niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

W Lublinie przybędzie nowych autobusów. 16 przegubowców wyjedzie na ulice

Dodano: 25 czerwca 2015, 19:18
Autor: Dominik Smaga

Fot. Wojciech Nieśpiałowski
Fot. Wojciech Nieśpiałowski

16 fabrycznie nowych przegubowców wyjedzie w środę na ulice Lublina. Jednocześnie ubędzie tych starych i wysłużonych.

Nowe autobusy mają nas wozić przez osiem lat. Tyle ma obowiązywać umowa między miastem a konsorcjum firm Meteor i Irex-1, które wygrało przetarg na wykonywanie kursów. Autobusy w dni powszednie obsłużą linie 8, 15, 17, 18, 40 i 57, a w weekendy linie 8, 15 i 37.

Solarisy urbino mają 18 m długości, są niskopodłogowe i klimatyzowane, mają monitoring, automat biletowy, wydajne ogrzewanie. Miejsce do stania i dla pasażerów z wózkami i na wózkach mają także w drugim członie pojazdu. – Mają po 100 miejsc stojących i 40 siedzących – mówi Adam Żuber, przedstawiciel konsorcjum.

Wysyłając na ulice nowe pojazdy przewoźnik wycofa stare, którymi woził pasażerów na podstawie wcześniejszej umowy z miastem. To dziesięć przegubowców w wieku od 17 do 18 lat oraz osiem krótszych autobusów, którym właśnie stuknęło 20 lat.

Nie będą to jedyne stare autobusy, które 1 lipca znikną z ulic. Tego dnia z usług podwykonawców (na zdjęciu z prawej) przestanie korzystać Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Spółka podnajmuje teraz przewoźników, którzy wcześniej świadczyli usługi na rzecz miasta. Problem w tym, że ich autobusy nie wyglądają najlepiej, a w niektórych poręcze dla pasażerów nie trzymają się sufitu lub są do niego przywiązane drutami.

– W okresie wakacyjnym zapotrzebowanie jest mniejsze i nie będziemy korzystali z podwykonawców – zapewnia Tomasz Fulara, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. – A po wakacjach? Jeśli nie będziemy musieli, to nie będziemy korzystali. A jak będziemy musieli, to już z uwzględnieniem wyższego standardu pojazdów.

Oznacza to, że od 1 lipca, wraz z wejściem w życie wakacyjnego rozkładu jazdy, po ulicach będą kursować wyłącznie pojazdy MPK Lublin, wspomniane nowe przegubowce i używane autobusy PKS Zielona Góra. – PKS ma umowę do końca czerwca przyszłego roku – mówi Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Czytaj więcej o: Lublin komunikacja miejska autobusy
prezes fujara
Gość
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

prezes fujara
prezes fujara (26 czerwca 2015 o 13:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pan prezes Fulara zupełnie nie ma pojęcia o komunikacji miejskiej,brak taboru zapełnia podwykonawcami,młodzi kierowcy uciekają po 2 lub 3 miesiącach pracy bo zarabiają z nadgodzinami góra 1600 do 1800 zł netto.Przy tak ogromnej odpowiedzialności za pasażerów,stres związany z jazdą w mieście,wstawanie do pracy o godzinie 3 rano lub zjeżdżanie na drugiej zmianie około północy to są żadne pieniądze.Jego poprzednik Ś.P. prezes Rydecki miał wizję jak zarządzać tą firmą,to za jego kadencji zostały zakupione autobusy Solaris,Mercedesy Connecto 12-sto metrowe oraz przegubowe.Pozostałe zakupy Autosanów oraz Mercedesów Citaro odbyły się już po jego nagłej śmierci i były zakupami ZTM Lublin.Pan prezes Fulara od czasów piastowania funkcji nie zakupił nawet jednego autobusu lub trolejbusu.Kierowców traktuje jak pasożytów,stara się wraz ze związkami zawodowymi które kupił dając wyższe pensje przewodniczącym tych związków upodlić kierowców i mechaników.Oby tak dalej,w końcu miarka się przebierze i na kopch bo nawet nie na taczce go wywiozą za bramę.

Rozwiń
Gość
Gość (26 czerwca 2015 o 11:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
od września MPK pewnie dalej będzie brało podwykonawców bo to się bardziej opłaca niż jeździć samemu, a do tego szukają kierowców na Ukrainie bo w Lublinie nie ma chętnych
Rozwiń
Gość
Gość (26 czerwca 2015 o 10:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Żuk = inwestycje

Rozwiń
Gość
Gość (26 czerwca 2015 o 09:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podstawową działalnością MPK jest przewóz osób. Prawdopodobnie nie jesteś z Lublina bo od paru lat to ZTM kupuje autobusy.
Rozwiń
Gość
Gość (26 czerwca 2015 o 08:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
panie fulara prawda, że wspaniałe zdjęcie obrazujące stan mpk pod pod rządami
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!