niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

W Lublinie wprowadzą opłaty za usunięcie drzew i krzewów?

Dodano: 20 stycznia 2017, 21:48
Autor: Dominik Smaga

Z najmniejszym wydatkiem wiązałoby się wycięcie drzew I grupy
Z najmniejszym wydatkiem wiązałoby się wycięcie drzew I grupy

Wprowadzenie w Lublinie opłat za usunięcie drzew i krzewów proponuje prezydent Lublina, nad którego pomysłem 2 lutego głosować ma Rada Miasta.

To reakcja władz Lublina na zmianę przepisów dotyczących wycinki zieleni. Uchwalona przez Sejm i obowiązująca już ustawa mówi, że to od samorządów zależy to, czy na danym terenie pobierana jest opłata za usunięcie drzew lub krzewów i jakie są jej stawki.

Opłaty proponowane przez Ratusz na rok 2017 byłyby uzależnione od obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm oraz od gatunku drzewa.

Z najmniejszym wydatkiem wiązałoby się wycięcie drzew I grupy. Zaliczone do niej gatunki to kasztanowiec zwyczajny, klon jesionolistny, klin srebrzysty, platan klonolistny, robinia akacjowa, topola i wierzba. Tu wycięcie drzewa o obwodzie pnia do 100 cm nie wiązałoby się z żadną opłatą.

Do II grupy, związanej z większymi opłatami zaliczono brzozę, czeremchę, czereśnię, daglezję, jarząb pospolity, jesion, jodłę (z wyjątkiem koreańskiej), klon czerwony, klon jawor, klon zwyczajny, modrzew, olchę, soforę chińską, sosnę, sumak, świerk, wiąz, wiśnię (z wyjątkiem ałyczy i wonnej), żywotnik.
Najwięcej drzew jest w III grupie, gdzie opłaty są jeszcze wyższe. To ałycza, ambrowiec balsamiczny, choina kanadyjska, cypryśnik błotny, daglezja, dąb czerwony, glediczja, głóg, grusz, jabłoń, jałowiec, pozostałe jarzęby, pozostałe kasztanowce, klon polny, korkowiec amurski, leszczyna turecka, lilak, lipa, morwa, oliwnik, orzesznik, rokitnik zwyczajny, surmia i wiśnia wonna.

W IV grupie są buk pospolity, cis, cyprysik, dęby (z wyjątkiem czerwonego), grab pospolity, jodła koreańska, kasztan jadalny, kłęk amerykański, magnolia, metasekwoja, miłorząb japoński i tulipanowiec.

Tabela opłat jest rozbudowana, w całości zamieszczamy ją na portalu dziennikwschodni.pl. W papierowym wydaniu wspomnijmy tylko o kilku wielkościach pnia. Dodajmy, że podana kwota jest stawką za każdy centymetr obwodu pnia.

W przypadku drzew o obwodzie do 100 cm w grupie I stawka jest zerowa, w II wynosi 105 zł, w III jest to 168 zł, a w IV już 410 zł. Dla drzew o obwodzie od 101 do 150 cm proponowane są odpowiednio kwoty: 38 zł (grupa I), 86 zł (grupa II), 174 zł (grupa III) i 500 zł (grupa IV). W przypadku obwodu od 151 cm do 200 cm stawki wyniosłyby: 32 zł, 77 zł, 194 zł i 480 zł.

Czytaj więcej o: Lublin
Użytkownik niezarejestrowany
hrtt
Użytkownik niezarejestrowany
(38) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 stycznia 2017 o 19:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zamiast decydować kto ma co robić na własnej działce lepiej zajmijcie się lubelską skarbówką, która już nie jedną dekadę uprzykrza życie przedsiębiorcom, kontrolując ich czasem całymi miesiącami, aż ci nie mając wyboru przerejestrowują firmy do Warszawy i tam lądują podatki lubelskich firm. TO NA PEWNO NIE JEST PRZYPADEK !!!
Rozwiń
hrtt
hrtt (21 stycznia 2017 o 22:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
NIEDŁUGO WYBORY - LUDZIE SĄ PAMIĘTLIWI
a myślisz że kolejni będa inni, w co ty wierzysz, już od czasów panowania kłamcy wałęsy w nic nie wierze
Rozwiń
Gość
Gość (21 stycznia 2017 o 20:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za rządów Żuka wycięto najwięcej drzew. A teraz co?
Rozwiń
Gość
Gość (21 stycznia 2017 o 19:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dojić obywatela gdzie się da. Samemu na fuchach dorabiać. Deweloperom dobrze robić. No cóż panie Żuk, aby do wyborów
Rozwiń
szer
szer (21 stycznia 2017 o 15:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan Żuk zadłużył Lublin i chce łupić na wycince, płatnej strefie parkowania co Pan jeszcze wymyśli. Ta wycinka zeby Panu Przezydentowi się czkawka nie odbiła. Ludzie po woli maja dość tego PO, aby tylko dokopać zwykłym ludziom.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (38)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!