czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

W Lublinie przybędzie nowych autobusów. Warszawska firma dostanie 114 mln zł

Dodano: 1 czerwca 2016, 12:43
Autor: Dominik Smaga

Spółka z Warszawy wygrała wart 114 mln zł kontrakt na wożenie pasażerów komunikacji miejskiej. Tańsze od niej konsorcjum z udziałem Lubelskich Linii Autobusowych odpadło z zarzutem podania nieprawdziwych informacji

W rozstrzygniętym wczoraj przetargu wybierano firmę, która przez osiem lat będzie wozić pasażerów trzydziestoma nowymi autobusami, w tym dwudziestoma przegubowymi. Wszystkie pojazdy będą mieć klimatyzację i biletomaty. Krótsze obsłużą linie 3, 6, 23, 37 i 45, a przegubowe trafią na linie 8, 10, 17, 18, 42 i 55. Na ulice mają wyjechać najwcześniej 1 września, ale równie dobrze dopiero w grudniu.

Dla przewoźników miejski przetarg był walką o duże pieniądze. Zwycięska firma, jest nią warszawska spółka Warbus, ma dostać za kursowanie 114 milionów zł zapłaty. Co ciekawe, nie była najtańsza w wyścigu, w którym liczyła się najniższa cena. Konsorcjum spółek GP Rental Car, Lubelskie Linie Autobusowe oraz Traf-Line było o dwa miliony tańsze, ale zostało wykluczone z przetargu z powodu – jak tłumaczy miasto – złożenia nieprawdziwych informacji mogących mieć wpływ na wynik postępowania.

– Nieprawdziwe informacje dotyczyły spełnienia warunku wiedzy i doświadczenia – tłumaczy Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. – Wykonawca zakwalifikował część przewozów jako publiczne. Po zweryfikowaniu tej informacji wiemy, że są to przewozy niepubliczne, m.in. dowóz dzieci do szkół.

Podanie w ofercie nieprawdziwych wiadomości teoretycznie mogłoby się otrzeć o prokuraturę. Artykuł 297 Kodeksu karnego przewiduje nawet 5 lat więzienia dla tego, kto „w celu uzyskania (...) zamówienia publicznego przedkłada (...) nierzetelny dokument albo nierzetelne pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania (...) zamówienia”.

Miasto nie będzie jednak sięgać po ten przepis. – Nie są to informacje fałszywe, a jedynie nieprawdziwe, stąd nie mają one znamion przestępstwa i nie stosuje się do nich przepisów Kodeksu karnego – stwierdza Góźdź.

Wczorajsze rozstrzygnięcie przetargu nie jest jeszcze prawomocne. Przegrani mogą się jeszcze odwołać od wyniku i mają na to czas do 10 czerwca.

Czytaj więcej o: Lublin komunikacja miejska autobusy
Deb0308el
Konrad
Użytkownik niezarejestrowany
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Deb0308el
Deb0308el (11 października 2016 o 12:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzień dobry! Bardzo proszę o rozwinięcie wątku przez osoby, które zmagały się z podobną sytuacją. Deb0308 - Czytaj naszą stronę:
Rozwiń
Konrad
Konrad (2 czerwca 2016 o 02:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie rozumiesz, chodzi o to że dokumenty nie były sfałszowane - były prawdziwe. Po prostu firma startująca w przetargu na swój sposób interpretowała ich treść. Nie jest to w żadnym wypadku czyn zabroniony. Pozdrawiam.
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2016 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie wiem ale wg mnie powinno się wspierac firmy z Lublina a nie pompowac stolice, bo oni także promow kosmicznych nie mają tylko podobne zlomy
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2016 o 17:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tyle nasy w błoto! Tyle pustych autobusów jeździ a im nadal mało.
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2016 o 16:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żuk jak widać bez przerwy inwestuje w nowy tabor ale to akurat bardzo trafna decyzja
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!