wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

W tym roku nie będzie przenoszenia szkół w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 stycznia 2012, 19:56
Autor: Dominik Smaga

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

Nie będzie w tym roku powtórki z wielkich roszad w lubelskiej oświacie – zapowiedział oficjalnie prezydent miasta. Zapewnia, że nie zamierza przenosić mniejszych szkół do innych budynków, które są w mniejszym stopniu wykorzystywane.

Taka operacja była przeprowadzona w zeszłym roku i spotkała się z bardzo silnymi protestami nauczycieli i uczniów. Ratusz tłumaczył wówczas, że musi ograniczać koszty funkcjonowania oświaty. – Nie zanosi się na powtórkę – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, ale zastrzega: Na pewno będziemy musieli wprowadzać oszczędności.

Subwencja oświatowa, którą miasto dostaje od państwa, nie pokrywa kosztów funkcjonowania szkół, choć powinna. Wystarcza zaledwie na 90 proc. kosztów wynagrodzeń dla nauczycieli.

Ratusz rozważa teraz stworzenie nowej jednostki, która odpowiadałaby za zaopatrzenie szkół w materiały i organizowała zakupy dla wszystkich podległych miastu placówek oświatowych. To miałoby pozwolić na uzyskanie niższych cen. Dotyczyłoby to zarówno bieżących zakupów takich jak np. kreda do tablic, energia elektryczna czy środki czystości, ale i też wydatków inwestycyjnych, takich jak np. wyposażenie w komputery. Teraz każda ze szkół zaopatruje się samodzielnie.

Powołanie "jednostki zakupowej” nie jest jeszcze przesądzone. W magistracie trwają teraz analizy, czy taki ruch przyniósłby odpowiednio duże oszczędności.

Likwidacja techniczna

Tymczasem już w najbliższy czwartek Rada Miasta ma na wniosek prezydenta przyjąć uchwały w sprawie zamiaru likwidacji 19 szkół. – To placówki, które i tak nie prowadzą już żadnej działalności – zastrzega Żuk.

Na liście szkół do likwidacji jest jedno liceum uzupełniające, dziesięć liceów profilowanych, cztery technika uzupełniające oraz szkoły dla dorosłych: technikum, zawodówka i dwa licea. Na ich dalsze funkcjonowanie nie pozwalają wprowadzone przez parlament zmiany w systemie oświaty.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!