sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

W lipcu rozpocznie się remont Teatru Osterwy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 czerwca 2010, 22:16

Teatr im. J. Osterwy przejdzie gruntowny remont. Prace obejmą przede wszystkim wnętrza. Dzięki temu znacznie poprawią się warunki pracy aktorów.

Teatr ogłosił już przetarg na wykonanie robót. Z zewnątrz zmieni się m.in. mur od strony ul. Kapucyńskiej. Zaczyna się przechylać, trzeba więc go wzmocnić i zabezpieczyć. Odnowiony zostanie również balkon na trzecim piętrze od strony podwórza.

– Wyremontujemy także klatkę schodową, prowadząca do części hotelowej budynku – mówi Ryszard Fijałkowski, zastępca dyrektora teatru. – Na czwartym piętrze mamy pokoje dla gości. O ile one są w dobrym stanie, to klatka bezwzględnie wymaga odnowienia.

To oznacza wymianę niemal wszystkiego, od samych schodów, parapetów i grzejników po oświetlenie i odnowienie ścian. Wyburzone zostaną również schody zewnętrzne. W ich miejscu powstaną nowe schody przeciwpożarowe.

Klatkę schodową i pokoje gościnne czeka malowanie. Wyremontowany zostanie również sekretariat i sąsiednie gabinety.

– Odnowimy również podłogę i ścianę za sceną – dodaje Fijałkowski. – Na tym nie koniec inwestycji. W starej i nowej sali prób zamontujemy klimatyzację. To kwestia najbliższych sześciu tygodni. W ciągu dwóch miesięcy planujemy również montaż ogrzewanych rynien i rur spustowych. To bardzo ważne, bo zbyt dużo musimy wydawać na usuwanie śniegu. Dzięki ogrzewanym rynnom koszty się zmniejszą. Mury będą też mogły dłużej przetrwać w dobrym stanie.

Chodzi o uniknięcie szkód, jakie powstają w czasie odwilży. Śnieg rozsadza wówczas ściany, czego przykład widać na jednym z murów teatru. Uszkodzony fragment również przejdzie remont.

Wykonawcę robót poznamy w połowie lipca. Roboty mają się zacząć tuż po rozstrzygnięciu przetargu. Potrwają najwyżej do połowy września. Koszt remontu szacowany jest na 150 tys. zł.

Więcej pieniędzy nie ma. Teatr starał się o wsparcie Ministerstwa Kultury. Chodziło o renowację jednego z balkonów na widowni. Wniosek przepadł, ale w Osterwie szykują już kolejny.

Gmach teatru remontowany był już dziesięć razy. W 1994 roku odnowiono poszycie dachu. Pięć lat później wymiany doczekały się m.in. fotele na widowni. W 2003 roku przywrócono pierwotną, zieloną barwę elewacji. Po trzech latach udało się odnowić elementy widowni, zaplecze teatru, portiernię oraz klatkę schodową od ul. Peowiaków.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!