czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

W sobotę będzie wielkie BUM! Elektrociepłownia wyburzy komin

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 lipca 2011, 09:53

Po kilkunastu sekundach od pierwszego wybuchu komin powinien się "położyć" (Megatem EC-Lublin)
Po kilkunastu sekundach od pierwszego wybuchu komin powinien się \"położyć\" (Megatem EC-Lublin)

Uwaga mieszkańcy Lublina. Jeżeli w sobotę ok. godz. 15 poczujecie wstrząsy, oznaczać to będzie, że pirotechnicy wysadzili właśnie wielki 60-metrowy komin na terenie dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych na Tatarach.

Przeznaczona do wyburzenia tzw. chłodnia kominowa to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów przemysłowych w Lublinie. Została wzniesiona w połowie lat 50. ub. wieku. Obiekt służył przez lata do przemysłowego schładzania wody w przyfabrycznej elektrociepłowni. Wykonana niedawno ekspertyza wykazała, że jeśli nie zostanie rozebrana, może grozić zawaleniem - podaje Megatem EC-Lublin, właściciel chłodni.

Wyburzenie chłodni zostanie wykonane przez Przedsiębiorstwo "Grań” z Olkusza, które tego typu robotami zajmuje się od 1989 r. Lubelska chłodnia kominowa ma 60 metrów wysokości. Dolna średnica budowli wynosi 54 metry, a górna 27 metrów.

W płaszczu żelbetowego obiektu w dwóch rzędach na wysokości 12-13 oraz 14-15 metrów nawiercono ponad 2 tys. otworów, a w słupach, na których on stoi, 192 otwory.

Zostaną w nie włożone ładunki wybuchowe. Umiejscowienie ładunków jest tak zaprojektowane, aby chłodnia "położyła” się na niezabudowany teren od strony południowo-wschodniej.

Odpalanie ładunków wybuchowych będzie trwało zaledwie kilkanaście sekund. Poprzedzą je trzy donośne sygnały dźwiękowe (najpierw dwa długie, a następnie jeden krótki sygnał). Odpalenie ładunków będzie miało miejsce w sobotę po południu. Dokładnej godziny nie można określić.

Moment zależny będzie od warunków pogodowych (opady deszczu, kierunek wiatru) oraz prawidłowego zabezpieczenia terenu. Ze względów bezpieczeństwa w dniu przeprowadzania wyburzenia wstęp teren terenów byłego Daewoo Motor Polska będzie niedostępny dla osób postronnych.

- W miejscu chłodni planujemy zorgani-zować tereny zielone, których bardzo brakuje w tej uprzemysłowionej części miasta – mówi Tadeusz Karczmarczyk, prezes Megatem EC-Lublin.

Megatem EC podaje, że wyburzenie wyeksploatowanej chłodni kominowej w sposób symboliczny zamknie trwający od 10 lat proces gruntownego unowocześniania zakładu, w który zainwestowano kilkadziesiąt milionów złotych.

W efekcie produkcja energii cieplnej i elektrycznej odbywa się w procesie tzw. wysokosprawnej kogeneracji i spełnia wszystkie wymogi stawiane przez Unię Europejską w zakresie ochrony środowiska.

Przedsiębiorstwo korzysta obecnie z czterech nowoczesnych kotłów parowych, które wspomagane są przez trzy kotły wodne uruchamiane tylko w czasie największych mrozów. Odbiorcą energii cieplnej jest LPEC, który siecią miejską przesyła ją do 1/3 mieszkańców Lublina z takich dzielnic jak: Tatary, Bronowice, Felin, Śródmieście, Czechów, Kalinowszczyzna.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Kosa
Stanisław
Jan
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kosa
Kosa (30 lipca 2011 o 15:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
http://www.youtube.com/watch?v=LDfN76PB518&feature=share
Rozwiń
Stanisław
Stanisław (30 lipca 2011 o 15:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wiem jak wy ale ja popieram towarzysza Gierka!
Rozwiń
Jan
Jan (28 lipca 2011 o 14:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sam jesteś i...a. A co konkretnie nie rozumiesz z wowyższego tekstu?
Rozwiń
Grzesiek
Grzesiek (28 lipca 2011 o 14:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda tylko że jakiś analfabeta pisał ten tekst, a inny puścił to w świat. Poza tym to wszystko ok
Rozwiń
mhm
mhm (28 lipca 2011 o 14:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bylby niezly widok z balkonu, szkoda, ze mnie nie bedzie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!