wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

W Lublinie powstał Uniwersytet Dziecięcy

  Edytuj ten wpis
Autor: Marek Kliza

Było super! Dowiedziałem się tylu rzeczy o kosmosie - cieszy się Bartek Mazurek. 7-latek wraz z 350 innymi młodymi studentami wysłuchał w sobotę inauguracyjnego wykładu Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS.

W auli w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. Stanisław Bajtlik z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Warszawie mówił na temat "Kosmiczne zoo albo o tym, co widać na niebie".

- Dziecko jest ciekawe, zadaje dużo pytań, pomyślałam więc, żeby chodził na wykłady i wzbogacał swoją wiedzę - wyjaśnia powód wysłania na uniwersytet swego dziecka Ewa Drewniak.

Michał ma 7 lat, chodzi do Szkoły Podstawowej nr 27 im. Marii Montessori przy ul. Kresowej w Lublinie. - Szkoła realizowała program "Fascynujący świat", z wychowawczynią Barbarą Zając dzieci chodziły na różne fascynujące zajęcia, tutaj syn będzie mógł kontynuować swe zainteresowania mówi mama Michała.

Pierwszy uniwersytet dziecięcy powstał na uniwersytecie w Tybindze (Niemcy). 4 czerwca 2002 r. wykładu "Dlaczego wulkany zieją ogniem?" wysłuchało 400 dzieci. Na następny przyszło ich już 900. Kolejny uniwersytet powstał w rok później w Wiedniu, stolicy Austrii.

W Polsce uniwersytety dziecięce działają już w kilku miastach, od soboty także w Lublinie.

- Misją uniwersytetów dziecięcych jest rozbudzenie w dzieciach naukowej pasji poprzez pokazanie im, że nauka to fascynująca przygoda - wyjaśnia ideę takich uczelni dla dzieci Marzena Łata, koordynator projektu "Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS w Lublinie". - Planujemy wykłady zarówno z dziedzin, które są przedmiotami szkolnymi, jak fizyka, chemia, biologia czy matematyka, ale też z antropologii, ekonomii czy psychologii.

Studentami Uniwersytetu Dziecięcego są dzieci w wieku 6-12 lat. W sobotę dostały indeksy, birety i "akademickie" koszulki. Jak prawdziwi studenci złożyły ślubowanie, którego rotę odczytała prowadząca uroczystość inauguracji roku akademickiego dziennikarka Polskiego Radia Lublin Ewa Dados, laureatka Orderu Uśmiechu przyznawanego przez dzieci.

Wykładu o tajemnicach gwiazd nieba mali studenci wysłuchali z olbrzymim zainteresowaniem. Po jego zakończeniu prof. Bajtlik musiał odpowiedzieć na długa serię pytań.

- Nie jest to uczenie, ale zainteresowanie, pokazanie, że istnieje inny świat niż telewizja czy gry komputerowe - mówi prof. Stanisław Bajtlik. - Dzieci to bardzo wdzięczni słuchacze, wykładanie dla nich to jak pisanie po czystej tablicy.

Kolejny wykład uniwersytetu dla najmłodszych - za miesiąc. Mowa będzie o magii światła.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
uczeń
~xradix~
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

uczeń
uczeń (9 listopada 2009 o 14:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Naśladownictwo ale bardzo dobre i potrzebne brawa dla ludzi którzy zdecydowali się poświęcić czas to procentuje i daje na pewno ogromną radość i przyjemność mieć takich młodych studentów oby tylko nasi naukowcy się nie zniechęcili !
Rozwiń
~xradix~
~xradix~ (19 października 2009 o 07:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mój synio był bardzo zadowolony i stwierdził że odpisywać to on się nie chce...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!