Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 sierpnia 2009 r.
12:27
Edytuj ten wpis

W Świdniku odsłonięto wojenną mogiłę

0 7 A A

Kilka tysięcy przedmiotów z wojennego cmentarza pod Świdnikiem można oglądać na Zamku Lubelskim. Archeolodzy odnaleźli je przy żołnierzach, których szczątki przeniesiono do specjalnej kwatery na cmentarzu komunalnym w Świdniku.


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Buty, grzebienie, lusterka, scyzoryki, brzytwy, okulary, klucze, a nawet biżuteria. Do tego amunicja, mundury i nieśmiertelniki, po których można było określić narodowość poległych. To wszystko odnaleźli archeolodzy przy szczątkach żołnierzy na wojennym cmentarzu przy drodze Lublin-Mełgiew. Prace ekshumacyjne pod kierownictwem Zbigniewa Wichrowskiego rozpoczęły się na początku grudnia 2008 roku i trwały kilka miesięcy.

– Musieliśmy przenieść cmentarz, by nie było kolizji z przyszłym lotniskiem w Świdniku – tłumaczy Piotr Jankowski, rzecznik Portu Lotniczego Lublin.

Wojenny cmentarz zajmował powierzchnię 0,1 ha. Powstał w 1915 roku. Historycy szacowali, że po walkach I i II wojny światowej może na nim spoczywać kilkuset żołnierzy różnych narodowości. I nie pomylili się. Już po kilku godzinach od rozpoczęcia prac koparka dokopała się do zbiorowej mogiły, w której spoczywały szczątki 5 żołnierzy austriackich. W innych zbiorowych mogiłach, do których dotarto w następnych dniach spoczywało nawet 70 żołnierzy. W sumie ekshumowano 208 żołnierzy, w tym 189 armii austro-węgierskiej, 18 armii rosyjskiej i jednego żołnierza polskiego z okresu II wojny światowej.

– Narodowość ustalaliśmy na podstawie guzików od mundurów, czy zachowanych elementów umundurowania – mówiła archeolog Ewa Wichrowska.

Odnalezione kości i czaszki żołnierzy chowane były do specjalnie oznaczonych worków i umieszczane w ekshumacyjnych skrzyniach. W nich przewożono je codziennie do wojennej kwatery na cmentarzu komunalnym w Świdniku. Tam wiosną stanął pomnik-mogiła poświęcony poległym żołnierzom. Znalazły się na nim tablice w języku polskim, niemieckim, rosyjskim i węgierskim. A także 2 krzyże, w tym jeden prawosławny. Około 4,5 tysięcy przedmiotów odnalezionych przy żołnierzach poddano konserwacji w Pracowni Konserwacji Ceramiki i Metali na Zamku w Lublinie. Tam można je oglądać na specjalnej wystawie "Cmentarz wojenny w Świdniku”.

Prace związane z przenosinami cmentarza kosztowały ok. 250 tys. zł. Pokrył je Urząd Miejski w Świdniku. W piątek odsłonięto i uroczyście poświęcono pomnik-mogiłę.

– Przekazaliśmy te fundusze w ramach naszego wkładu w budowę portu lotniczego – mówi Artur Soboń, rzecznik UM w Świdniku.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
adam / 16 sierpnia 2009 o 19:11
STYX napisał:
A co tam robi ten szaman w fioletowej sukience ?

CZEKA NA CIEBIE deb***U!!! AŻ KTOŚ SIĘ ZLITUJE I WYŚLE DO BAKULITU NA MĄCZKĘ DLA ZWIERZĄT!!!! TOBIE JUŻ CAŁKOWICIE MÓZG ZEŻARŁO
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
Avatar
Łukasz / 16 sierpnia 2009 o 13:46
Obserwator napisał:
Od kiedy symbolem Wojska Polskiego jest krzyż łaciński , bo że Armia Czerwona w swoim znaku miała krzyż prawosławny to powszechnie wiadomo.


A GDZIE TY TAM WIDZISZ SYMBOL WP??? NIE WIDZIAŁEM JESZCZE GROBÓW WOJSKOWYCH Z SYMBOLEM WP ZAMIAST KRZYŻA.... POZA TYM JAKI SENS BY MIAŁ STAWIANIE TAM SYMBOLU WP SKORO LEŻĄ TAM NIE TYLKO POLSCY ŻOŁNIERZE.....
Avatar
Łukasz / 16 sierpnia 2009 o 13:44
STYX napisał:
A co tam robi ten szaman w fioletowej sukience ?


jesteś daltonista??? czy kolory ci się zlewają fioletową to ma jedynie stułę gamoniu a nie sutannę. bezmuzg
Avatar
kropielnica / 16 sierpnia 2009 o 11:40
Ile kosztował pokropek?Ale myślę, że niezbyt dużo,bo w przeciwnym przypadku byłby obecny osobiście arcybaca Józef.Ale zgodnie z tradycją czarnokieckowych czerwonoczapeczkopwych- i tak Józwa odsyp otrzyma
Avatar
grabarz / 16 sierpnia 2009 o 11:38
Czy ten z fioletowym szalikiem (jakiegoś mało znanego klubu piłkarskiego) to figurka z mogiłycmentarnej?
Avatar
Obserwator / 16 sierpnia 2009 o 10:24
Od kiedy symbolem Wojska Polskiego jest krzyż łaciński , bo że Armia Czerwona w swoim znaku miała krzyż prawosławny to powszechnie wiadomo.
Avatar
STYX / 16 sierpnia 2009 o 10:13
A co tam robi ten szaman w fioletowej sukience ?
Avatar
adam / 16 sierpnia 2009 o 19:11
STYX napisał:
A co tam robi ten szaman w fioletowej sukience ?

CZEKA NA CIEBIE deb***U!!! AŻ KTOŚ SIĘ ZLITUJE I WYŚLE DO BAKULITU NA MĄCZKĘ DLA ZWIERZĄT!!!! TOBIE JUŻ CAŁKOWICIE MÓZG ZEŻARŁO
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
Avatar
Łukasz / 16 sierpnia 2009 o 13:46
Obserwator napisał:
Od kiedy symbolem Wojska Polskiego jest krzyż łaciński , bo że Armia Czerwona w swoim znaku miała krzyż prawosławny to powszechnie wiadomo.


A GDZIE TY TAM WIDZISZ SYMBOL WP??? NIE WIDZIAŁEM JESZCZE GROBÓW WOJSKOWYCH Z SYMBOLEM WP ZAMIAST KRZYŻA.... POZA TYM JAKI SENS BY MIAŁ STAWIANIE TAM SYMBOLU WP SKORO LEŻĄ TAM NIE TYLKO POLSCY ŻOŁNIERZE.....
Avatar
Łukasz / 16 sierpnia 2009 o 13:44
STYX napisał:
A co tam robi ten szaman w fioletowej sukience ?


jesteś daltonista??? czy kolory ci się zlewają fioletową to ma jedynie stułę gamoniu a nie sutannę. bezmuzg
Avatar
kropielnica / 16 sierpnia 2009 o 11:40
Ile kosztował pokropek?Ale myślę, że niezbyt dużo,bo w przeciwnym przypadku byłby obecny osobiście arcybaca Józef.Ale zgodnie z tradycją czarnokieckowych czerwonoczapeczkopwych- i tak Józwa odsyp otrzyma
Avatar
grabarz / 16 sierpnia 2009 o 11:38
Czy ten z fioletowym szalikiem (jakiegoś mało znanego klubu piłkarskiego) to figurka z mogiłycmentarnej?
Avatar
Obserwator / 16 sierpnia 2009 o 10:24
Od kiedy symbolem Wojska Polskiego jest krzyż łaciński , bo że Armia Czerwona w swoim znaku miała krzyż prawosławny to powszechnie wiadomo.
Avatar
STYX / 16 sierpnia 2009 o 10:13
A co tam robi ten szaman w fioletowej sukience ?
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 czerwca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 czerwca 2018 r. 0 0

MUNDIAL 2018. Rosja – Egipt 3:1. „Sborna” gra dalej

MUNDIAL 2018. Rosja – Egipt 3:1. „Sborna” gra dalej 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu rozpoczynającym drugą serię meczów grupowych Rosja pokonała Egipt 3:1 i zapewniła sobie awans do fazy pucharowej. Natomiast „Faraonowie” zagrają już tylko jeden mecz na tegorocznym mundialu

1,5 metrowy wąż przechadzał się po balkonie przy ul. Koncertowej w Lublinie

1,5 metrowy wąż przechadzał się po balkonie przy ul. Koncertowej w Lublinie 0 2

Dużo strachu napędził mieszkańcom wąż przechadzający się po jednym z balkonów bloku przy ul. Koncertowej.

Grupa mieszkańców Lublina ma dostać darmowe przejazdy komunikacją miejską

Grupa mieszkańców Lublina ma dostać darmowe przejazdy komunikacją miejską 24 10

Przyznanie bezpłatnej komunikacji miejskiej osobom po 65. roku życia zapowiedział we wtorek prezydent Lublina. Ogłosił również, że miejskie żłobki będą darmowe dla dzieci niepełnosprawnych.

Szukali nielegalnego alkoholu, znaleźli także domowy arsenał

Szukali nielegalnego alkoholu, znaleźli także domowy arsenał 0 0

Sprzęt do destylacji alkoholu, karabiny, broń pneumatyczna, setki nabojów, słoiki z prochem i radiostacja. Taki arsenał znaleźli policjanci w domu pod Krasnymstawem.

Wywąchał narkotyki za 3,8 mln zł

Wywąchał narkotyki za 3,8 mln zł 0 0

Około 70 kg haszyszu oraz 658 g kokainy wywąchał na drogowym przejściu granicznym Ceron, pies służbowy Straży Granicznej. Wartość przejętych narkotyków to ponad 3,8 mln zł.

Wesoły początek, smutny koniec. Kilka tysięcy kibiców przy Arenie Lublin [zdjęcia z drona]
galeria
film

Wesoły początek, smutny koniec. Kilka tysięcy kibiców przy Arenie Lublin [zdjęcia z drona] 13 3

Kilka tysięcy kibiców pojawiło się w specjalnie zorganizowanej przez MOSiR strefie kibica przy Arenie Lublin.

Właściciel mieszkania otworzył wersalkę. Zobaczył w środku nogę kobiety
Rusza proces

Właściciel mieszkania otworzył wersalkę. Zobaczył w środku nogę kobiety 6 4

W środę ma rozpocząć się proces Artura S., oskarżonego o brutalne zabójstwo przy ul. 1 Maja. Mężczyzna udusił swoją dziewczynę i przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami, ukrytymi w wersalce.

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu
galeria
film

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu 1 3

Polska czeka 44 lata na zwycięstwo w meczu otwarcia. I jeszcze sobie poczeka. We wtorek piłkarze Adama Nawałki przegrali z Senegalem 1:2. Już w niedzielę Biało-Czerwoni zagrają z Kolumbią mecz o wszystko

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt
22 czerwca 2018, 19:00

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (oddział Plaza, ul. Lipowa 13) zaprasza na wernisaż wystawy izraelskiej artystki Nelly Agassi. Otwarcie ekspozycji - 7 - 13 - odbędzie się w piątek, 22 czerwca o godz. 19.

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży 2 0

KOSZYKÓWKA W tym tygodniu w Lublinie odbędą się trzy ciekawe wydarzenia. W środę o godzinie 9.30, w Hali MOSiR im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich 4, odbędzie się Camp do drużyny TBV Startu Lublin U16 (rocznik 2003/2004), który poprowadzą trenerzy z Energa Basket Ligi oraz szkoleniowcy grup młodzieżowych

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc.

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc. 3 4

Rośnie liczba domów i mieszkań oddawanych do użytkowania. Na przestrzeni roku, w całym regionie statystycy zanotowali wzrost na poziomie ponad 100 proc.

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów 35 11

Obecny burmistrz, jego były zastępca oraz pełnomocnik wojewody – apetyt na fotel burmistrza Kazimierza Dolnego mają co najmniej trzy osoby.

P.Unity - koncert w Radiu Lublin
22 czerwca 2018, 18:00

P.Unity - koncert w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja P.Unity.

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę 3 0

Cztery kraje, 17 miast, 18 dni i blisko 2800 km na rowerze – tak w liczbach wygląda trasa, jaką pokona Kamil Misztal z Lublina, by pomóc niepełnosprawnemu 26-latkowi spełnić jego marzenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!