środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

W listopadzie uruchomią fontannę na placu Litewskim. Testowo

Dodano: 4 listopada 2016, 16:45
Autor: Dominik Smaga

Fontanna na pl. Litewskim (tak wyglądała wczoraj) ma nie tylko tryskać wodą, ale też grać, świecić i wyświetlać ruchome obrazy. Fot. Maciej Kaczanowski<br />
<br />
Fontanna na pl. Litewskim (tak wyglądała wczoraj) ma nie tylko tryskać wodą, ale też grać, świecić i wyświetlać ruchome obrazy. Fot. Maciej Kaczanowski

Jeszcze w listopadzie włączona może być nowa fontanna na pl. Litewskim. Ma nie tylko tryskać wodą, ale też grać, świecić i wyświetlać ruchome obrazy. Ale tylko na próbę. Tak, by dało się sprawdzić, czy wodotrysk za 20 mln zł działa prawidłowo

Poddania fontanny testowi miasto zażyczyło sobie już wtedy, gdy ogłaszało przetarg na przebudowę placu Litewskiego. Termin próby został wyznaczony na październik, ale prace przy głównej niecce trochę się opóźniły. Kiedy może dojść do takiej próby? – Myślę, że jeszcze w listopadzie – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w lubelskim Urzędzie Miasta.

Nie zapadła jeszcze decyzja, czy miasto poda do publicznej wiadomości termin tej próby, czy raczej zobaczą ją tylko ci, którzy akurat będą przechodzić obok pl. Litewskiego.

– Dla nas nie jest to widowisko, ale normalny proces budowlany – wyjaśnia Szczepańska. Oficjalnie będzie to „prezentacja efektów multimedialnych fontann podczas rozruchu próbnego”.

Ale to, co dla urzędników jest procedurą, dla mieszkańców może być widowiskiem. Fontanna, która powstaje na placu ma tryskać strumieniami wody, które będą podświetlane barwnymi lampami. Urządzenia będą zaprogramowane tak, by strumienie „tańczyły” do odtwarzanej z głośników muzyki. To jednak nie wszystko, bo rozpylana woda ma tworzyć coś w rodzaju ściany, na której będzie można wyświetlać ruchome obrazy.

Planowane testy mają służyć regulacji i sprawdzeniu wszystkich tych urządzeń. Pewne jest, że nawet jeśli miasto nie ogłosi terminu tego sprawdzianu, to najłatwiej o informację będzie na naszym portalu www.dziennikwschodni.pl, bo fontannę widzimy z okien.

Centralny wodotrysk pochłonie znaczną część kosztów całej przebudowy placu. – Kosztorysowa wartość fontanny to 20 mln zł – mówi Szczepańska. Kwota uwzględnia zarówno roboty budowlane, kamienne dno niecki i wszelkie instalacje, zarówno te doprowadzające wodę, jak też sterujące strumieniami. Ostateczny koszt może się nieco różnić.

Główna fontanna nie będzie jedyną na przebudowywanym placu. W sąsiedniej niecce zaplanowano fontannę kaskadową, spiralna będzie w pobliżu hotelu Europa, a dysze tryskające wodą będą też wbudowane w nawierzchnię nowej części deptaka.

Widok na pl. Litewski z fontanną znad hotelu „Lublinianka” (wizualizacja)
Widok na pl. Litewski z fontanną znad hotelu „Lublinianka” (wizualizacja)
Czytaj więcej o: Lublin plac Litewski Lublin
Użytkownik niezarejestrowany
M.
Eni
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 listopada 2016 o 21:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fontanna na odludziu, w krainie plajtujących sklepów i pustostanów.
Rozwiń
M.
M. (5 listopada 2016 o 10:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam prośbę do dziennikarzy, piszcie o fontannie, róbcie jej zdjęcia, zachwycajcie  się lub krytykujcie, ale na litość boską, nie wspominajcie o tym ile ten wodotrysk kosztował. Gdy odbieram córkę z jednej z lubelskich szkół, gdzie sala gimnastyczna wygląda, jakby przed chwilą opuściło ją komando Szamila Basajewa, a na stołówce trzeba zakrywać talerz z zupą, żeby się nie przyprawiła tynkiem i słyszę, że pieniędzy na remont nie ma, a 20 baniek wydaje się na fontannę, to lekko się irytuję. 
Rozwiń
Eni
Eni (4 listopada 2016 o 23:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy Ty człowieku jesteś kiedykolwiek i z czegokolwiek zadowolony? Jakby po Placu Litewskim jeżdziły wozy konne, to byś napisał,ze to wiocha. Tyle fajnego robi się dla miasta,żeby było coraz piękniejsze, ale nie dogodzi niektórym...ciągle im źle.
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2016 o 23:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dzisiejszy dzień (4.11.2016) na budowie placu pokazany w 3 minutowym timelapse: ***s://***youtube.com/watch?v=awdsdqywszi godziny 6:45 - 17:15
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2016 o 19:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a te stawy w saskim w końcu działają?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!