poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

W niedzielę sklepy będą zamknięte? Rząd chce ograniczyć handel. Kara to grzywna albo więzienie

Dodano: 22 marca 2017, 06:45
Autor: Daniel Drob

 Niedostosowanie się do zakazu miałoby być karane grzywną lub karą pozbawienia wolności do dwóch lat.
Niedostosowanie się do zakazu miałoby być karane grzywną lub karą pozbawienia wolności do dwóch lat.

Rząd jest za ograniczeniem handlu w niedzielę, choć zaleca niewielkie zmiany w projekcie. Ekspertów i przedsiębiorców to nie przekonuje. – Nie stać nas na to – podkreślają

Wczoraj rząd pozytywnie zaopiniował obywatelski projekt ws. ograniczenia handlu w niedzielę. Jak wynika z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu, prace nad projektem ustawy będą trwały.
Obywatelski projekt „Ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę” złożył w sejmie NSZZ „Solidarność”.

W obecnym kształcie zakaz dotyczy większości sklepów. W niedziele za ladą będą mogli stanąć tylko właściciele sklepów, otwarte mogą być też stacje paliw czy apteki. Niedostosowanie się do zakazu miałoby być karane grzywną lub karą pozbawienia wolności do dwóch lat.

Wczoraj rada ministrów uznała, że projekt wymaga zmian. – Rząd dostrzega m.in. negatywne skutki społeczne objęcia ustawą takich placówek jak zakłady pogrzebowe i kwiaciarnie. Istnieją również niejasności odnośnie zakupów online w niedziele – informuje Centrum Informacyjne Rządu. Zakaz handlu nie powinien dotyczyć także operatorów pocztowych czy podmiotów uczestniczących w żegludze śródlądowej.

– Uważamy, że zakaz powinien obowiązywać, ale oczywiście jesteśmy otwarci na rozmowy – komentuje Krzysztof Choina, zastępca przewodniczącego lubelskiej „Solidarności”.

– Jestem przeciwny takim przepisom – mówi z kolei Grzegorz Dębiec, prezes firmy Transhurt, do której należy lubelska galeria handlowa Olimp. – Galerie żyją handlem, ale znajduje się w nich wiele innych usług. Dzisiaj ludzie nie spędzają czasu w galeriach tylko na zakupach, ale również na rozrywce – argumentuje. – To się źle odbije nie tylko na zatrudnieniu. Odebranie najlepszego dnia tygodnia oznacza też poważne stratą dla przedsiębiorców. Co mają powiedzieć osoby, które pozaciągały kredyty i zainwestowały w swoje biznesy duże pieniądze?

Podobne argumenty przywołuje Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. – Gdybyśmy byli tak bogaci jak np. Niemcy, to moglibyśmy ograniczyć handel nawet w sobotę. Ale jesteśmy jednym z najbiedniejszych krajów Unii Europejskiej. Zakaz handlu w niedzielę spowodowałby zmniejszenie ilości miejsc pracy o 30-40 tys. w ciągu roku.

Jako przykład pochopnego wprowadzenia podobnych przepisów Mordasiewicz podaje Węgry. – Tam taki krok wykonali dwa lata temu. Wycofali się z niego już po roku – przypomina. I dodaje, że najbardziej ucierpią centra handlowe, a szczególnie branża odzieżowa. – Spadek zatrudnienia dotknie też pracowników gastronomii, osób sprzątających czy pilnujących obiektów – wylicza.

– To bzdura, demagogiczny argument – komentuje Krzysztof Choina. – Ograniczenie handlu w niedzielę wcale nie zmniejszy miejsc pracy. Jeśli ilość sprzedanych produktów będzie taka sama, to tyle samo będzie potrzeba pracowników do obsługi. Ludzie nie przestaną robić zakupów przez zakaz handlu w niedzielę.

SONDA
Liczba głosów: 1276

Czy w niedzielę sklepy powinny być zamknięte?

51.96 %
Tak
46.39 %
Nie
1.65 %
Nie wiem
Czytaj więcej o: sklepy zakupy handel
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(72) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 sierpnia 2017 o 16:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tak jestem za niedzielom wonom
Rozwiń
Gość
Gość (19 kwietnia 2017 o 23:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popieram poprzednika. Otwórzmy wszystko łącznie z urzędami, które pracują od 8 do 14:50 od poniedziałku do piątku, bo tylko w tych godzinach można tam coś załatwić. I tak znajdą się ludzie co powiedzą "kiedy zrobić zakupy jak się pracuje od pon do soboty?" Ostatnio byłam świadkiem oburzenia pana że nie może przyjechać i kupić telewizora w niedzielę Wielkanocną. Bezczelność ludzi nie zna granic.
Rozwiń
Gość
Gość (7 kwietnia 2017 o 02:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To samo mówili przedsiębiorcy jak trzeba było skrócić tydzień pracy do 40 godzin, ale jakoś dało się i wszyscy przeżyliśmy. Hipokryzja nie ma granic tych co to płaczą jaka to tragedia będzie jak w niedzielę sklepy będą zamknięte. Chcieliście do europy to przyjmijcie standardy europejskie, a nie patrzcie tylko na swoje i tak wypasione portfele. A naród co to tak płacze że swobody będzie miał ograniczone bo do sklepu z rodziną nie pójdzie w niedzielę, to tylko można z pożałowaniem na takich patrzyć, że tak płytcy i tępi są że nie potrafią takiego wspaniałego dnia sobie zorganizować. Macie wolne weekendy to uszanujcie tych co też by chcieli odpocząć w gronie rodzinnym w ten szczególny dzień. Jeżeli jednak podniesiecie Larum że wam się krzywda dzieje, to otwórzmy wszystko w niedzielę. Poczty, skarbówkę, urzędy miasta i wszystko co jest zamknięte teraz, BĄDŹMY SOLIDARNI!!!
Rozwiń
Gość
Gość (27 marca 2017 o 13:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli za przesiadywanie w Outlet Center będzie więzienie to dostanę dożywocie :P Mełgiewska 16D jak drugi dom :)
Rozwiń
jasno- widz
jasno- widz (25 marca 2017 o 07:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Program p.Kononowicza jest realizowany w całej pełni,on  kończy się słowami "nie będzie nic".
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (72)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!