Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 stycznia 2010 r.
19:23
Edytuj ten wpis

W marcu ceny biletów komunikacji miejskiej pójdą ostro w górę

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 35 A A

Więcej za przejazd autobusem zapłacimy już pod koniec marca. Bilet jednorazowy normalny zdrożeje w Lublinie z 2 zł na 2,40 zł. Za nocny zamiast 4 zł zapłacimy 5 zł. A bilety kupowane u kierowcy będą o 50 groszy droższe niż w kiosku. Pasażerowie są oburzeni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Podwyżkę zafundowali nam w nocy z czwartku na piątek lubelscy radni. – To dużo. Już teraz jest drogo – narzeka Maria Budzyńska, pasażerka MPK.

– A jeśli już ceny mają być wyższe, to powinno się coś zmienić na lepsze, jeśli chodzi o jakość komunikacji. Zwłaszcza punktualność – dodaje Katarzyna Rabas.

– Ze wszystkich miast powyżej 100 tys. mieszkańców bilety po 2 złote lub tańsze ma tylko sześć – argumentował podczas debaty w Radzie Miejskiej Lech Pudło, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

– Jeśli pasażer ma wydać na bilet 2,40 zł to sobie policzy, że przeciętny samochód przejedzie za to 5 kilometrów – szacował Mariusz Banach, radny PiS.

– Tak, samochodem jest taniej. I mogę ominąć korki bocznymi uliczkami – komentuje pani Maria.

Dobra wiadomość jest taka, że nie będzie podwyżki cen okresowych biletów. Prezydent proponował najpierw dwa warianty podwyżki: z 84 zł na 94 zł i z 84 zł na 89. Potem obstawał już tylko przy drugim.

Ale radny Janusz Mazurek (PiS) proponował, by prezydent zrezygnował z tych podwyżek. – W innych miastach tak się robi. Tam bilety jednorazowe są dla osób rzadko korzystających z komunikacji lub przyjezdnych.

Prezydent się ugiął. – Blokując podwyżki biletów okresowych roztaczamy parasol nad tymi, którzy muszą korzystać z transportu miejskiego – stwierdził Adam Wasilewski, prezydent Lublina. Skorygował swoją propozycję, a radni ją poparli.

– Nowe ceny wejdą w życie prawdopodobnie pod koniec marca – mówi Pudło. W tym roku dzięki podwyżkom ZTM ma dostać dodatkowe 6 mln zł. – Dzięki temu wpływy z biletów będą pokrywać już nie 57 proc. kosztów, ale ponad 60 proc. – dodaje. – A to oznacza, że miasto będzie mniej dokładać do komunikacji.

Nieprzyjemna niespodzianka czeka pasażerów prywatnych autobusów, którzy teraz "do czapki” płacą 1,5 zł za przejazd. Latem prywatne kursy przejdą pod skrzydła ZTM i także w tych pojazdach trzeba będzie kasować bilety za 2,40 zł.

Ile kosztują bilety w regionie

• Puławy – bilet normalny 1,80 zł, cena obowiązuje od lipca 2009 r. Wcześniej bilet kosztował 1,70 zł

• Biała Podlaska – bilet normalny 2 zł, uprawnia do przesiadek przez 30 minut od skasowania, cena od lipca 2008 r., wcześniej kosztował 1,80 zł

• Chełm – bilet jednorazowy 2 zł, do połowy 2007 r. kosztował 1,70 zł

• Zamość – 2 zł, cena wzrosła w marcu 2008 r. z 1,80 zł

Komentarze 35

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
bambosh / 4 lutego 2010 o 11:51
Mikra napisał:
@bambosh: a co powiesz o opóźnionym trolejbusie w sobotni poranek? Kierowca z pętli odjechał punktualnie z pętli, korków nie było, na światłach za bardzo nie staliśmy, a cztery przystanki dalej mieliśmy 3 minuty do tyłu. Powód? Studenci (i nie tylko) kupujący bilet u kierowcy. Nie wiem, czy kioski były czynne, czy nie, ale jeden czy dwa bilety zapasowe nie zaszkodziłyby tym osobom.

Jest jeszcze jeden problem:rozkłady jazdy są"naszpanowane"-ktoś je bezmózgowo ułożył zakładając,że autobus będzie jechał bez żadnych korków,a na przystankach stał po kilka sekund. Ja osobiście kupuję po kilka biletów na raz w kiosku-np.za 10zł.

Jest jeszcze jeden problem:rozkłady jazdy są"naszpanowane"-ktoś je bezmózgowo ułożył zakładając,że autobus będzie jechał bez żadnych korków,a na przystankach stał po kilka sekund. Ja osobiście kupuję po kilka biletów na raz w kiosku-np.za 10zł. rozwiń
Avatar
Mikra / 3 lutego 2010 o 22:50
@bambosh: a co powiesz o opóźnionym trolejbusie w sobotni poranek? Kierowca z pętli odjechał punktualnie z pętli, korków nie było, na światłach za bardzo nie staliśmy, a cztery przystanki dalej mieliśmy 3 minuty do tyłu. Powód? Studenci (i nie tylko) kupujący bilet u kierowcy. Nie wiem, czy kioski były czynne, czy nie, ale jeden czy dwa bilety zapasowe nie zaszkodziłyby tym osobom.
Avatar
bambosh / 3 lutego 2010 o 16:59
P.Ł. napisał:
jak u kierowcy bilety podrożeją to autobusy będą bardziej punktualne, bo zamiast kupować u kierowcy drożej ludzie kupią bilet w kiosku, więc krótsze postoje na przystankach przełożą się na mniejsze opóźnienia - dokładnie tak było w Zamościu

Ja myślę,że Zamość to"inna bajka"-osobiście kilka razy jechałem przez Zamość i tam nie ma tak dużych korków jak w Lublinie; po 1-sze,ze mają obwodnicę i największy"szum/tłum"idzie na obwodnicę; a po 2-gie,że Zamość jest mniejszym miastem niż Lublin. Więc z tego wniosek,że w Zamościu zakupy biletu u kierowcy"proporcjonalnie"zajmują więcej czasu niż stanie w korkach. Natomiast w Lublinie są znacznie większe korki-np.:na ul.Głębokiej,Wolskiej/Piłsudskiego/Narutowicza/Lipowej, Rondzie Lubelskiego Lipca i wielu innych. Więc"procentowo/proporcjonalnie"sprzedawanie biletów przez kierowcę zajmuje mu mniej czasu niż stanie w korkach.

Ja myślę,że Zamość to"inna bajka"-osobiście kilka razy jechałem przez Zamość i tam nie ma tak dużych korków jak w Lublinie; po 1-sze,ze mają obwodnicę i największy"szum/tłum"idzie na obwodnicę; a po 2-gie,że Zamość jest mniejszym miastem niż Lublin. Więc z tego wniosek,że w Zamościu zakupy biletu u kierowcy"proporcjonalnie"zajmują więcej czasu niż stanie w korkach. Natomiast w Lublinie są znacznie większe korki-np.:na ul.Głębokiej,Wolskiej/Piłsudskiego/Narutowicza/Lipowej, Rondzie Lubelskiego... rozwiń
Avatar
bambosh / 3 lutego 2010 o 11:21
Mi się wydaje,że większa kultura jest wtedy gdy ktoś ustępuje miejsca lub się przesuwa-no chyba,że ktoś myśli:"w autobusie jestem sam"(lub"jest nas niewielu"). A może to ja się mylę...
Avatar
P.Ł. / 3 lutego 2010 o 07:49
bambosh napisał:
...usiądzie na przyśrodkowym siedzeniu,a przy oknie jest wolne miejsce-to nie umie się domyśleć(lub nie chce),że można by kogo wpuścić na siedzenie lub samemu się przesunąć aby ktoś mógł usiąść...

jak ludzie boją się spytać "czy może się pan/pani przesunąć tylko wolą stać to już ich problem, no chyba że ktoś nie lubi miejsca przy oknie i woli stać to inna sprawa...
Avatar
P.Ł. / 3 lutego 2010 o 07:44
jak u kierowcy bilety podrożeją to autobusy będą bardziej punktualne, bo zamiast kupować u kierowcy drożej ludzie kupią bilet w kiosku, więc krótsze postoje na przystankach przełożą się na mniejsze opóźnienia - dokładnie tak było w Zamościu
Avatar
KALOSZ / 1 lutego 2010 o 20:08
40 jezdzi stanowczo za rzadko w autobusach ciasno i zawsze opozniona zwlaszcza rano
Avatar
bambosh / 1 lutego 2010 o 18:28
Zamiast narzekać na wszystko co związane z MPKami-to najpierw zacznijcie od narzekania na...pasażerów-czyli samych siebie.Przez 34 lata mieszkałem na wsi-rok temu zamieszkałem w Lublinie.Mam wrażenie,że ze wsi trafiłem między"lubelskich wieśniaków"... Widzę,że w tych MPKach ludzie myślą na zasadzie:"liczę się TYLKO JA i moja d**a!" Prawie za każdym razem gdy jadę MPKiem,to widzę to samo"zjawisko"które świadczy o egoiźmie i braku kultury wśród pasażerów,o braku szacunku dla innych podróżnych. Chodzi mi o to,że gdy już jakiś"wieprz"lub"wieprzowina"usiądzie na przyśrodkowym siedzeniu,a przy oknie jest wolne miejsce-to nie umie się domyśleć(lub nie chce),że można by kogo wpuścić na siedzenie lub samemu się przesunąć aby ktoś mógł usiąść.Dziś znów to samo-jechałem 9-tką i jakiś "knur"usiadł na siedzeniu a przy oknie było wolne miejsce-obok stało kilka starszych ludzi,ale on łaskawie nie przesunął się lub nie wpuścił nikogo i tak przez kilka przystanków-od Narutowicza do Wileńskiej(oczywiście autobus brnął sporo minut w korkach). Przepraszam za brzydkie słowa,które tu padły w tej mojej wypowiedzi-ale po prostu brak mi normalnych słów na określenie chamstwa. Tak jak już pisałem:pochodzę ze wsi-ale u nas na wsi uczono nas,że trzeba ustąpić miejsca w autobusie osobom starszym. A może to tylko u nas tak uczono? Pozdrawiam!
Zamiast narzekać na wszystko co związane z MPKami-to najpierw zacznijcie od narzekania na...pasażerów-czyli samych siebie.Przez 34 lata mieszkałem na wsi-rok temu zamieszkałem w Lublinie.Mam wrażenie,że ze wsi trafiłem między"lubelskich wieśniaków"... Widzę,że w tych MPKach ludzie myślą na zasadzie:"liczę się TYLKO JA i moja d**a!" Prawie za każdym razem gdy jadę MPKiem,to widzę to samo"zjawisko"które świadczy o egoiźmie i braku kultury wśród pasażerów,o braku szacunku dla innych podróżnych. Chodzi mi o to,ż... rozwiń
Avatar
bambosh / 31 stycznia 2010 o 16:24
Czytam TO forum i włosy jeżą mi się na głowie!!!-bo każdy tylko narzekać i narzekać potrafi ! Proponuję,aby ten kto narzeka na lubelską komunikację MPK pomieszkał sobie przez rok w Przemyślu lub Chełmie-i żeby na własnej skórze doświadczył jaki tam jest tabor i częstotliwość kursowania MPKów -w Chełmie i Przemyślu to nawet nie wiedzą jak wygląda Merc Conecto lub Solaris (no chyba że był w Lublinie i widział...). Co prawda jeździ u nas jeszcze grupa starych Ikarusów-no ale przecież jest ich coraz mniej! Nie narzekajcie!
Avatar
meesha / 31 stycznia 2010 o 00:02
Gość napisał:
Otóż informuję, że gazety piszą
[url="http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100115/LUBLIN/809177016"]http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.d...UBLIN/809177016[/url]

No fajnie, tyle że to wygląda na notkę napisaną od niechcenia. Nie ma tam ani słowa o tym, że wreszcie kupno biletu okresowego będzie miało sens na liniach z podziurawionym dotychczas rozkładem (kursy prywatnych wpisane w częstotliwość kursów danej linii). Ot, wyrwanie paru groszy z wierszówki bez poinformowania pasażerów codziennie korzystających z KM o korzyściach wynikających z tej zmiany...

No fajnie, tyle że to wygląda na notkę napisaną od niechcenia. Nie ma tam ani słowa o tym, że wreszcie kupno biletu okresowego będzie miało sens na liniach z podziurawionym dotychczas rozkładem (kursy prywatnych wpisane w częstotliwość kursów danej linii). Ot, wyrwanie paru groszy z wierszówki bez poinformowania pasażerów codziennie korzystających z KM o korzyściach wynikających z tej zmiany... rozwiń
Avatar
bambosh / 4 lutego 2010 o 11:51
Mikra napisał:
@bambosh: a co powiesz o opóźnionym trolejbusie w sobotni poranek? Kierowca z pętli odjechał punktualnie z pętli, korków nie było, na światłach za bardzo nie staliśmy, a cztery przystanki dalej mieliśmy 3 minuty do tyłu. Powód? Studenci (i nie tylko) kupujący bilet u kierowcy. Nie wiem, czy kioski były czynne, czy nie, ale jeden czy dwa bilety zapasowe nie zaszkodziłyby tym osobom.

Jest jeszcze jeden problem:rozkłady jazdy są"naszpanowane"-ktoś je bezmózgowo ułożył zakładając,że autobus będzie jechał bez żadnych korków,a na przystankach stał po kilka sekund. Ja osobiście kupuję po kilka biletów na raz w kiosku-np.za 10zł.

Jest jeszcze jeden problem:rozkłady jazdy są"naszpanowane"-ktoś je bezmózgowo ułożył zakładając,że autobus będzie jechał bez żadnych korków,a na przystankach stał po kilka sekund. Ja osobiście kupuję po kilka biletów na raz w kiosku-np.za 10zł. rozwiń
Avatar
Mikra / 3 lutego 2010 o 22:50
@bambosh: a co powiesz o opóźnionym trolejbusie w sobotni poranek? Kierowca z pętli odjechał punktualnie z pętli, korków nie było, na światłach za bardzo nie staliśmy, a cztery przystanki dalej mieliśmy 3 minuty do tyłu. Powód? Studenci (i nie tylko) kupujący bilet u kierowcy. Nie wiem, czy kioski były czynne, czy nie, ale jeden czy dwa bilety zapasowe nie zaszkodziłyby tym osobom.
Avatar
bambosh / 3 lutego 2010 o 16:59
P.Ł. napisał:
jak u kierowcy bilety podrożeją to autobusy będą bardziej punktualne, bo zamiast kupować u kierowcy drożej ludzie kupią bilet w kiosku, więc krótsze postoje na przystankach przełożą się na mniejsze opóźnienia - dokładnie tak było w Zamościu

Ja myślę,że Zamość to"inna bajka"-osobiście kilka razy jechałem przez Zamość i tam nie ma tak dużych korków jak w Lublinie; po 1-sze,ze mają obwodnicę i największy"szum/tłum"idzie na obwodnicę; a po 2-gie,że Zamość jest mniejszym miastem niż Lublin. Więc z tego wniosek,że w Zamościu zakupy biletu u kierowcy"proporcjonalnie"zajmują więcej czasu niż stanie w korkach. Natomiast w Lublinie są znacznie większe korki-np.:na ul.Głębokiej,Wolskiej/Piłsudskiego/Narutowicza/Lipowej, Rondzie Lubelskiego Lipca i wielu innych. Więc"procentowo/proporcjonalnie"sprzedawanie biletów przez kierowcę zajmuje mu mniej czasu niż stanie w korkach.

Ja myślę,że Zamość to"inna bajka"-osobiście kilka razy jechałem przez Zamość i tam nie ma tak dużych korków jak w Lublinie; po 1-sze,ze mają obwodnicę i największy"szum/tłum"idzie na obwodnicę; a po 2-gie,że Zamość jest mniejszym miastem niż Lublin. Więc z tego wniosek,że w Zamościu zakupy biletu u kierowcy"proporcjonalnie"zajmują więcej czasu niż stanie w korkach. Natomiast w Lublinie są znacznie większe korki-np.:na ul.Głębokiej,Wolskiej/Piłsudskiego/Narutowicza/Lipowej, Rondzie Lubelskiego... rozwiń
Avatar
bambosh / 3 lutego 2010 o 11:21
Mi się wydaje,że większa kultura jest wtedy gdy ktoś ustępuje miejsca lub się przesuwa-no chyba,że ktoś myśli:"w autobusie jestem sam"(lub"jest nas niewielu"). A może to ja się mylę...
Avatar
P.Ł. / 3 lutego 2010 o 07:49
bambosh napisał:
...usiądzie na przyśrodkowym siedzeniu,a przy oknie jest wolne miejsce-to nie umie się domyśleć(lub nie chce),że można by kogo wpuścić na siedzenie lub samemu się przesunąć aby ktoś mógł usiąść...

jak ludzie boją się spytać "czy może się pan/pani przesunąć tylko wolą stać to już ich problem, no chyba że ktoś nie lubi miejsca przy oknie i woli stać to inna sprawa...
Avatar
P.Ł. / 3 lutego 2010 o 07:44
jak u kierowcy bilety podrożeją to autobusy będą bardziej punktualne, bo zamiast kupować u kierowcy drożej ludzie kupią bilet w kiosku, więc krótsze postoje na przystankach przełożą się na mniejsze opóźnienia - dokładnie tak było w Zamościu
Avatar
KALOSZ / 1 lutego 2010 o 20:08
40 jezdzi stanowczo za rzadko w autobusach ciasno i zawsze opozniona zwlaszcza rano
Avatar
bambosh / 1 lutego 2010 o 18:28
Zamiast narzekać na wszystko co związane z MPKami-to najpierw zacznijcie od narzekania na...pasażerów-czyli samych siebie.Przez 34 lata mieszkałem na wsi-rok temu zamieszkałem w Lublinie.Mam wrażenie,że ze wsi trafiłem między"lubelskich wieśniaków"... Widzę,że w tych MPKach ludzie myślą na zasadzie:"liczę się TYLKO JA i moja d**a!" Prawie za każdym razem gdy jadę MPKiem,to widzę to samo"zjawisko"które świadczy o egoiźmie i braku kultury wśród pasażerów,o braku szacunku dla innych podróżnych. Chodzi mi o to,że gdy już jakiś"wieprz"lub"wieprzowina"usiądzie na przyśrodkowym siedzeniu,a przy oknie jest wolne miejsce-to nie umie się domyśleć(lub nie chce),że można by kogo wpuścić na siedzenie lub samemu się przesunąć aby ktoś mógł usiąść.Dziś znów to samo-jechałem 9-tką i jakiś "knur"usiadł na siedzeniu a przy oknie było wolne miejsce-obok stało kilka starszych ludzi,ale on łaskawie nie przesunął się lub nie wpuścił nikogo i tak przez kilka przystanków-od Narutowicza do Wileńskiej(oczywiście autobus brnął sporo minut w korkach). Przepraszam za brzydkie słowa,które tu padły w tej mojej wypowiedzi-ale po prostu brak mi normalnych słów na określenie chamstwa. Tak jak już pisałem:pochodzę ze wsi-ale u nas na wsi uczono nas,że trzeba ustąpić miejsca w autobusie osobom starszym. A może to tylko u nas tak uczono? Pozdrawiam!
Zamiast narzekać na wszystko co związane z MPKami-to najpierw zacznijcie od narzekania na...pasażerów-czyli samych siebie.Przez 34 lata mieszkałem na wsi-rok temu zamieszkałem w Lublinie.Mam wrażenie,że ze wsi trafiłem między"lubelskich wieśniaków"... Widzę,że w tych MPKach ludzie myślą na zasadzie:"liczę się TYLKO JA i moja d**a!" Prawie za każdym razem gdy jadę MPKiem,to widzę to samo"zjawisko"które świadczy o egoiźmie i braku kultury wśród pasażerów,o braku szacunku dla innych podróżnych. Chodzi mi o to,ż... rozwiń
Avatar
bambosh / 31 stycznia 2010 o 16:24
Czytam TO forum i włosy jeżą mi się na głowie!!!-bo każdy tylko narzekać i narzekać potrafi ! Proponuję,aby ten kto narzeka na lubelską komunikację MPK pomieszkał sobie przez rok w Przemyślu lub Chełmie-i żeby na własnej skórze doświadczył jaki tam jest tabor i częstotliwość kursowania MPKów -w Chełmie i Przemyślu to nawet nie wiedzą jak wygląda Merc Conecto lub Solaris (no chyba że był w Lublinie i widział...). Co prawda jeździ u nas jeszcze grupa starych Ikarusów-no ale przecież jest ich coraz mniej! Nie narzekajcie!
Avatar
meesha / 31 stycznia 2010 o 00:02
Gość napisał:
Otóż informuję, że gazety piszą
[url="http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100115/LUBLIN/809177016"]http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.d...UBLIN/809177016[/url]

No fajnie, tyle że to wygląda na notkę napisaną od niechcenia. Nie ma tam ani słowa o tym, że wreszcie kupno biletu okresowego będzie miało sens na liniach z podziurawionym dotychczas rozkładem (kursy prywatnych wpisane w częstotliwość kursów danej linii). Ot, wyrwanie paru groszy z wierszówki bez poinformowania pasażerów codziennie korzystających z KM o korzyściach wynikających z tej zmiany...

No fajnie, tyle że to wygląda na notkę napisaną od niechcenia. Nie ma tam ani słowa o tym, że wreszcie kupno biletu okresowego będzie miało sens na liniach z podziurawionym dotychczas rozkładem (kursy prywatnych wpisane w częstotliwość kursów danej linii). Ot, wyrwanie paru groszy z wierszówki bez poinformowania pasażerów codziennie korzystających z KM o korzyściach wynikających z tej zmiany... rozwiń