Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 grudnia 2017 r.
8:19

W centrum Lublina ma powstać parking, zmieści 150 samochodów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
36 22 A A
Parking przy Czechowskiej siedem lat temu został zamknięty na polecenie Ratusza
Parking przy Czechowskiej siedem lat temu został zamknięty na polecenie Ratusza (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Duży parking w centrum miasta chce urządzić właściciel działki nad brzegiem Czechówki. Mogłoby się tu zmieścić 150 samochodów, a to dużo, jak na zatłoczone lubelskie śródmieście

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Parking miałby powstać na rozległej działce przy ul. Czechowskiej 1. Nieruchomość leży w strefie zalewowej, więc inwestor musi zdobyć tzw. pozwolenie wodnoprawne. Wniosek o pozwolenie złożył już do Urzędu Miasta. Decyzji jeszcze nie ma, urzędnicy badają sprawę.

– Trzeba sprawdzić, czy w razie wylania rzeki parking nie wpłynąłby na swobodny przepływ wody – mówi Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. Pierwsze formalności inwestor ma już za sobą. – Od Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej uzyskał zwolnienie z zakazu lokalizowania inwestycji na terenach zalewowych.

Parking przy Czechowskiej siedem lat temu został zamknięty na polecenie Ratusza. – Stwierdziliśmy, że wody opadowe bezpośrednio z terenu parkingu spływają do rzeki Czechówki – mówił nam Marian Stani, ówczesny dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w lubelskim Urzędzie Miasta. – Każdy z właścicieli działek uważa, że aby otworzyć parking wystarczy przywieźć trochę gruzu, kruszywa i wszystko już jest urządzone.

Teraz na części terenu nadal stoją samochody, choć na bramie jest wywieszka, że to teren prywatny i że nie wolno tu parkować. Właśnie tu powstać ma parking z prawdziwego zdarzenia, utwardzony kostką brukową. Jego planowana powierzchnia to ponad 3300 mkw. Na takim placu, po odjęciu miejsca na manewrowanie, można zmieścić do 150 miejsc parkingowych.

To sporo, jak na ciasne lubelskie śródmieście, bo znajdujący się niedaleko ogólnodostępny parking przy skrzyżowaniu ul. Czechowskiej z Lubomelską urządzono dla mniej niż 30 samochodów. Ten przy Wodopojnej mieści 75 pojazdów, około 80 może stać na placu przy Lubartowskiej między Ratuszem a Arkadami, na placu Zamkowym jest miejsce dla 80 samochodów (nie licząc miejsc dla autokarów), zaś w całej Strefie Płatnego Parkowania znajduje się 2150 miejsc parkingowych.

Sen o dolinie

Wiele lat temu Ratusz snuł plany budowy dużych parkingów ciągnących się wzdłuż al. Solidarności w dolinie Czechówki. Miasto zakładało, że kierowcy zmierzający do ścisłego centrum zostawią tutaj swoje samochody, a dalej pójdą pieszo.

Z tych planów nie wynikło prawie nic, bo tereny nad rzeką są albo zajęte, albo prywatne, albo mają już inne przeznaczenie, jak np. działki wzdłuż Czechówki między ul. Dolną 3 Maja a Szewską, gdzie planowana jest nowa jezdnia.

Więcej w osiedlach

Na przyszły rok Ratusz planuje budowę nowych parkingów na terenie lubelskich osiedli. Mają one powstać przy Ametystowej, Dunikowskiego, Jana Sawy, Gospodarczej, Grażyny, Kasprowicza, Krasińskiego, Laurowej, Medalionów, Okrzei, Pana Balcera, Romera, Samsonowicza, Skierki, Słowackiego, Tumidajskiego, Wolińskiego i Wspólnej.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 17:16
Tu wzdłuż Czechówki od strony skarpy od mostu na Lubomelskiej do Świętoduskiej powinien powstać duży parking skomunikowany z Krakowskim Przedmieściem. I nie 150 aut ale 1500 powinno się zmieścić. Samochody by nie wjeżdżały do centrum a i Centrum Miasta by ożyło.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 15:59
Teraz okazało się jak niezbędny jest podziemny parking pod Placem Litewskim.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 15:42
A ja jestem za wybudowaniem nowej rzeki,najlepiej przez centrum Lublina ,co pozwoli na pływanie gondolami i odciążenie ulic z ruchu!
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 14:40
Parking w tym miejscu działa od lat. Stawka połowa stawki ze strefy płatnego parkowania. Oblegany przez urzędników z Czechowskiej, Chmielnej, Ogrodowej.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 14:12
Parking podziemny pod litewskim, pisiorow juz całkiem pogieło :)
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 11:53
"a pod Tarasami Zamkowymi darmowy parking z dogodny dojściem na Stare Miasto i miejsc parkingowych z 1500... od wybudowania nie parkuję nigdzie indziej, chyba że po 17 :)" - żartujesz sobie. Na taki ultra-maraton nie każdy sobie może pozwolić. Ludzie na plaże wjeżdżają samochodem kołem do wody, a ty zachęcasz do przejścia 500 metrów. Nie po to ma się samochód, żeby na piechotę chodzić. Ja nawet psa wyprowadzam na spacer w samochodzie.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 11:45
chciałem napisać pewnie z 100 złotych
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 11:44
"Zamiast zmarnować ponad 80 milionów na tandetne i niebezpieczne sikawki można było wybudować pod Placem Litewskim podziemny parking, który pozwoliłby na dobre funkcjonowanie Centrum Lublina i dodatkowo przynosiłby dochody." - zgłupiałeś? Po jaką chorobę zachęcać ludzi to robienia korków w centrum? Żeby opłacalne było budowanie parkingów - godzina postoju powinna kosztować pewnie z 10 złotych. jak taki z Ciebie biznesmen to wybuduj parking, ustal stawki po 50 groszy za godzinę i zarabiaj - 5% procent prowizji dla mnie za pomysł.
Avatar
Franek / 20 grudnia 2017 o 10:41
Co to k....wa jest 150 miejsc? 1500  by się zdało najmniej....
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 10:12
A co z parkingiem na JPII, bezpośrednio nad wąwozem i Parkiem JPII ??? Tam nie ma odpływów, kanałów na oleje i smary a nagminnie jest ten teren zanieczyszczany w/w związkami !!!! Wymiana oleju nawet w TIRach to codzienność !!!
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 17:16
Tu wzdłuż Czechówki od strony skarpy od mostu na Lubomelskiej do Świętoduskiej powinien powstać duży parking skomunikowany z Krakowskim Przedmieściem. I nie 150 aut ale 1500 powinno się zmieścić. Samochody by nie wjeżdżały do centrum a i Centrum Miasta by ożyło.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 15:59
Teraz okazało się jak niezbędny jest podziemny parking pod Placem Litewskim.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 15:42
A ja jestem za wybudowaniem nowej rzeki,najlepiej przez centrum Lublina ,co pozwoli na pływanie gondolami i odciążenie ulic z ruchu!
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 14:40
Parking w tym miejscu działa od lat. Stawka połowa stawki ze strefy płatnego parkowania. Oblegany przez urzędników z Czechowskiej, Chmielnej, Ogrodowej.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 14:12
Parking podziemny pod litewskim, pisiorow juz całkiem pogieło :)
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 11:53
"a pod Tarasami Zamkowymi darmowy parking z dogodny dojściem na Stare Miasto i miejsc parkingowych z 1500... od wybudowania nie parkuję nigdzie indziej, chyba że po 17 :)" - żartujesz sobie. Na taki ultra-maraton nie każdy sobie może pozwolić. Ludzie na plaże wjeżdżają samochodem kołem do wody, a ty zachęcasz do przejścia 500 metrów. Nie po to ma się samochód, żeby na piechotę chodzić. Ja nawet psa wyprowadzam na spacer w samochodzie.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 11:45
chciałem napisać pewnie z 100 złotych
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 11:44
"Zamiast zmarnować ponad 80 milionów na tandetne i niebezpieczne sikawki można było wybudować pod Placem Litewskim podziemny parking, który pozwoliłby na dobre funkcjonowanie Centrum Lublina i dodatkowo przynosiłby dochody." - zgłupiałeś? Po jaką chorobę zachęcać ludzi to robienia korków w centrum? Żeby opłacalne było budowanie parkingów - godzina postoju powinna kosztować pewnie z 10 złotych. jak taki z Ciebie biznesmen to wybuduj parking, ustal stawki po 50 groszy za godzinę i zarabiaj - 5% procent prowizji dla mnie za pomysł.
Avatar
Franek / 20 grudnia 2017 o 10:41
Co to k....wa jest 150 miejsc? 1500  by się zdało najmniej....
Avatar
pavvel / 20 grudnia 2017 o 10:14
-1
Ceny w Strefie Płatnego Parkowania jak i sama SPP mają zniechęcać do jeżdzenia do centrum samochodem, a nie zachęcać. A ceny widac są za niskie bo ciężko jest znaleźc wolne miejsce w SPP. Do tego dużo ludzi korzysta z abonamentów. 
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wybrzeże Gdańsk –  Speed Car Motor Lublin 43:47. Finisz godny lidera

Wybrzeże Gdańsk – Speed Car Motor Lublin 43:47. Finisz godny lidera 0 0

Speed Car Motor Lublin po fenomenalnej końcówce i podwójnych zwycięstwach w trzech z czterech ostatnich biegów, pokonał na wyjeździe Zdunek Wybrzeże Gdańsk 47:43.

Unikaj pozorów i nawyków. Wkrótce Międzynarodowy Dzień Tańca
MAGAZYN

Unikaj pozorów i nawyków. Wkrótce Międzynarodowy Dzień Tańca 0 0

To skomplikowane: Międzynarodowy Dzień Tańca będzie 29 kwietnia. Spektakl, którego nie można przegapić: 28 kwietnia. Ale już 26 kwietnia trzeba iść na projekcję. Generalnie: dużo tańczenia na różne sposoby!

Gwardia Opole – Azoty Puławy 25:23. Historyczny awans!

Gwardia Opole – Azoty Puławy 25:23. Historyczny awans! 5 1

Zespół trenera Daniela Waszkiewicza po meczu pełnym zwrotów akcji i emocji przegrał co prawda w Opolu, ale awansował do finału Pucharu Polski. O sukcesie gości zadecydował rzut Nikoli Prce cztery sekundy przed końcem spotkania

Lubelskie ma nowych Ambasadorów. Wśród nich jest gwiazda polskiej telewizji
ZDJĘCIA
galeria

Lubelskie ma nowych Ambasadorów. Wśród nich jest gwiazda polskiej telewizji 11 5

Grażyna Torbicka, Spółdzielnia Mleczarska Spomlek oraz Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej to nowi Ambasadorzy Województwa Lubelskiego. Tytuły przyznano podczas uroczystej gali w Targach Lublin. W jej trakcie ogłoszono także laureatów certyfikatu Marka Lubelskie.

Wisła Puławy – GKS Jastrzębie 0:1. Lider zbyt mocny

Wisła Puławy – GKS Jastrzębie 0:1. Lider zbyt mocny 1 0

Po dwóch zwycięstwach z rzędu Wisła musiała się pogodzić z porażką. Trzy punkty z Puław wywiózł lider tabeli GKS Jastrzębie. Goście po wyrównanym meczu wygrali 1:0

Malarstwo Jacka Malczcewskiego w Kazimierzu Dolnym
22 kwietnia 2018, 13:00

Malarstwo Jacka Malczcewskiego w Kazimierzu Dolnym 2 1

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) zaprasza na wernisaż wystawy Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego. Uroczyste otwarcie ekspozycji już w niedzielę, 22 kwietnia o godz. 13.

Premiera spektaklu "Czarodziejski imbryk" w Puławach
22 kwietnia 2018, 17:00

Premiera spektaklu "Czarodziejski imbryk" w Puławach 2 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 kwietnia o godz. 17 w Puławskiej Galerii Sztuki (Dom Chemika, ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się uroczysta premiera spektaklu Czarodziejski imbryk Teatru Lalek Muchomor"

Ma pomóc w wykrywaniu raka. Przełomowa mikrosonda

Ma pomóc w wykrywaniu raka. Przełomowa mikrosonda 0 0

Szybszą i lepszą diagnostykę nowotworową ma zapewnić mikrosonda, nad którą pracują badacze z SDS Optic. Badania będą prowadzone w nowoczesnym laboratorium, które niedawno zostało otwarte.

Motor lepszy od JKS Jarosław

Motor lepszy od JKS Jarosław 41 9

Piłkarze Motoru po dwóch remisach z rzędu tym razem zgarnęli komplet punktów. Nie było łatwo, ale żółto-biało-niebiescy pokonali ostatecznie ostatni w tabeli JKS Jarosław 1:0. Dzięki temu udany debiut w roli pierwszego trenera zaliczył Piotr Zasada, który we wtorek zastąpił Marcina Sasala.

Henry No Hurry! Koncert na Trzecim Księżycu
21 kwietnia 2018, 20:00

Henry No Hurry! Koncert na Trzecim Księżycu 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 kwietnia o godz. 20 na Trzecim Księżycu w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) odbędzie się koncert Henry No Hurry!

Hetman Zamość - Stal Kraśnik 3:0. Dostali nową porcję tlenu

Hetman Zamość - Stal Kraśnik 3:0. Dostali nową porcję tlenu 4 16

Mecz na szczycie dla Hetmana. Zespół z Zamościa pokonał Stal Kraśnik 3:0. Podopieczni Jacka Ziarkowskiego zagrali bardzo dobre zawody, ale trzeba też dodać, że goście praktycznie całą drugą połowę grali w dziesiątkę. A ostatnie 25 minut nawet w dziewiątkę.

Przed nami kolejna niedziela bez handlu, ale w tych sklepach zrobisz zakupy
LISTA

Przed nami kolejna niedziela bez handlu, ale w tych sklepach zrobisz zakupy 14 10

Jutro kolejna niedziela wolna od handlu, ale w niektórych sklepach zrobimy zakupy. Ustawa pozwala na to, żeby właściciele stanęli tego dnia za ladą. Sklepy wymieniliśmy w naszej liście.

Chełmianka – Orlęta 1:2. Stracili fotel lidera

Chełmianka – Orlęta 1:2. Stracili fotel lidera 3 10

Zespół trenera Artura Bożyka dość niespodziewanie uległ na własnym stadionie Orlętom Spomlek Radzyń Podlaski 1:2. Przegrana z lokalnym rywalem kosztowała drużynę z Chełma utratę pozycji lidera

Lublinianka – Kłos Chełm 1:2. Sobotnie mecze IV ligi

Lublinianka – Kłos Chełm 1:2. Sobotnie mecze IV ligi 24 2

Zawodnicy z Wieniawy przegrali na własnym stadionie z ekipą z Chełma 1:2. Głównym architektem wyjazdowej wygranej Kłosa był Alan Chmiel – strzelec dwóch bramek.

Chcieli kupić e-papierosa od 17-latka. Napadli go, gdy nie zgodził się na niższą cenę

Chcieli kupić e-papierosa od 17-latka. Napadli go, gdy nie zgodził się na niższą cenę 14 0

Policjanci z Ryk zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy odpowiedzą za rozbój na 17-latku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!