piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

W lubelskim skansenie zbudują prowincjonalne miasteczko

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 marca 2010, 18:16
Autor: Rafał Panas

Lublinowi przybędzie nie lada atrakcja. W Muzeum Wsi Lubelskiej zostanie zrekonstruowane przedwojenne prowincjonalne miasteczko. Wreszcie są na to pieniądze.

– Jestem szczęśliwy, że zacząłem realizować pomysł moich poprzedników – cieszy się Mieczysław Kseniak, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Idea rekonstrukcji miasteczka, jakich niegdyś były tysiące w Europie Środkowej powstała 40 lat temu. Jednak zawsze brakowało pieniędzy na rozpoczęcie budowy. Teraz jest zagwarantowanych 7,5 mln zł z RPO na pierwszy etap budowy (w sumie pochłonie ona 13 mln zł), czeka gotowa dokumentacja projektowa i pozwolenia na budowę.

Miasteczko rozłoży się na dwóch hektarach. Wokół Rynku stanie 46 budynków. Zwiedzający zajrzą do warsztatów, sklepików, kościoła, remizy, restauracji, a nawet do aresztu. Odtworzone zostaną realia z lat 30. ubiegłego wieku. Pierwszym elementem miasteczka będzie istniejący już zespół sakralny rzymskokatolicki z XVII­-wiecznym drewnianym kościółkiem z Matczyna, dzwonnicą, plebanią i spichlerzem. Pozostałe obiekty pochodzą m.in. z Sierakowa, Samoklęsk, Kamionki, Tyszowiec, Dubienki i Bełżyc.

Kseniak zapewnia, że w Europie nie ma dziś drugiej ekspozycji zrobionej z takim rozmachem. Jednak to dopiero początek długiej drogi.

– Pierwszy etap to mniej niż jedna trzecia całego projektu. Cieszymy się i z tego, bo do tej pory miasteczko przegrywało walkę o dotacje – mówi Łukasz Konopa z Muzeum Wsi Lubelskiej.

W dotychczasowych staraniach o unijne pieniądze lubelskiemu skansenowi rzeczywiście brakowało szczęścia. Z programu Infrastruktura i Środowisko walczył o prawie 30 mln zł. Projekt odpadł po ocenie merytorycznej. Uzbierał 37 punktów na 65 możliwych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
nie tylko u nas
bywalec
Tomasz
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

nie tylko u nas
nie tylko u nas (16 marca 2010 o 09:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Nederlands Openluchtmuseum Arnhem (Holandia) oglądałem miasteczko rybackie.
W Wikipedii [url="http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%85decki_Park_Etnograficzny"]http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%85decki_Park_Etnograficzny[/url] jest informacja, że w Sądeckim Parku Etnograficznym jest Miasteczko Galicyjskie
Rozwiń
bywalec
bywalec (16 marca 2010 o 08:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Takim skansenem już dzisiaj są Stare Bronowice. Nie trzeba niczego sprowadzać, montować, urządzać. Na dodatek z oryginalnymi autochtonami. Wystarczy ogrodzić i wpuszczać za free, tylko przy bramkach przydałaby się "turystyczna informacja": WSTĘP NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Rozwiń
Tomasz
Tomasz (16 marca 2010 o 07:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ooo, miejscowi politycy mogą robić za żywe eksponaty, a ci z Warszawy, bardziej chciwi na koryto mogą być ustawieni w chlewikach jako zwierzątka domowe.
Rozwiń
Pytajnik
Pytajnik (16 marca 2010 o 07:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skansen - potoczne określenie muzeum etnograficznego na wolnym powietrzu, którego celem jest zaprezentowanie[color="#FF0000"] kultury ludowej danego regionu. Przenosi się do nich typowe bądź wyjątkowe przykłady architektury ludowej z danego obszaru[/color], a wraz z budynkami ich wyposażenie, sprzęty, narzędzia, wystrój, stroje ludowe i inne elementy folkloru
Jak się ma ta definicja do planowanego miasteczka????????????????????????????????????????????
Rozwiń
Lublin
Lublin (16 marca 2010 o 07:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[moze jest unikalny- tylko szczegółów nie znamy.... Powodzenia
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!