czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

W Lublinie będzie elektrociepłownia na drewno. Prezydent się zgodził

Dodano: 29 czerwca 2016, 07:32
Autor: Dominik Smaga

Działająca przy Mełgiewskiej elektrociepłownia Megatem EC może rozrosnąć się o blok opalany biomasą. Prezydent miasta wydał inwestorowi pozwolenie na budowę

Głównym paliwem do nowej części elektrociepłowni mają być zrębki, czyli skrawki będące produktem ubocznym obróbki drewna. Mowa jest tu o drewnie surowym, czyli nie nasączanym impregnatami i wolnym od farb lub lakierów. Wcześniej inwestor planował, że kocioł będzie zasilany paliwem wytwarzanym ze śmieci, ale z tego pomysłu spółka wycofała się po protestach mieszkańców i złożyła nowy wniosek.

W marcu inwestor uzyskał od Urzędu Miasta decyzję środowiskową pozwalającą spółce wystąpić o pozwolenie na budowę. Takie pozwolenie właśnie zostało wydane, ale sama inwestycja może się zacząć najwcześniej w przyszłym roku. Paliwo do nowego bloku elektrociepłowni dowożone ma być koleją z wykorzystaniem istniejącej już bocznicy. To też ustępstwo względem pierwotnych planów, które zakładały transport samochodowy ciężarówkami kursującymi siedem razy na godzinę. Po zmianach transport kołowy ma być wykorzystywany tylko w sytuacjach awaryjnych.

Nowy blok elektrociepłowni Megatem EC będzie mieć 47 MW mocy. Ma on zastąpić obecnie używane kotły węglowe wytwarzające jedną trzecią energii dostarczanej do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Do podobnej inwestycji przymierza się też właściciel elektrociepłowni na Wrotkowie. W Ratuszu toczy się też postępowanie dotyczące decyzji środowiskowej dla inwestora zamierzającego zbudować w rejonie ul. Mełgiewskiej i Tyszowieckiej elektrownię na słomę i zrębki.

Czytaj więcej o: Lublin megatem elektrociepłownia
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
ula
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 czerwca 2016 o 02:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a zarobki dalej c***owe, na poziomie sprzed 15 lat..
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 22:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tyle drzew wycina , że elektrociepłownie na drewno postawi........
Rozwiń
ula
ula (29 czerwca 2016 o 17:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak mieszkańcy Tatar, Bronowic,Dziesiątej,Kalinowszczyzny,Wrotkowa będą musieli zamykać okna z powodu smrodu,bulów głowy,kłopotów ze zdrowiem to pan Żuk w tych dzielnicach straci poparcie i pójdzie z torbami. Kto stawia w poblizu siebie 3 elektrownie śmieciowe w pobliżu ludzkich osiedli mieszkaniowych. Za komuny budowano bez ładu i składu bloki mieszkaniowe obok fabryk co było niezgodne z przepisami. Tak nie budowano przed II wojną światową. Zakłady te upadły więc trzeba było je rozebrać i zrobić nowy plan zagospodarowania przestrzennego i wybudować tam mieszkania lub inne obiekty ale nie zakłady przemysłowe bo od tego jest strefa ekonomiczna i wiele terenów na peryferiach miasta lub poza nim. Szkoda było dróg remontować bo będą szybko zniszczone a na nowe nie będzie pieniędzy bo nie będzie już dotacji a Lublin jest biedny żeby ze swoje remonty dróg zrobic. ja na pewno nie kupię prądu od tych elektrowni nawet jeśli będzie tańsza jeżeli mają mi zasmrodzić powietrze
Rozwiń
monika
monika (29 czerwca 2016 o 15:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
3 spalarnie odpadów bo czy to zrębki, czy słoma to jednak zwykłe odpady. Lublin tego nie produkuje, a i w całym województwie nie ma tego pod dostatkiem. Wszystkie 3 spalarnie są w okolicy domów i osiedli mieszkaniowych. Wszystkie 3 są po tej samej stronie Lublina i będą oddziałowywać najbardziej na Tatary, Bronowice, Wrotków, Dziesiątą. Do wszystkich 3 odpady będą przywożone tirami, a patrząc na lokalizację wiadomo, że te tiry będą jeździć po mieście i pod oknami domów. Zapewne to wszystko z troski o komfort życia mieszkańców kilku dzielnic, które nie chcą tych spalarni. Panu Żukowi przeszkadza natomiast i w pełni rozumie protest Głuska odnośnie spopielarni zwłok, gdzie jak wiadomo zwłoki nie będą dziennie palone w tonach, gdzie dowożone będą samochodami osobowymi. Czym zatem kieruje się pan Żuk w swoich decyzjach? Panie Żuk, gdzie w Polsce są 3 spalarnie odpadów tego typu? Jak widać chce pan po sobie koniecznie zostawić coś więcej niż pawie w wiecznie naprawianym Ogrodzie Saskim.
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 14:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Mietku! Proszę mnie nie obrażać, nie jestem żaden cebulaczek, a co do spalarni są to inwestycje potrzebne ale nie w środku osiedli mieszkaniowych. Uważa Pan, że nie są one szkodliwe proszę więc zaproponować ich budowę koło swojego domu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!