poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

W jednej chwili Lublin stracił 200 drzew. Najgorszy kataklizm od kilkunastu lat

Dodano: 21 czerwca 2016, 06:37
Autor: Dominik Smaga

Jeszcze kilka dni może potrwać liczenie drzew powalonych przez wichurę, która w piątek przeszła nad miastem. Już teraz wiadomo o 200 wywróconych i ponad 300 uszkodzonych. Pod względem spustoszenia zieleni było to najgorsze zdarzenie od co najmniej kilkunastu lat.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

W poniedziałek miejscy urzędnicy odebrali 161 zgłoszeń o przewróconych drzewach. – To nie oznacza, że wyłamanych jest 161 drzew, bo niektóre zgłoszenia dotyczą kilku, niektóre kilkunastu, czyli może to być w sumie 200 drzew lub więcej – mówi Józef Piotr Wrona z Biura Miejskiego Architekta Zieleni. – Tak, to są drzewa, których już nie będzie – przyznaje.

Na liście nie ma tych, które runęły w piątek na jezdnię, chodnik, samochód lub plac zabaw i zostały pocięte przez straż pożarną. Informacja od strażaków dopiero ma dotrzeć do Urzędu Miasta.

Zgłoszenia płyną z całego Lublina. Na os. Lipińskiego runęło dwanaście drzew, trzy zostały powalone przez wiatr na terenie szkół artystycznych przy ul. Muzycznej, dwa przewróciły się przy Al. Zygmuntowskich, dwa na cmentarzu przy Unickiej, inne poprzewracały się na cmentarzu w dzielnicy Zemborzyce, uszkadzając groby. Wyliczać można jeszcze długo.

Jeszcze więcej jest drzew uszkodzonych, pokiereszowanych przez wichurę, która połamała konary. Takich zgłoszeń było ponad 300. Jeden z konarów runął w piątek na samochód osobowy jadący ul. Podzamcze.

Okazuje się, że zdecydowana większość drzew, które przegrały z wiatrem nie zaliczała się do tych usychających lub pustych w środku i np. topole pojawiały się w zgłoszeniach o wiele rzadziej niż np. iglaki. – To po prostu przypadek, czy w danym miejscu wiatr zawieje mocniej – mówi Wrona. Dodaje za to, że często drzewa łamią się wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji. – Jeśli dolne gałęzie są usuwane, bo komuś coś zacieniają i z drzewa zrobi się zapałka a gałęzie są tylko na górze, to w górę przesuwa się też środek ciężkości i drzewo łatwiej się łamie.

Ratusz przyznaje, że w ostatnich latach nie było wichury, która tak bardzo spustoszyłaby zieleń jak ta piątkowa. Zdarzenie to porównywalne jest ze śnieżycą sprzed kilkunastu lat, gdy gałęzie trzaskały pod naporem mokrego śniegu, który w krótkim czasie spadł w bardzo dużej ilości. Za to jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku silny wiatr wyrządził wiele szkód w rejonie Dziesiątej i Kośminka, gdzie powalonych zostało około 200 drzew.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 czerwca 2016 o 09:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do celtuce. Czy ty przeczytałeś to co napisałeś? Jeśli tak to proszę nie wypowiadaj się na publicznych forach. Brak ładu i składu. śmieszne też to nie jest.
Rozwiń
Gość
Gość (22 czerwca 2016 o 14:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciągle powtarzam, że w mieście nie ma miejsca na duże drzewa. Byle burza i nieszczęście gotowe. Należy wyciąć wszystkonco ma powyżej 4 metrów
Rozwiń
Gość
Gość (22 czerwca 2016 o 12:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
POrezydent wyprzedał całe parki Lubelskie a tu tylko 200 drzew :-)
Rozwiń
celtuce
celtuce (22 czerwca 2016 o 00:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na razie zabroniłem udział w naturze trąbom. Gdy im na to przyzwolę, to TIRY będą w powietrzu. Zrozumiano!!!! Wygląda na to, że wielu doszło do wniosku co do miejsca Jakuba. Dawno temu Kuba przesytraszył się Kameruńczyka, więc uznałem, że jeśli się nadaje do kadry, to na pewno na innej pozycji. Ostanio dostrzegłem w Kubie siłę uderzenia. Napisałem TU, że musi poprawić celność strzału (uderzenia). I poprawił. Fuks? Chyba nie. Kuba będzie trafiał częściej. Natomiast Robert jest uzależniony od zupełnie innych dograń. Jeśli nie pokaże umiejętności urywania się od obrońców, to nie będzie skuteczny. Jesteście niewolnikami. Przykro mi, nie pomogę. W RP będzie coraz gorzej. Zrozumiano!!!!
Rozwiń
-
- (21 czerwca 2016 o 23:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
ciekawe czy dosadza nowe lub oddadza jakies pokrycie strat
Na ul. Kołątaja posadzili drzewa a na drugi dzień je wykopali bo komuś się nie spodobały i do dzisiaj nic nie jest posadzone. W naszym mieście jedynie co potrafią to wycinać drzewa.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!