czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Lublin

W Lublinie przybędzie nowych autobusów. Warszawska firma dostanie 114 mln zł

Dodano: 1 czerwca 2016, 12:43
Autor: Dominik Smaga

Spółka z Warszawy wygrała wart 114 mln zł kontrakt na wożenie pasażerów komunikacji miejskiej. Tańsze od niej konsorcjum z udziałem Lubelskich Linii Autobusowych odpadło z zarzutem podania nieprawdziwych informacji

W rozstrzygniętym wczoraj przetargu wybierano firmę, która przez osiem lat będzie wozić pasażerów trzydziestoma nowymi autobusami, w tym dwudziestoma przegubowymi. Wszystkie pojazdy będą mieć klimatyzację i biletomaty. Krótsze obsłużą linie 3, 6, 23, 37 i 45, a przegubowe trafią na linie 8, 10, 17, 18, 42 i 55. Na ulice mają wyjechać najwcześniej 1 września, ale równie dobrze dopiero w grudniu.

Dla przewoźników miejski przetarg był walką o duże pieniądze. Zwycięska firma, jest nią warszawska spółka Warbus, ma dostać za kursowanie 114 milionów zł zapłaty. Co ciekawe, nie była najtańsza w wyścigu, w którym liczyła się najniższa cena. Konsorcjum spółek GP Rental Car, Lubelskie Linie Autobusowe oraz Traf-Line było o dwa miliony tańsze, ale zostało wykluczone z przetargu z powodu – jak tłumaczy miasto – złożenia nieprawdziwych informacji mogących mieć wpływ na wynik postępowania.

– Nieprawdziwe informacje dotyczyły spełnienia warunku wiedzy i doświadczenia – tłumaczy Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. – Wykonawca zakwalifikował część przewozów jako publiczne. Po zweryfikowaniu tej informacji wiemy, że są to przewozy niepubliczne, m.in. dowóz dzieci do szkół.

Podanie w ofercie nieprawdziwych wiadomości teoretycznie mogłoby się otrzeć o prokuraturę. Artykuł 297 Kodeksu karnego przewiduje nawet 5 lat więzienia dla tego, kto „w celu uzyskania (...) zamówienia publicznego przedkłada (...) nierzetelny dokument albo nierzetelne pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania (...) zamówienia”.

Miasto nie będzie jednak sięgać po ten przepis. – Nie są to informacje fałszywe, a jedynie nieprawdziwe, stąd nie mają one znamion przestępstwa i nie stosuje się do nich przepisów Kodeksu karnego – stwierdza Góźdź.

Wczorajsze rozstrzygnięcie przetargu nie jest jeszcze prawomocne. Przegrani mogą się jeszcze odwołać od wyniku i mają na to czas do 10 czerwca.

Czytaj więcej o: Lublin komunikacja miejska autobusy
Deb0308el
Konrad
Użytkownik niezarejestrowany
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Deb0308el
Deb0308el (11 października 2016 o 12:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzień dobry! Bardzo proszę o rozwinięcie wątku przez osoby, które zmagały się z podobną sytuacją. Deb0308 - Czytaj naszą stronę:
Rozwiń
Konrad
Konrad (2 czerwca 2016 o 02:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie rozumiesz, chodzi o to że dokumenty nie były sfałszowane - były prawdziwe. Po prostu firma startująca w przetargu na swój sposób interpretowała ich treść. Nie jest to w żadnym wypadku czyn zabroniony. Pozdrawiam.
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2016 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie wiem ale wg mnie powinno się wspierac firmy z Lublina a nie pompowac stolice, bo oni także promow kosmicznych nie mają tylko podobne zlomy
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2016 o 17:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tyle nasy w błoto! Tyle pustych autobusów jeździ a im nadal mało.
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2016 o 16:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żuk jak widać bez przerwy inwestuje w nowy tabor ale to akurat bardzo trafna decyzja
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!