poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Ulica w kształcie "L". Czy to będzie ul. Stanisława Lema? Radni zadecydują

Dodano: 19 czerwca 2016, 17:13
Autor: Dominik Smaga

Jego imię nadano już jednej z planetoid i polskiemu satelicie naukowemu. Do listy może teraz dołączyć ulica w Lublinie. W poniedziałek 27 czerwca, miejscy radni powinni zdecydować, czy na Dziesiątej będzie ul. Stanisława Lema

Stanisław Lem
Stanisław Lem

W marcu minęło 10 lat odkąd stało się już pewne, że najbardziej znany polski pisarz science fiction nic już więcej nie napisze. Przynajmniej nie na tej planecie. Od tamtej pory Stanisław Lem został uhonorowany m.in. ulicą w Krakowie i to nie byle jaką, bo mieści się przy niej hala widowiskowo-sportowa Tauron Arena Kraków.

I jeśli ktoś chce dotrzeć do tej hali, to jedzie właśnie na Lema 7. Mniejsze wrażenie może zrobić spacer po ul. Lema w Gdańsku, choć tutaj pisarz ma doborowe towarzystwo Czesława Miłosza, który patronuje sąsiedniej ulicy.

W Lublinie pisarzowi miałaby przypaść nowa ulica zbudowana jako dojazd do firm, które wcześniej skazane były na drogę biegnącą wzdłuż bocznicy kolejowej przecinającej ul. Zemborzycką. Ulica, którą prezydent proponuje nazwać imieniem Lema ma kształt litery „L”, znajduje się blisko ul. Świętochowskiego i stosunkowo blisko Aresztu Śledczego przy Południowej.

Do miejskich radnych trafił już prezydencki projekt uchwały w sprawie nazwy dla ulicy. W uzasadnieniu czytamy, że „w bliskim sąsiedztwie wiele ulic nosi nazwy znanych polskich twórców literatury, zasadne jest więc nadanie nowej ulicy położonej w tym rejonie nazwy im. Stanisława Lema”. Prezydent zauważa też, że książki Lema zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i że swego czasu był to najbardziej poczytny nieanglojęzyczny pisarz w swoim gatunku.

Stanisław Lem urodził się w 1921 roku we Lwowie, z wykształcenia był lekarzem, a z deklaracji ateistą, który stwierdził kiedyś: „w moim odczuciu świat jest skonstruowany tak fatalnie, że wolę wierzyć, iż nikt go nie stworzył”. Nad tym, czy Lem, którego imię nosi też jedna z planetoid i satelita naukowy, zasłużył na ulice w Lublinie miejscy radni będą głosować 27 czerwca.

SONDA
Liczba głosów: 149

Czy w Lublinie powinna powstać ul. Stanisława Lema?

91.28 %
Tak
4.7 %
Nie
4.03 %
Nie mam zdania
Czytaj więcej o: Lublin drogi Ulica Stanisław Lem
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 czerwca 2016 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bliżej śródmieścia a nie gdzieś na końcu miasta bo niektóre ulice są tak długie że można ich podzielić tylko problem w tym że to by miasto i mieszkańców sporo by kosztowała zmiana nazwy ulicy dlatego ten pomysł chyba nie przejdzie a nadać nazwę w dzielnicy przemysłowej gdzie przy nowej ulicy maja być tylko zakłady to trochę nieładne wyrzucenie pisarza na bruk
Rozwiń
Gość
Gość (20 czerwca 2016 o 08:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak chodziłam do podstawówki to przeczytałam jego książki jedna za drugą w ekspresowym tempie gdyż są bardzo dobre i jak się je zacznie czytać to trzeba skończyć bo oderwać się od nich nie można. Kto lubi fantastykę powinien je przeczytać. A jestem rocznik 1967. Mimo że upłynęło tyle czasu to książki są na czasie również dla dzisiejszych nastolatków
Rozwiń
Gość
Gość (20 czerwca 2016 o 08:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakie ma to znaczenie ??
Rozwiń
Gość
Gość (19 czerwca 2016 o 22:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie żartujcie, wielki człowiek ma być patronem ulicy na zadupiu????
Rozwiń
Ula
Ula (19 czerwca 2016 o 21:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lem głąbie. Stanisław Lem. Poczytaj kapusto kto to był.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!