poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

W Świdniku odsłonięto wojenną mogiłę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 sierpnia 2009, 12:27

Kilka tysięcy przedmiotów z wojennego cmentarza pod Świdnikiem można oglądać na Zamku Lubelskim. Archeolodzy odnaleźli je przy żołnierzach, których szczątki przeniesiono do specjalnej kwatery na cmentarzu komunalnym w Świdniku.


Buty, grzebienie, lusterka, scyzoryki, brzytwy, okulary, klucze, a nawet biżuteria. Do tego amunicja, mundury i nieśmiertelniki, po których można było określić narodowość poległych. To wszystko odnaleźli archeolodzy przy szczątkach żołnierzy na wojennym cmentarzu przy drodze Lublin-Mełgiew. Prace ekshumacyjne pod kierownictwem Zbigniewa Wichrowskiego rozpoczęły się na początku grudnia 2008 roku i trwały kilka miesięcy.

– Musieliśmy przenieść cmentarz, by nie było kolizji z przyszłym lotniskiem w Świdniku – tłumaczy Piotr Jankowski, rzecznik Portu Lotniczego Lublin.

Wojenny cmentarz zajmował powierzchnię 0,1 ha. Powstał w 1915 roku. Historycy szacowali, że po walkach I i II wojny światowej może na nim spoczywać kilkuset żołnierzy różnych narodowości. I nie pomylili się. Już po kilku godzinach od rozpoczęcia prac koparka dokopała się do zbiorowej mogiły, w której spoczywały szczątki 5 żołnierzy austriackich. W innych zbiorowych mogiłach, do których dotarto w następnych dniach spoczywało nawet 70 żołnierzy. W sumie ekshumowano 208 żołnierzy, w tym 189 armii austro-węgierskiej, 18 armii rosyjskiej i jednego żołnierza polskiego z okresu II wojny światowej.

– Narodowość ustalaliśmy na podstawie guzików od mundurów, czy zachowanych elementów umundurowania – mówiła archeolog Ewa Wichrowska.

Odnalezione kości i czaszki żołnierzy chowane były do specjalnie oznaczonych worków i umieszczane w ekshumacyjnych skrzyniach. W nich przewożono je codziennie do wojennej kwatery na cmentarzu komunalnym w Świdniku. Tam wiosną stanął pomnik-mogiła poświęcony poległym żołnierzom. Znalazły się na nim tablice w języku polskim, niemieckim, rosyjskim i węgierskim. A także 2 krzyże, w tym jeden prawosławny. Około 4,5 tysięcy przedmiotów odnalezionych przy żołnierzach poddano konserwacji w Pracowni Konserwacji Ceramiki i Metali na Zamku w Lublinie. Tam można je oglądać na specjalnej wystawie "Cmentarz wojenny w Świdniku”.

Prace związane z przenosinami cmentarza kosztowały ok. 250 tys. zł. Pokrył je Urząd Miejski w Świdniku. W piątek odsłonięto i uroczyście poświęcono pomnik-mogiłę.

– Przekazaliśmy te fundusze w ramach naszego wkładu w budowę portu lotniczego – mówi Artur Soboń, rzecznik UM w Świdniku.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
adam
Łukasz
Łukasz
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

adam
adam (16 sierpnia 2009 o 19:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
STYX napisał:
A co tam robi ten szaman w fioletowej sukience ?

CZEKA NA CIEBIE deb***U!!! AŻ KTOŚ SIĘ ZLITUJE I WYŚLE DO BAKULITU NA MĄCZKĘ DLA ZWIERZĄT!!!! TOBIE JUŻ CAŁKOWICIE MÓZG ZEŻARŁO
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
Rozwiń
Łukasz
Łukasz (16 sierpnia 2009 o 13:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obserwator napisał:
Od kiedy symbolem Wojska Polskiego jest krzyż łaciński , bo że Armia Czerwona w swoim znaku miała krzyż prawosławny to powszechnie wiadomo.


A GDZIE TY TAM WIDZISZ SYMBOL WP??? NIE WIDZIAŁEM JESZCZE GROBÓW WOJSKOWYCH Z SYMBOLEM WP ZAMIAST KRZYŻA.... POZA TYM JAKI SENS BY MIAŁ STAWIANIE TAM SYMBOLU WP SKORO LEŻĄ TAM NIE TYLKO POLSCY ŻOŁNIERZE.....
Rozwiń
Łukasz
Łukasz (16 sierpnia 2009 o 13:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
STYX napisał:
A co tam robi ten szaman w fioletowej sukience ?


jesteś daltonista??? czy kolory ci się zlewają fioletową to ma jedynie stułę gamoniu a nie sutannę. bezmuzg
Rozwiń
kropielnica
kropielnica (16 sierpnia 2009 o 11:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ile kosztował pokropek?Ale myślę, że niezbyt dużo,bo w przeciwnym przypadku byłby obecny osobiście arcybaca Józef.Ale zgodnie z tradycją czarnokieckowych czerwonoczapeczkopwych- i tak Józwa odsyp otrzyma
Rozwiń
grabarz
grabarz (16 sierpnia 2009 o 11:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy ten z fioletowym szalikiem (jakiegoś mało znanego klubu piłkarskiego) to figurka z mogiłycmentarnej?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!