Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 lutego 2017 r.
16:58

W Lublinie jest 227 krów, 1565 świń, 164 konie oraz 106 774 kur

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
4 20 A A
Krowa
Krowa (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Biegające po osiedlach koty będą dokarmiane na koszt miasta, a właściciele psów będą mogli bezpłatnie oznakować pupila. Nad tymi propozycjami już w czwartek ma głosować Rada Miasta. Ratusz chce zapewnić schronienie nawet bezdomnym... krowom.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokładnie 24 tys. zł rezerwuje Ratusz na sfinansowanie zabiegów znakowania psów poprzez wszczepienie im pod skórę specjalnego mikroprocesora. Wykonywanie zabiegów miasto zleci prywatnym lecznicom, do których będzie można przyprowadzić pupila, nie płacąc ani grosza za jego oznakowanie. Dane psa będą trafiać do Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Do miejskiego rejestru wpisano już 9732 oznakowane psy.

Ratusz będzie też finansować dokarmianie wolno żyjących kotów. – Zapisujemy to w naszym programie, bo wolno żyjące koty są jednym z elementów miejskiego ekosystemu. Ich obecność zapobiega nadmiernemu rozprzestrzenianiu się gryzoni – wyjaśnia Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

Na karmę dla dzikich kotów miasto zamierza wydać 18 tys. złotych. Nie oznacza to, że urzędnicy będą krążyć po osiedlach z miskami z jedzeniem. Karma ma być wydawana społecznym opiekunom dzikich kotów, którzy do końca czerwca zarejestrują się w Wydziale Ochrony Środowiska lubelskiego Urzędu Miasta.

Znakowanie psów i dokarmianie kotów to propozycje z tegorocznego programu walki z bezdomnością zwierząt, którego projekt dopiero co został skierowany przez prezydenta Lublina do miejskich radnych. Głosowanie nad tą uchwałą planowane jest na najbliższy czwartek.

W projekcie wskazane jest nawet gospodarstwo mające być azylem dla zwierząt gospodarskich, których nie da się wysłać do schroniska przy Metalurgicznej, gdzie przebywają głównie psy i koty. Gdyby w Lublinie pojawiła się bezdomna krowa lub świnia, ma znaleźć kąt przy Krężnickiej.

– Do tej pory nie mieliśmy takich przypadków – przyznaje Bobowska. – Musimy być jednak przygotowani również na takie przypadki, gdy umiera właściciel zwierzęcia, gdy zwierzę jest odbierane znęcającemu się nad nim właścicielowi, albo błąka się po mieście, bo uciekło.

Takie przypadki nie są aż tak bardzo nieprawdopodobne. Podczas ostatniego spisu rolnego doliczono się na terenie Lublina 227 krów, 1565 świń, 164 konie oraz 106 774 kur. Daje to średnio po jednej kurze na trzech mieszkańców.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 marca 2017 o 12:50
I bardzo dobrze!!!! Jetem ZA!!!!! Gdzie można się zarejestrować? Można internetowo czy osobiście trzeba? Pozdrawiam!!!
Avatar
Gość / 1 marca 2017 o 11:39
Ile w Lublinie jest darmozjadów? !
Avatar
rodem z Sanoka / 28 lutego 2017 o 22:18
Zresztą nie trzeba wcale na obrzeża. Wystarczy się przejść na Wapienną, w okolice politechniki na Nadbystrzyckiej. W rozwalających sie obejściach ludzie trzymają świnie i kury. Osiedle Za Cukrownią (Dzierżawna itp. podobnie)
Avatar
rodem z Sanoka / 28 lutego 2017 o 22:14
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Czy MojRzeszòw to ta wieś na Podkarpaciu  toż tam wszedzie pole a i zwierzat gospodarskich dostatek .
Jak się nie opuszcza centrum Lublina to się nie wie jak wyglądają jego obrzeża. A wyglądają tak samo (lub nawet gorzej) jak w Rzeszowie.
Avatar
Gość / 28 lutego 2017 o 21:50
Czy MojRzeszòw to ta wieś na Podkarpaciu toż tam wszedzie pole a i zwierzat gospodarskich dostatek .
Avatar
Gość / 28 lutego 2017 o 21:24
Piejo kury piejo do mego koguta
Avatar
Gość / 28 lutego 2017 o 21:19
Przynajmniej w jednej kategorii jesteśmy przed Rzeszowem...
Avatar
Gość / 28 lutego 2017 o 19:21
Dziwne, ze ani jednego osla nie ma w Lublinie. Może się w blokach pochowaly?
Avatar
Gość / 28 lutego 2017 o 19:18
Dziwne, ze ani jednego osla nie ma w Lublinie. Może się w blokach pochowaly?
Avatar
Gość / 28 lutego 2017 o 18:54
Mam pytanie : Dlaczego nierówno się traktuje bezpańskie psy i koty? Cóz to za określenie "wolno żyjące koty"? One są po prostu bezpańskie,analogicznie jak psy. Jeśli pies biega sobie po osiedlu,to go zaraz złapia i wywiozą do schroniska. Słusznie zresztą. Ale jeśli hordy bezdomnych kotów zanieczyszczają klatki schodowe i piwnice,zabijają pisklęta ptaków i drą się wiosną pod oknami to rzekomo są" elementem ekosystemu". To bzdura,że koty wyłapują gryzonie. To dlaczego wykłada się trutki w piwnicach w osiedlach, gdzie jest masa kotów? Kot powinien mieć właściciela, i nocować w domu,a nie w jakiś idiotycznych budkach dla kotów na trawnikach. To wyraźna niesprawiedliwość i nierówne traktowanie. Lubię zwierzęta, ale bezdomne koty powinny być wywożone do schroniska. Chyba, że w ramach "dobrej zmiany" kot jest w Polsce zwierzęciem czczonym niczym krowa w Indiach. Proponuję inicjatywę obywatelską mającą na celu oczyszczenie miasta z bezdomnych kotów.
Mam pytanie : Dlaczego nierówno się traktuje bezpańskie psy i koty? Cóz to za określenie "wolno żyjące koty"? One są po prostu bezpańskie,analogicznie jak psy. Jeśli pies biega sobie po osiedlu,to go zaraz złapia i wywiozą do schroniska. Słusznie zresztą. Ale jeśli hordy bezdomnych kotów zanieczyszczają klatki schodowe i piwnice,zabijają pisklęta ptaków i drą się wiosną pod oknami to rzekomo są" elementem ekosystemu". To bzdura,że koty wyłapują gryzonie. To dlaczego wykłada się trutki w piwnicach w osiedlach, gdzie jest ... rozwiń
Avatar
Gość / 13 marca 2017 o 12:50
I bardzo dobrze!!!! Jetem ZA!!!!! Gdzie można się zarejestrować? Można internetowo czy osobiście trzeba? Pozdrawiam!!!
Avatar
Gość / 1 marca 2017 o 11:39
Ile w Lublinie jest darmozjadów? !
Avatar
rodem z Sanoka / 28 lutego 2017 o 22:18
Zresztą nie trzeba wcale na obrzeża. Wystarczy się przejść na Wapienną, w okolice politechniki na Nadbystrzyckiej. W rozwalających sie obejściach ludzie trzymają świnie i kury. Osiedle Za Cukrownią (Dzierżawna itp. podobnie)
Avatar
rodem z Sanoka / 28 lutego 2017 o 22:14
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Czy MojRzeszòw to ta wieś na Podkarpaciu  toż tam wszedzie pole a i zwierzat gospodarskich dostatek .
Jak się nie opuszcza centrum Lublina to się nie wie jak wyglądają jego obrzeża. A wyglądają tak samo (lub nawet gorzej) jak w Rzeszowie.
Avatar
Gość / 28 lutego 2017 o 21:50
Czy MojRzeszòw to ta wieś na Podkarpaciu toż tam wszedzie pole a i zwierzat gospodarskich dostatek .
Avatar
Gość / 28 lutego 2017 o 21:24
Piejo kury piejo do mego koguta
Avatar
Gość / 28 lutego 2017 o 21:19
Przynajmniej w jednej kategorii jesteśmy przed Rzeszowem...
Avatar
Gość / 28 lutego 2017 o 19:21
Dziwne, ze ani jednego osla nie ma w Lublinie. Może się w blokach pochowaly?
Avatar
Gość / 28 lutego 2017 o 19:18
Dziwne, ze ani jednego osla nie ma w Lublinie. Może się w blokach pochowaly?
Avatar
Gość / 28 lutego 2017 o 18:54
Mam pytanie : Dlaczego nierówno się traktuje bezpańskie psy i koty? Cóz to za określenie "wolno żyjące koty"? One są po prostu bezpańskie,analogicznie jak psy. Jeśli pies biega sobie po osiedlu,to go zaraz złapia i wywiozą do schroniska. Słusznie zresztą. Ale jeśli hordy bezdomnych kotów zanieczyszczają klatki schodowe i piwnice,zabijają pisklęta ptaków i drą się wiosną pod oknami to rzekomo są" elementem ekosystemu". To bzdura,że koty wyłapują gryzonie. To dlaczego wykłada się trutki w piwnicach w osiedlach, gdzie jest masa kotów? Kot powinien mieć właściciela, i nocować w domu,a nie w jakiś idiotycznych budkach dla kotów na trawnikach. To wyraźna niesprawiedliwość i nierówne traktowanie. Lubię zwierzęta, ale bezdomne koty powinny być wywożone do schroniska. Chyba, że w ramach "dobrej zmiany" kot jest w Polsce zwierzęciem czczonym niczym krowa w Indiach. Proponuję inicjatywę obywatelską mającą na celu oczyszczenie miasta z bezdomnych kotów.
Mam pytanie : Dlaczego nierówno się traktuje bezpańskie psy i koty? Cóz to za określenie "wolno żyjące koty"? One są po prostu bezpańskie,analogicznie jak psy. Jeśli pies biega sobie po osiedlu,to go zaraz złapia i wywiozą do schroniska. Słusznie zresztą. Ale jeśli hordy bezdomnych kotów zanieczyszczają klatki schodowe i piwnice,zabijają pisklęta ptaków i drą się wiosną pod oknami to rzekomo są" elementem ekosystemu". To bzdura,że koty wyłapują gryzonie. To dlaczego wykłada się trutki w piwnicach w osiedlach, gdzie jest ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 40 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 18 19

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra