poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

W Lublinie mogą powstać bloki w ramach Mieszkanie Plus. Spółka odkupi prywatne grunty?

Dodano: 23 lutego 2017, 14:03

Wciąż nie wiadomo, czy w Lublinie powstaną bloki w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Realizująca go spółka BGK Nieruchomości nie wyklucza budowy czynszówek na gruntach odkupionych od prywatnych właścicieli.

Bloki z tanimi mieszkaniami pod wynajem (z możliwością wykupu) mają powstawać na terenach należących do Skarbu Państwa i samorządów. Ale tam, gdzie w ten sposób nie udało się pozyskać ziemi na realizację jednego ze sztandarowych programów rządu premier Beaty Szydło, postanowiono wcielać w życie inny plan. Na początku stycznia w mediach opublikowano ogłoszenia informujące o zamiarze kupna działek w 20 polskich miastach, m.in. w Lublinie.

– Gruntów szukamy wszędzie, gdzie tylko się da. Jeśli powodzenia nie daje nam współpraca ze Skarbem Państwa albo samorządami, to sięgamy po własność prywatną. Zwłaszcza w dużych miastach, bo przede wszystkim w nich ludzie chcą mieszkać – mówił nam wtedy Grzegorz Muszyński, członek zarządu spółki BGK Nieruchomości i jednocześnie radny wojewódzki PiS.

Termin składania ofert minął w ubiegły piątek. W odpowiedzi na ogłoszenia wpłynęły dwie propozycje sprzedaży działek zlokalizowanych w Lublinie. Spółka na razie nie zdradza, o jakie lokalizacje chodzi.

– Oferty te zostaną poddane gruntownym analizom ekonomicznym i prawnym, niezbędnym w przypadku każdego procesu inwestycyjnego. Na obecnym etapie nie zostały podjęte decyzje dotyczące kolejnych kroków związanych z realizacją programu Mieszkanie Plus na terenie Lublina – czytamy w odpowiedzi na nasze pytania, przesłane przez zespół komunikacji BGK Nieruchomości.

Miastem, które jako jedno z pierwszych w kraju przystąpiło do rządowego programu Mieszkanie Plus jest Biała Podlaska. Na półtorahektarowej działce przy ul. Jana II Kazimierza powstaną trzy bloki ze 186 mieszkaniami. Budową zajmują się wyłonione w przetargu trzy lokalne firmy.

– Wspólnie z BGK Nieruchomości stworzyliśmy spółkę celową, do której wnosimy majątek w postaci działki o określonej wartości. To jest nasz udział w tej inwestycji – mówi Bernadeta Puczka, prezes bialskiego Zakładu Gospodarki Lokalowej. Przypomnijmy, że grunt i projekt budowlany przygotowała jeszcze poprzednia ekipa prezydenta Andrzeja Czapskiego.

W połowie roku pojawią się kryteria i ruszy nabór na mieszkania przy ul. Jana II Kazimierza. A lokatorzy będą je mogli wynająć, również z opcją dojścia do własności. W czynszu podstawowym kwota wynajmu ma wynosić ok. kilkunastu złotych za metr kwadratowy.

– Wynajem będzie z pewnością tańszy niż na wolnym rynku – zapewnia pani prezes ZGL. To najprawdopodobniej jej spółka zajmie się administracją blokami.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Jałowiec
(70) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 lutego 2017 o 17:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
fajnie, że bgk rozszerza pole działania także na grunty należące do prywatnych firm. to sprawia też ze będzie o wiele mniejsze ryzyko tworzenia się gett. szkoda tylko, że oprócz liczby miast, nie podają usilnie jak będą wyglądać prawdziwe ceny wynajmu, czy rzeczywiście będzie to do 20 zł za metr, jak podaje serwis o programie: ***mieszkanieplus.org.pl/. trzeba przyznać, że operator programu robi co może, ale w ministerstwie mogli by bardziej wszystko podliczyć. nawet z czysto politycznych powodów. potwierdzenie niskich cen wynajmu tylko by im dobrze zrobiło... no chyba że jednak nie będą one takie niskie.
Rozwiń
Gość
Gość (24 lutego 2017 o 08:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spieszcie się bo trzeba wyciąć drzewa pod bloki
Rozwiń
Jałowiec
Jałowiec (24 lutego 2017 o 01:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
No to ceny wynajmu mieszkań  i mieszkań na rynku wtórnym polecą na łeb, na szyję...
Żeby tak było to musieliby wybudować kilka tysięcy takich mieszkań. W bardzo krótkim okresie czasu. Program Mieszkanie Plus ma być przede wszystkim adresowany do rodzin z dziećmi. Oprócz tego są w mieście jeszcze studenci i osoby samotne wynajmujące mieszkania. Zapaść na rynku wtórnym nieruchomości w Lublinie może nastąpić z innych powodów: spadek ogólnej liczby studentów, starzejące się społeczeństwo i wiążący się z tym brak zastępowalności pokoleń, większe wymagania konsumentów (każdy woli mieszkać w nowym budownictwie i wykańczać swoje mieszkanie od podstaw),  ogólne tendencje  do budowania się (osiedlania) na terenach podmiejskich. Poza tym za nim te mieszkania powstaną to trochę potrwa, muszą  się znaleźć odpowiednie działki itp.
Rozwiń
Gość
Gość (24 lutego 2017 o 00:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W hamburgu wyladowal z nadania PO, taaassss, a był tam ieszcze smok :))))
Rozwiń
Gość
Gość (23 lutego 2017 o 23:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Muszyński na początku był z nadania PO w porcie lotniczym Lublin. Potem jak się zmieniła opcja przeszedł do PIS. Ot taki człowieczek...FARBOWANY.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (70)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!