Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 marca 2018 r.
6:43

W Lublinie więcej miejsca pod mieszkania, przemysł i drogi. Szczegóły planowanych zmian

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
53 95 A A
Lublin
Lublin (fot. Archiwum)

21 marca Ratusz ogłosi nowy pomysł na zagospodarowanie powierzchni miasta. Już we wtorek ujawnił szczegóły dotyczące górek czechowskich i kilku innych miejsc. Pomysły dla poszczególnych dzielnic ma prezentować mieszkańcom na otwartych spotkaniach. Znamy już ich terminy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To, co ujrzymy 21 marca, to projekt nowego studium przestrzennego, ważnej mapy określającej przeznaczenie każdej części Lublina. W projekcie tym wyznaczone mają być między innymi nowe tereny pod budownictwo mieszkaniowe.

– Proponujemy przyrost o ponad 2000 ha, czyli o ponad 14 proc. – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Pod budowę mieszkań przeznaczone mają być m.in. dzisiejsze tereny rolne w dzielnicy Głusk, o co właściciele tych ziem proszą od lat. Jednym z terenów, na których mogłyby powstać bloki, jest dawny poligon na górkach czechowskich.

Co z górkami

Miejscy planiści chcą dopuścić zabudowę czterech z sześciu wysoczyzn. Trzy z nich przyległe są do ul. Poligonowej i tutaj miałyby stanąć wyższe bloki, zbliżone wielkością do tych naprzeciw, w rejonie ul. Zielone Wzgórze oraz ul. Relaksowej.

Czwarty obszar pod zabudowę, ale niższą, wskazany ma być od strony Koncertowej koło osiedla budowanego przy ul. Operowej i Melomanów. Oba osiedla oddzielałby pas zieleni.

W ramach tej czwartej enklawy, już na etapie tworzenia planu zagospodarowania, część terenu może być wykrojona pod budowę szkoły. – Musimy o tym myśleć – przyznaje Żuk.

Nowa zabudowa nie byłaby za to możliwa na wysoczyźnie przyległej do osiedla Tor. Prezydent zapowiedział wczoraj, że nowy projekt studium dopuści budynki mieszkalne i mieszkalno-usługowe tylko tu, gdzie „obecnie obowiązujący plan umożliwia lokalizację usług komercyjnych, komercyjnych z mieszkaniowymi oraz sportu i rekreacji”. Spod jakiejkolwiek zabudowy wyłączonych byłoby 70 proc. górek.

Trasa przy lesie

Studium przestrzenne przesądzi o budowie drogi między osiedlami Górki, Widok i Poręba a torami wzdłuż lasu Stary Gaj. Obowiązujące plany przewidują przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca ’80 od skrzyżowania Krochmalnej z Diamentową. Według wczorajszych zapowiedzi trasa zostanie w planach, ale zdegradowana do „drogi zbiorczej”, a dolina ma być uznana za „Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy”.

Przeznaczenie zmieniłby teren przy torach wzdłuż Wyżynnej (od ul. Nadbystrzyckiej do skrawka lasu po „osiedlowej” stronie torów), gdzie teraz plan dopuszcza inwestycje przed oknami mieszkańców Wyżynnej. Planiści chcą je uniemożliwić.

Co poza tym?

• Planiści nie ulegli protestom przeciw wyznaczeniu nowego cmentarza koło ul. Poligonowej.

• Zgodzili się wykreślić grzebowisko dla zwierząt z rejonu planowanego cmentarza. Teren na grzebowisko wskazany ma być tylko na Rudniku, koło linii kolejowej.

• Z planów nie zniknie nowa arteria łącząca Węglin z Felinem i przechodząca obok Zalewu Zemborzyckiego w miejscu ul. Żeglarskiej.

• Tereny zielone koło hali Globus mają zachować funkcję rekreacyjną, nie ma zgody planistów na wprowadzenie tu zabudowy wielorodzinnej.

• Względem poprzedniego projektu studium zmieniony ma być przebieg dróg w rejonie ul. Uhorczaka

• Mimo protestów nie zostało wykreślone przyszłe przedłużenie ul. Smoluchowskiego.

To tylko część ze zmian, które znajdziemy w nowym projekcie studium. Projekt będzie dostępny od 21 marca na stronach internetowych Urzędu Miasta oraz od 21 marca do 23 kwietnia w Wydziale Planowania Urzędu Miasta (Wieniawska 14, pokój 1111).

Czas dla mieszkańców

To, co mamy ujrzeć 21 marca, nie będzie ostateczną wersją mapy. Ma być tematem do dalszych rozmów z mieszkańcami, którzy do 15 maja będą mogli zgłaszać swoje uwagi. Gdy projekt prezentowano po raz pierwszy, takich uwag było ponad 1900.

Ponad 700 uwag dotyczyło górek czechowskich. – Zdecydowaną większość stanowiły gotowce – podkreśla Żuk i mówi, że masowo słano też uwagi dotyczące ul. Smoluchowskiego. – Skserowano ponad 460 razy wniosek tej samej treści.

Będą opowiadać

Projekt nowego studium ma być prezentowany także podczas sześciu spotkań otwartych dla wszystkich zainteresowanych. Spotkania będą się odbywać w Ratuszu i zaczynać o godz. 16. Jedno ma dotyczyć całego miasta, pozostałe będą poświęcone poszczególnym jego dzielnicom.

• Spotkanie „ogólnomiejskie” zaplanowano na 11 kwietnia. Te „dzielnicowe” zaczną się już wcześniej. • Konstantynów, Sławin, Sławinek, Szerokie, Węglin Południowy oraz Węglin Północny mają wyznaczony termin na 4 kwietnia (godz. 16) • Czechów Południowy, Czechów Północny, Stare Miasto, Śródmieście oraz Wieniawa będą mieć taką dyskusję 5 kwietnia • Abramowice, Dziesiąta, Głusk, Kośminek i Wrotków będą mogły rozmawiać o przyszłości 10 kwietnia • Bronowice, Hajdów-Zadębie, Felin, Kalinowszczyzna, Ponikwoda oraz Tatary będą mieć taką okazję 17 kwietnia • Czuby Południowe, Czuby Północne, Rury, Za Cukrownią oraz Zemborzyce mają termin 18 kwietnia.

Quiz: Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć!

Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć!

Komentarze 95

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 10:15
+1
architekt Stelmach w trakcie konsultacji mówił,ze skłądali projekty w urzędzie miasta wtedy jak wojsko sprzedawało te tereny, ale miasto nie było zainteresowane niestety odkupieniem tych terenów, teraz nie byłoby takiego problemu gdyby teren był miejscu, rządzil wtedy pis dlaczego nie kupili tak cennych, atrakcyjnych, dających powietrze terenów... gdzie wtedy byli obrońcy górek ....czy teraz coś się zmieniło...owszem górki są w prywatnych rękach.
Avatar
Gość / 30 marca 2018 o 13:29
Spotkania będą się odbywać w Ratuszu i zaczynać o godz. 16. Jedno ma dotyczyć całego miasta, pozostałe będą poświęcone poszczególnym jego dzielnicom. - Spotkanie w czaie największego zakorkowania miasta i w czasie pracy 80% Lublinian - tak aby nikt sie nie pojawił. Hehe mamy 21 wiek, wszystko powinno być w internecie opublikowane... Szkoda jak zwykle metody spier.... dziadu...
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 20:52
----Uwaga na forum jest planty ratuszowo-deweloperski troll. Żywi się Twoim kosztem. Na sile upolitycznia spór. Obrona Górek Czechowskich jest apolityczna.----
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 15:03
Szanowny Panie Prezydencie - drugie wyłożenie Studium, mieszkańcy "mogą wnosić swoje uwagi i wnioski", a Pan powie, że to kserówki - po co ta parodia!
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 10:20
Kościół katolicki uzyskał od rządu PiS blisko 510 mln zł na tzw. "utrzymanie stosunków państwa z Kościołem i związkami wyznaniowymi" w latach 2016-2018. Planowane roczne wydatki opiewają na kwotę 160 mln zł, w tym znajduje się ponad 118 mln zł na Fundusz Kościelny, z którego finansowane są m.in. ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych. Pozostałe wydatki związane są z ordynariatami polowymi oraz kwestiami administracyjnym
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 10:06
Absolutnie nie pozostaje nic innego jak dogadać się z właścicielem terenu uczciwie stawiając sprawę bloki OK a za to park dla mieszkańców, to byłby i tak wielki gest.
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 10:04
Dlaczego PIS kiedyś nie odkupił tych terenów od wojska jak sprzedawali.....wtedy pewnie grosze to kosztował ten poligon. Teraz to bezsensu kupować tak drogie tereny jak właściciel idzie na ręke i che park zbudować.
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 10:01
na górkach teraz nikt czasu nie spędza bo po 1 strach, po 2 -teren taki,ze nogę można złamać. czekam na park, pomysł jest extra i miejsce na spacery idealne
Avatar
kkk / 8 marca 2018 o 00:42
Alinka napisał:
Kto teraz spaceruje po górkach?????????? NIKT bo każdy sie boi nawet z psem wyjsć bo nie wiadmo co zwierzak moze tam złapać
 NApisz skarge do włąsciciela terenu, dlaczego kupil tereny rekreacyjne i nic nie robi, a nawet nie sprząta.
Avatar
Gość / 7 marca 2018 o 19:13
Poligonowa- świetny dojazd, uzbrojone tereny i co ? Cmentarz! To chyba najgłupszy pomysł od lat.
Avatar
Gość / 30 marca 2018 o 13:29
Spotkania będą się odbywać w Ratuszu i zaczynać o godz. 16. Jedno ma dotyczyć całego miasta, pozostałe będą poświęcone poszczególnym jego dzielnicom. - Spotkanie w czaie największego zakorkowania miasta i w czasie pracy 80% Lublinian - tak aby nikt sie nie pojawił. Hehe mamy 21 wiek, wszystko powinno być w internecie opublikowane... Szkoda jak zwykle metody spier.... dziadu...
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 20:56
-1
Żuk obchodzi się z drzewami po sowiecku. W. To ,że jest to jeszcze obiekt poaustriacki na pewno technokraty nie obchodzi.Tak jak nie obchodziła też strzelnica Globocnika i szeroko poparta akcja na fb jej ratowania. Przecież trzeba było sprzedać działkę za żenującą cenę, żeby swojemu poprzednikowi ,też prezydentowi Lublina ,a dziś deweloperowi umożliwić budowę biurowca w którym UM będzie wynajmował na metry. Gdyby Izba Rachunkowa tego nie wytknęła, biznes by się kręcił w najlepsze. W Lublinie nie powstał po wojnie żaden park. Ludowego nie liczę ,bo nieudany i i tak Żuk go wyciął razem z pisklętami. Biologowie z UMCS postulowali go w Górkach Czechowskich gdzie są endemity i ostatni wzór pierwotnego ukształtowania miasta. Niestety Lublin to raczej Archangielsk niż Avinion. Również ze względu na brud na ulicach. Gdzie ekologowie? Brak kasy na horyzoncieMieszkańcy osiedla z lat 30-tych w sąsiedztwie musieli zbiorowo protestować przeciwko wycince 80-cio letnich kasztanowców i planom puszczenia dwóch pasów przez tą oazę ciszy. W cywilizowanym świecie docenia się dziedzictwo przyrody realizując konieczne inwestycje w sposób zrównoważony. Stachura pisał by Lublin omijać z daleka i po części chyba miał rację. Prymityw mentalny za często bierze tu górę, nie tylko w zarządzaniu.,co jest dla mnie bardzo, bardzo przykre.
Żuk obchodzi się z drzewami po sowiecku. W. To ,że jest to jeszcze obiekt poaustriacki na pewno technokraty nie obchodzi.Tak jak nie obchodziła też strzelnica Globocnika i szeroko poparta akcja na fb jej ratowania. Przecież trzeba było sprzedać działkę za żenującą cenę, żeby swojemu poprzednikowi ,też prezydentowi Lublina ,a dziś deweloperowi umożliwić budowę biurowca w którym UM będzie wynajmował na metry. Gdyby Izba Rachunkowa tego nie wytknęła, biznes by się kręcił w najlepsze. W Lublinie nie powstał po wojnie żaden park. Ludowego nie li... rozwiń
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 20:52
----Uwaga na forum jest planty ratuszowo-deweloperski troll. Żywi się Twoim kosztem. Na sile upolitycznia spór. Obrona Górek Czechowskich jest apolityczna.----
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 15:03
Szanowny Panie Prezydencie - drugie wyłożenie Studium, mieszkańcy "mogą wnosić swoje uwagi i wnioski", a Pan powie, że to kserówki - po co ta parodia!
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 10:20
Kościół katolicki uzyskał od rządu PiS blisko 510 mln zł na tzw. "utrzymanie stosunków państwa z Kościołem i związkami wyznaniowymi" w latach 2016-2018. Planowane roczne wydatki opiewają na kwotę 160 mln zł, w tym znajduje się ponad 118 mln zł na Fundusz Kościelny, z którego finansowane są m.in. ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych. Pozostałe wydatki związane są z ordynariatami polowymi oraz kwestiami administracyjnym
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 10:15
+1
architekt Stelmach w trakcie konsultacji mówił,ze skłądali projekty w urzędzie miasta wtedy jak wojsko sprzedawało te tereny, ale miasto nie było zainteresowane niestety odkupieniem tych terenów, teraz nie byłoby takiego problemu gdyby teren był miejscu, rządzil wtedy pis dlaczego nie kupili tak cennych, atrakcyjnych, dających powietrze terenów... gdzie wtedy byli obrońcy górek ....czy teraz coś się zmieniło...owszem górki są w prywatnych rękach.
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 10:06
Absolutnie nie pozostaje nic innego jak dogadać się z właścicielem terenu uczciwie stawiając sprawę bloki OK a za to park dla mieszkańców, to byłby i tak wielki gest.
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 10:04
Dlaczego PIS kiedyś nie odkupił tych terenów od wojska jak sprzedawali.....wtedy pewnie grosze to kosztował ten poligon. Teraz to bezsensu kupować tak drogie tereny jak właściciel idzie na ręke i che park zbudować.
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 10:01
na górkach teraz nikt czasu nie spędza bo po 1 strach, po 2 -teren taki,ze nogę można złamać. czekam na park, pomysł jest extra i miejsce na spacery idealne
Avatar
kkk / 8 marca 2018 o 00:42
Alinka napisał:
Kto teraz spaceruje po górkach?????????? NIKT bo każdy sie boi nawet z psem wyjsć bo nie wiadmo co zwierzak moze tam złapać
 NApisz skarge do włąsciciela terenu, dlaczego kupil tereny rekreacyjne i nic nie robi, a nawet nie sprząta.
Zobacz wszystkie komentarze 95

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie 0 0

Kilkudziesięciu policjantów, funkcjonariusze SG, strażacy i okoliczni mieszkańcy poszukiwali w środę 2,5 letniego chłopczyka.

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski 0 0

Kamil Strąk powalczy o indywidualne mistrzostwo świata juniorów klasy 250 cc. Zawodnik szkółki Speed Car Motor Lublin dostał powołanie do kadry Polski i 4 lipca wystąpi w półfinale w Gdańsku. W drodze po tytuł lubelskiego zawodnika wspiera Fundacja Rozwoju Sportu w Lublinie.

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia]
galeria
film

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia] 0

Zobacz jak panie kibicowały biało-czerwonym w strefie kibica przy Arenie Lublin.

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa 0 1

Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa będzie mieć nowego wiceprezesa ds. ekonomiczno-finansowych. Dotychczasowy, Andrzej Mazurek, odszedł na emeryturę.

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze 0 1

Prawie 840 tys. zł dostały lokalne stowarzyszenia i instytucje w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Kozidrak, Cugowski, Łazuka, Urszula. Znane twarze w teledysku lubelskiego artysty
film

Kozidrak, Cugowski, Łazuka, Urszula. Znane twarze w teledysku lubelskiego artysty 0 1

Plejadę związanych z Lublinem gwiazd zobaczymy w wideoklipie do utworu „Home” lubelskiego muzyka występującego pod pseudonimem Yankee. Premiera teledysku już dzisiaj

Pacjentka szpitala znalazła gąsienicę na sałacie. "Nikt nikomu nie chce wyrządzić krzywdy"

Pacjentka szpitala znalazła gąsienicę na sałacie. "Nikt nikomu nie chce wyrządzić krzywdy" 0 12

Na zdjęciu umieszczonym w popularnym portalu społecznościowym widać, jak po sałacie chodzi robak. Szpital tłumaczy, że to „incydentalny przypadek”. A sanepid uspokaja, że to gąsienica błyszczki jarzeniówki – niegroźna dla ludzi.

STANBEST – LIDER W SPRZĄTANIU

STANBEST – LIDER W SPRZĄTANIU 0 0

Stanbest jest nowoczesną firmą, która oferuje usługi kompleksowego utrzymania czystości dla klientów indywidualnych jak i biznesowych. Jeden z punktów obsługi klienta działa na terenie Lublina i okolic.

Wakacyjne wypady weekendowe. Sprawdź koszty noclegów nad morzem i w górach!

Wakacyjne wypady weekendowe. Sprawdź koszty noclegów nad morzem i w górach! 0 0

Lato to najlepszy czas na wypoczynek i warto wykorzystać go tyle, ile tylko się da. Jeśli do urlopu jeszcze daleko, a mamy możliwość spędzenia weekendu w tak pięknych miejscach, jak polskie góry czy morze, to koniecznie trzeba z tego korzystać. Ile kosztuje taki weekend i co warto wybrać na swoją bazę wypoczynkową?

Alco Cup 11. HoopLife zgarnął wszystko

Alco Cup 11. HoopLife zgarnął wszystko 0 1

Koszykówka uliczna W sobotę w Lublinie odbył się Alco Cup 11. W imprezie rywalizowało blisko 100 zawodników. Zawody odbyły się pod patronatem Dziennika Wschodniego

Wyrzuciło go na zakręcie. Wszystko wyjaśnił alkomat

Wyrzuciło go na zakręcie. Wszystko wyjaśnił alkomat 0 0

Ponad półtora promila alkoholu w organizmie miał motocyklista, który w Klikawie (pow. puławski) zderzył się z samochodem. Trzy osoby trafiły do szpitala.

„Spotkania z opowiadaczami świata” w Lublinie. Do słuchania. W kilku językach, najlepiej ojczystym
21 czerwca 2018, 18:00

„Spotkania z opowiadaczami świata” w Lublinie. Do słuchania. W kilku językach, najlepiej ojczystym 0 0

Co Gdzie Kiedy. Światowa literatura i intymne, osobiste opowieści. Polski, włoski i francuski, bo „prawdziwa opowieść jest możliwa tylko w języku ojczystym”. Od czwartku do niedzieli „Spotkania z opowiadaczami świata”.

Wygrała milion w "Milionerach". Jak zmieniło się jej życie? [wideo]
film

Wygrała milion w "Milionerach". Jak zmieniło się jej życie? [wideo] 0 0

Maria Romanek, jako druga w historii "Milionerów", wygrała milion. Jak jej się to udało? - Najważniejsze jest szczęście - powiedziała. Jak przygotowywała się do programu?

"Dziewczynka w czerwonej sukience" wyszła z domu. Prywatna kolekcja w Muzeum Lubelskim

"Dziewczynka w czerwonej sukience" wyszła z domu. Prywatna kolekcja w Muzeum Lubelskim 0 0

Od wczoraj w muzealnych salach można oglądać obrazy do tej pory zdobiące prywatne mieszkanie. Cenną kolekcję, z zastrzeżeniem by była udostępniona na ekspozycji, przekazali Muzeum Lubelskiemu państwo Iwona i Ireneusz Hofmanowie.

Nowa wystawa w Galerii Wirydarz. Wernisaż "Wariacji"
22 czerwca 2018, 18:00

Nowa wystawa w Galerii Wirydarz. Wernisaż "Wariacji" 1 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 22 czerwca o godz. 18 w Galerii Wirydarz (ul. Grodzka 19) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Waldemara Jerzego Marszałka Wariacje. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną obrazy z ostatniego okresu twórczości artysty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!