wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

W niedzielę 67. rocznica Cudu lubelskiego

Dodano: 2 lipca 2016, 10:14
Autor: opr. aa

(fot. Archiwum)
(fot. Archiwum)

To było 3 lipca 1949 roku, mniej więcej około godz. 15. Osoby modlące się w lubelskiej katedrze przed obrazem Matki Bożej zauważyły na jej twarzy łzy. Jutro w 67. rocznicę tych wydarzeń zaplanowano religijne uroczystości.

"O godz. 18 na placu Katedralnym odprawimy nabożeństwo z modlitwą wstawienniczą" – czytamy o niedzielnych uroczystościach na stronie internetowej lubelskiej archikatedry. "Będziemy dziękowali Bogu za dar obecności Maryi w świętym wizerunku Pani Katedralnej, za łaski otrzymane przez Jej orędownictwo."

Natomiast o  godz. 19 rozpocznie się uroczysta msza pontyfikalna. Po niej zaś wyruszy procesja różańcowa ulicami miasta. "Eucharystii będzie przewodniczył i słowo Boże wygłosi Ks. Bp Bronisław Biernacki, biskup odesko-symferopolski na Ukrainie" – zapowiada arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej upamiętnia wydarzenia z 3 lipca 1949 r., kiedy to na obrazie Matki Bożej modlący się wierni zauważyli łzy. Wieść o „Cudzie lubelskim” szybko się rozeszła, a do Lublina zaczęli przybywać pielgrzymi. Równie szybko informacja dotarła do komunistycznych władz. Zaczęły się represje i prześladowania. Aresztowano duchownych i świeckich, których to próbowano zmuszać do zaprzeczenia wydarzeniu. Próbowano wymusić też na nich to by oskarżyli biskupów o manipulację. Mimo tym działaniom kult Maryi wciąż się rozwijał. Jednak dopiero w 1981 roku rocznicę wydarzeń z 1949 r. uroczyście uczczono. Została odprawiona msza przed katedrą zaś obraz Maryi został niesiony w procesji. W styczniu 1988 r. Stolica Apostolska zatwierdziła trwałość kultu Matki Bożej. 26 czerwca obraz koronowano. W uroczystościach, podczas których korony poświęcił prymas Polski kardynał Józef Glemp wzięło udział ok. 350 tys. osób.

Użytkownik niezarejestrowany
jaca
hehe
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 lipca 2016 o 19:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jest w/g mnie coś nienormalnego. Były może zjawiska trudne do wytłumaczenia na owe czasy, ale od razu uważać to za cud? Byłem świadkiem pewnego wydarzenia będąc jeszcze bardzo młodym chłopcem. Miało to miejsce w małym mieście niedaleko Lublina. Ludzie w większości tam zebrani widzieli jak posąg Matki Boskiej się porusza. Ja przyglądałem się bardzo uważnie i nic podobnego nie widziałem. Widziałem za to snujące się chmury i to robiło wrażenie, że posąg się porusza. Im więcej tych chmur było i większy wiał wiatr to złudzenie też było większe. Zwłaszcza starsze osoby nie dały się przekonać. Jestem dumny z siebie, że jako młody chłopiec dostrzegłem to zjawisko i oceniłem go właściwie. W obawie przed reakcją tłumu nic nie mówiłem obcym tylko koledze, który ze mną przyjechał parę kilometrów by obejrzeć "cud".
Rozwiń
jaca
jaca (3 lipca 2016 o 16:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
raczej ,jak sie doigra i dostanie prawdziwej miesiączki na słynnej sekundnicy
Rozwiń
hehe
hehe (3 lipca 2016 o 16:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
oni powinni zdecydowanie sobie kuracje nóg zrobić i je wyleczyć ,bo na głowy zdecydowanie  za pózno
Rozwiń
KZ NSZZ
KZ NSZZ "S" ORG. i ASC (2 lipca 2016 o 17:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szukaj na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow (z do-PiS-kiem: 2; 3 i 4). Resztę obejmuje PiS – lamowska CENZURA.
Rozwiń
Gość
Gość (2 lipca 2016 o 13:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to powinno być zakazane publicznie jak onanizm...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!