer, a dostawca usług zrealizował połączenie, bo taki ma obowiązek, to ma prawo obciążyć klienta kosztami takiego połączenia zgodnie z obowiązującym cennikiem – informuje Zdzisław Wójcik z UKE.

Czytaj więcej o: policja oszustwo telefon
Gość
Gość
Gość
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 grudnia 2015 o 21:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
uważajcie na konsumerów ośmiorniczek i winka 2500zł z PO-ZSL chwilowo dostali po ryju jednak kręcą się przy korycie
Rozwiń
Gość
Gość (13 grudnia 2015 o 16:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyżby firmy telekomunikacyjne miały w tym swój interes ? A mże ktoś w zamian otrzymał o oszustów zegarek za 67tys ? O TO TOTOOOOO...........
Rozwiń
Gość
Gość (13 grudnia 2015 o 16:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyżby firmy telekomunikacyjne miały w tym swój interes ? A mże ktoś w zamian otrzymał o oszustów zegarek za 67tys ?
Rozwiń
Gość
Gość (13 grudnia 2015 o 15:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miałem niedawno takie połączenie z Zimbabwe +263 się zaczynał.
Rozwiń
Gość
Gość (13 grudnia 2015 o 14:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nic prostrzego.Wystarczy w telefonie ustawić blokadę numeró z zagranicy (w tym o podwyższonej opłacie)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!