poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

W Internecie sesji nie znajdziecie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 marca 2007, 20:48
Autor: Dominik Smaga

Raczej nie będzie internetowej transmisji obrad lubelskiej Rady Miasta. Od technicznej strony wszystko jest gotowe.

Ale część rajców nie chce, by mieszkańcy Lublina mogli podsłuchiwać, co dzieje się na sali obrad. Dlaczego? Bo boją się, że ich koledzy zaczną się popisywać przed wyborcami.

Transmisja obrad to pomysł prezydenta miasta. Ale do tego, by dźwięk z Ratusza popłynął w globalnej sieci, potrzeba jest jeszcze zgoda radnych. - Jesteśmy gotowi do tego, by transmitować najbliższą sesję. Tyle, że do dzisiaj nie mam w tej sprawie żadnego pisma z Rady Miasta. A bez tego przekazu dźwiękowego nie uruchomię - mówi Grzegorz Hunicz, dyrektor Wydziału Informatyki i Telekomunikacji w lubelskim Urzędzie Miasta.
Po raz pierwszy radnych mieliśmy podsłuchiwać już w najbliższy czwartek, 15 marca. Większość rajców jest przychylnie nastawiona do tego pomysłu. Ale nie wszyscy. I dlatego dyrektor Hunicz odpowiedzi na prośbę o włączenie transmisji raczej się nie doczeka.
- Nie ma jednoznacznej zgody wszystkich radnych - tłumaczy Piotr Dreher, przewodniczący rady. - Być może w przyszłości skorzystamy z takiego przekazu. Ale nie wykluczam, że tuż przed najbliższą sesją zapadnie decyzja o uruchomieniu transmisji.
Część radnych twierdzi, że nadawanie sesji "na żywo” sprawi, że obrady znacznie się wydłużą, bo niektórzy będą chcieli wykorzystać Internet, żeby promować się wśród potencjalnych wyborców. - A obrady powinny przebiegać sprawnie, tak jak teraz. Ci, którzy byli już w poprzedniej kadencji rady, podzielają te obawy - dodaje Dreher. Osobiście też jest przeciwnikiem transmisji. - Obrady są jawne i nie ma problemu, żeby przyjść na salę i wszystkiemu się przysłuchiwać. Poza tym jawne i dostępne publicznie są także protokoły z sesji.
Jest jeszcze jedna szansa, by wszystkie sesje były nadawane na żywo. Wystarczy, by znalazła się grupa radnych, którzy przygotują projekt specjalnej uchwały stwierdzającej, że obrady należy transmitować w Internecie. Jeśli większość rajców poprze taki projekt, wtedy będziemy mogli z domu przysłuchiwać się ratuszowym dyskusjom.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!