środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

W niedzielę zakupy tylko do godz. 13? Rano do pracy, po południu do kościoła

Dodano: 7 czerwca 2017, 09:29

SONDA
Liczba głosów: 1959

Co sądzisz o zakazie handlu w niedzielę?

36.09 %
Nie powinno być żadnego zakazu handlu w niedzielę
45.58 %
Handel w niedzielę powinien być całkowicie zakazany
18.33 %
Podoba mi się pomysł zezwolenia na handel do godz. 13

Już nie przez cały dzień, ale tylko popołudniami – taki pomysł na ograniczenie handlu w niedziele ma grupa posłów PiS pod wodzą Adama Abramowicza z Białej Podlaskiej. Dziś do tego rozwiązania parlamentarzyści będą przekonywać związkowców. Jeśli dojdą do porozumienia to nowe prawo może obowiązywać od stycznia 2018 r.

Zakaz handlu w niedzielę (wyłączając sklepy, za ladą których stałby właściciel oraz apteki i stacje paliw) to jedna z obietnic wyborczych partii rządzącej w trakcie kampanii 2015 r. W marcu b.r. obywatelski projekt „Ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę” złożyli w Sejmie związkowcy z NSZZ Solidarność. Cały czas trwają nad nim prace chociaż rząd zastanawia się też nad ograniczeniem handlu tylko do dwóch niedziel w miesiącu (propozycja OPZZ). Oba projekty wywołały gwałtowny sprzeciw handlowców.

– Dlatego wystąpiliśmy z inną propozycją – ograniczenia niedzielnego handlu do godz. 13 – mówi poseł Adam Abramowicz, szef Zespołu Parlamentarnego na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Rano do pracy, po południu do kościoła

Jak przekonuje parlamentarzysta z Białej Podlaskiej – to rozwiązanie idealne i dla klientów, i dla pracowników sklepów.

– Rano klienci mogliby zrobić wszystkie niezbędne zakupy, a popołudniami sprzedawcy mieliby czas, by zjeść z rodziną obiad czy pójść do kościoła – tłumaczy Abramowicz. – To lepsze rozwiązanie niż dwie wolne niedziele, bo klienci nie musieliby się zastanawiać, czy danego dnia będą mogli robić zakupy, czy też nie.

Abramowicz podkreśla, że rozmawiał już na ten temat z handlowcami. I przekonuje, że branża handlowa ten pomysł popiera.

– Wydaje mi się, że to rozwiązanie jest konsensusem, na który wszyscy się zgodzą – tłumaczy. – Pozostaje nam tylko przekonać związkowców z Solidarności, którzy postulują całkowite zniesienie handlu w niedziele.

Jeśli tak się stanie to nowe przepisy mogłyby zacząć obowiązywać już w styczniu. – Na początek przez rok. Byłaby to pewnego rodzaju próba, czy taki system nie wiąże się z negatywnymi skutkami dla pracowników i pracodawców – dodaje poseł.

Kasjerka: To kiepskie rozwiązanie

Co na to branża? Generalnie jest „za”, ale ma pewne zastrzeżenia.

– Jeśli już wprowadzać jakiekolwiek zmiany, to propozycja ograniczenia handlu do jednej zmiany jest chyba najbardziej rozsądna – uważa Grzegorz Dębiec, prezes firmy Transhurt, do której należy lubelska galeria handlowa Olimp. – Niewłaściwe jest jednak traktowanie wszystkich sklepów w ten sam sposób. Galerie handlowe żyją własnym rytmem, tu ruch zaczyna się dopiero po południu. Powinny więc funkcjonować jednozmianowo, ale popołudniami. Na takie rozwiązanie ostatecznie moglibyśmy przystać.

Ale kasjerzy i sprzedawcy tacy entuzjastyczni nie są. – Uważam, że wszystkie niedziele powinny być wolne – mówi pani Małgorzata, pracownica Tesco. – Pójście do pracy nawet na kilka godzin wymaga przygotowania i dojazdu. Nie odczulibyśmy żadnej różnicy. A chcielibyśmy mieć więcej czasu dla siebie i naszych rodzin, bo teraz przysługuje nam tylko jedna wolna niedziela w miesiącu. Klienci też szybko przyzwyczailiby się do zmian. Zamiast do sklepu szliby do parku czy do kina. A zakupy robiliby w sobotę, tak jak to robią przed świętami, w których handel jest zakazany.

Dla Dziennika

Dariusz Jodłowski, prezes zarządu Konfederacji Pracodawców Lubelszczyzny Lewiatan

• To potencjalnie ciekawy projekt, który powinien być konsultowany Rozmowy nie powinny się jednak toczyć przed gremium ograniczonym do handlowców, związkowców czy właścicieli sklepów. Właściwa w tym przypadku jest Rada Dialogu Społecznego. Sprawa ograniczenia handlu w niedzielę nie dotyczy przecież tylko ekspedientów i właścicieli. Jej skutki odczuje także m.in. branża logistyczna, transportowa i producenci.

Jak handluje Europa

Obostrzenia w zakazie handlu w niedzielę obowiązują w 8 z 28 państw Unii Europejskiej. We Francji nie działają hipermarkety, a supermarkety są czynne tylko rano. W Belgii otwarte są tylko małe sklepy spożywcze i mięsne oraz piekarnie. W Austrii zakupy można robić wyłącznie na stacjach benzynowych, na dworcach oraz w sklepach w pobliżu atrakcji turystycznych. Podobnie jest w Szwecji.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(51) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 sierpnia 2017 o 11:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja też chcę wolne w niedzielę ! Możecie się przespacerować , a nie wozić się mzk - będzie zdrowiej ;)
Rozwiń
Gość
Gość (1 lipca 2017 o 20:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
można tylko siedzieć na d………… i psioczyć ale nie zapominajcie że jest też petycja do podpisania i wisi!!!!!!! ***s://secure.avaaz.org/pl/petition/prezes_partii_prawo_i_sprawiedliwosc_jaroslaw_kaczynski_ratujmy_male_polskie_sklepy_franczyzowe_przed_zakazem_handlu_w_n
Rozwiń
Gość
Gość (27 czerwca 2017 o 21:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak zwykle arcybiskupi mądrzejsi od zwyklych ludzi…kiedy kosciol przestanie się wciskac w decydowanie o zyciu Polaków?
Rozwiń
Gość
Gość (22 czerwca 2017 o 20:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zakaz handlu w interesie pracowników sklepów? Na pewno nie polskich sklepów, zachodnie sieci hipermarketów pewnie już zacierają ręce
Rozwiń
Gość
Gość (8 czerwca 2017 o 10:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z tym wolnym w niedzielę już nie chodzi, o to kto chodzi do kościoła, a kto nie. Kiedyś pracowałem w niedzielę i powiem szczerze do doopy taka robota, człowiek to nie robot.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (51)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!