Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 kwietnia 2015 r.
9:45
Edytuj ten wpis

W woj. lubelskim tylko kilka legalnych aborcji. Kobiety wyjeżdżają gdzie indziej?

82 18 A A

Zaledwie pięć legalnych aborcji wykonano w ubiegłym roku w województwie lubelskim – wynika z danych NFZ. Mniej zabiegów – dwa – przeprowadzono tylko w województwie lubuskim. – Kobiety zmuszane są do wyjazdów do klinik w innych częściach Polski lub decydują się na pokątny zabieg – komentują organizacje kobiece.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W ubiegłym roku w całej Polsce NFZ rozliczył 1812 zabiegów legalnej aborcji. To o ok. 30 proc. więcej niż w 2013 r. Najwięcej wykonano w województwach: dolnośląskim – 289, mazowieckim – 269 i wielkopolskim – 214.

Skąd takie dysproporcje? – Mamy sygnały, że w niektórych województwach jest bardzo trudno znaleźć placówkę, w której można wykonać legalną aborcję, mimo że prawo to dopuszcza – komentuje Karolina Więckiewicz z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. – Może to wynikać m.in. z postaw dyrektorów szpitali, ordynatorów oddziałów ginekologicznych i konsultantów wojewódzkich. Lubelskie jest jednym z takich przykładów. To właśnie tutaj kilka lat temu miała miejsce słynna sprawa 14-latki, której odmówiono wykonania takiego zabiegu.

Więckiewicz dodaje, że niektórzy lekarze dla własnego bezpieczeństwa wpisują w dokumentacji poronienie zamiast aborcji.

– Wynika to z obawy przed konsekwencjami prawnymi, bo lekarz sam musi ocenić, czy konkretny przypadek kwalifikuje się do legalnej aborcji i wziąć za to odpowiedzialność. Z powodu odmowy, kobiety są zmuszone do wykonania zabiegu w innych częściach Polski albo nielegalnie – przekonuje.
– Takie różnice w statystykach można przede wszystkim tłumaczyć różnicami w mentalności mieszkańców wschodniej i zachodniej Polski – uważa z kolei lubelski dr Maciej Barczentewicz, ginekolog-położnik, zwolennik tzw. klauzuli sumienia. – Na Wschodzie myśli się w bardziej naturalny, ludzki sposób i jest mnóstwo kobiet, które mimo wykrytych poważnych wad płodu nie chcą podjąć decyzji o przerwaniu ciąży. Sam prowadziłem takie pacjentki. Środowiska feministyczne często manipulują opinią publiczną twierdząc np., że nielegalnych aborcji jest w Polsce rocznie ok. 200 tysięcy. A w rzeczywistości może być przeprowadzanych maksymalnie kilkanaście tysięcy takich zabiegów. Podobnie jest z zarzutami, jakie wysuwają w kierunku lekarzy, którzy mieliby nie dopuszczać do zabiegów legalnej aborcji – dodaje.

Polskie prawo dopuszcza aborcję, jeśli płód jest ciężko i nieodwracalnie upośledzony, a także, gdy ciąża jest zagrożeniem dla życia lub zdrowia matki. Dozwolona jest również w przypadku, kiedy ciąża jest następstwem popełnienia czynu zabronionego.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
waldemarro / 9 kwietnia 2015 o 23:18

Jak potem z tym żyć?????Ze świadomością zabicia własnego dziecka?To jakiś moralny horror.



Żyć własnymi sprawami a nie cudzymi. Pracować nad sobą a nie innych moralizować.
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2015 o 20:41
Panowie alimenty połacone ? Pewnie nie , co tam ale niech kobieta rodzi , bo aborcje jest bee a zostawiając dziecko odchodząc do innej baby to też jaest ok , niech kovieta rodzi , utrzymuje ale jesteście przeciwko aborcji . Cwoki i obłudniki z was
Avatar
jo / 9 kwietnia 2015 o 20:39

podziemie kwitnie,w niedzielę do kościółka przykładnie ,a w ciągu tygodnia gruba kasa

Avatar
Gość / 9 kwietnia 2015 o 20:36
Skąd ktoś może wiedzieć ile nielegalnych aborcji dokonuje się w kraju . Wystarczy wziąć gazete aż roi się od ogłoszeń typu przywracanie miesiączki , pamiętam sprawe ginekologa któremu zapchało się szambo odpadami aborcyjnymi . Śmieszą mnie panowie , każdy jest przeciw aborcji a statystycznie 2 na 3 obowiązku alimentacyjnego nie spełnia
Avatar
A właśnie nie / 9 kwietnia 2015 o 20:33
Znaczy Dziennik się martwi, że tak mało aborcji? Ciekawe jak brzmiałby tytuł gdyby ich było więcej? Może tak: " W woj. lubelskim tysiące legalnych aborcji. Kobiety już nie wyjeżdżają gdzie indziej". Ooo ale panie z Federacji nie miałyby się czym zajmować. A tak to one wiedzą ile jest "podziemnych" aborcji ... Wiedzą, ale nie powiedzą....
Avatar
gość / 9 kwietnia 2015 o 20:12
Tak, kobiety wyjeżdżają gdzie indziej. A jeśli już to jest na to fachowe określenie - terminacja ciąży! A nie aborcja... nasz region jest niestety zacofany i nawet jeśli coś jest legalne to się tego nie robi. Lekarze odsyłają do innych placówek, gdzie takie rzeczy są na porządku dziennym. W końcu ktoś poruszył ten temat.
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2015 o 18:49

bo w tym pier***onym kraju to już nic legalnie nie można, nawet bąka puścić, jedynie co można to kraść i to miliony, bo szaraka za 100 zł zaraz złapią i ukarzą gorzej jak za te miliony, ale żeśmy się doczekali, żyje ten co umie kraść, kombinować, oszukiwać, oto dobrobyt w wydaniu pieprzonych solidaruchów z lat 80

Avatar
Gość / 9 kwietnia 2015 o 18:46

Aborcja u 14 latki? Wiesz co to jest aborcja?

Legalnie to możesz się stuknąć w pusty łeb, ludzie w hospicjach umierają bo nie ma na nic kasy a tej się zabawki zachciewa za darmo.

Skoro potrafiła wpuścić między nogami to i wyjdzie tą samą drogą. 

no własnie, w hospicjach umierają z braku kasy to po co rodzić kolejną biedę, którą my podatnicy niejednokrotnie musimy utrzymywać, należy zadbać o tych co są już narodzeni. A seks był, jest i będzie i to jest przyjemne jak cholera, beż względu na wszystko, to nie jest tylko wpuszczenie między nogi to jest przyjemność, chyba nie doświadczasz tego, ty uważasz, że się włoży i wyłoży i już, aleś ty biedny w seksie, ja takiemu idiocie jak ty to nie dałabym za cholerę włożyć, włożyć to sobie możesz miedzy drzwi i na wilka auuuuuu. Antykoncepcja powinna być za darmo i ogólnodostępna, a tym bardziej ściana wschodnia to biedaaaaa jak cholera. 

no własnie, w hospicjach umierają z braku kasy to po co rodzić kolejną biedę, którą my podatnicy niejednokrotnie musimy utrzymywać, należy zadbać o tych co są już narodzeni. A seks był, jest i będzie i to jest przyjemne jak cholera, beż względu na wszystko, to nie jest tylko wpuszczenie między nogi to jest przyjemność, chyba nie doświadczasz tego, ty uważasz, że się włoży i wyłoży i już, aleś ty biedny w seksie, ja takiemu idiocie jak ty to nie dałabym za cholerę włożyć, włożyć to sobie możesz miedzy drzwi i na wilka auuuuu... rozwiń

Avatar
Gość / 9 kwietnia 2015 o 18:40

Jak potem z tym żyć?????Ze świadomością zabicia własnego dziecka?To jakiś moralny horror.

normalnie

Avatar
bryka / 9 kwietnia 2015 o 16:46

Aborcja u 14 latki? Wiesz co to jest aborcja?

Legalnie to możesz się stuknąć w pusty łeb, ludzie w hospicjach umierają bo nie ma na nic kasy a tej się zabawki zachciewa za darmo.

Skoro potrafiła wpuścić między nogami to i wyjdzie tą samą drogą. 

Skoro potrafiła wpuścić między nogami to i wyjdzie tą samą drogą.

A ty kundelku będziesz dawał datki na dziecko i na jej matkę? Będziesz wychowywał i sponsorował, a co najważniejsze będziesz kochał? Z naszych pieniędzy mops będzie dawał jej jedzenie albo wyląduje w domu dziecka. 

Skoro potrafiła wpuścić między nogami to i wyjdzie tą samą drogą.

A ty kundelku będziesz dawał datki na dziecko i na jej matkę? Będziesz wychowywał i sponsorował, a co najważniejsze będziesz kochał? Z naszych pieniędzy mops będzie dawał jej jedzenie albo wyląduje w domu dziecka. 

rozwiń
Avatar
waldemarro / 9 kwietnia 2015 o 23:18

Jak potem z tym żyć?????Ze świadomością zabicia własnego dziecka?To jakiś moralny horror.



Żyć własnymi sprawami a nie cudzymi. Pracować nad sobą a nie innych moralizować.
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2015 o 20:41
Panowie alimenty połacone ? Pewnie nie , co tam ale niech kobieta rodzi , bo aborcje jest bee a zostawiając dziecko odchodząc do innej baby to też jaest ok , niech kovieta rodzi , utrzymuje ale jesteście przeciwko aborcji . Cwoki i obłudniki z was
Avatar
jo / 9 kwietnia 2015 o 20:39

podziemie kwitnie,w niedzielę do kościółka przykładnie ,a w ciągu tygodnia gruba kasa

Avatar
Gość / 9 kwietnia 2015 o 20:36
Skąd ktoś może wiedzieć ile nielegalnych aborcji dokonuje się w kraju . Wystarczy wziąć gazete aż roi się od ogłoszeń typu przywracanie miesiączki , pamiętam sprawe ginekologa któremu zapchało się szambo odpadami aborcyjnymi . Śmieszą mnie panowie , każdy jest przeciw aborcji a statystycznie 2 na 3 obowiązku alimentacyjnego nie spełnia
Avatar
A właśnie nie / 9 kwietnia 2015 o 20:33
Znaczy Dziennik się martwi, że tak mało aborcji? Ciekawe jak brzmiałby tytuł gdyby ich było więcej? Może tak: " W woj. lubelskim tysiące legalnych aborcji. Kobiety już nie wyjeżdżają gdzie indziej". Ooo ale panie z Federacji nie miałyby się czym zajmować. A tak to one wiedzą ile jest "podziemnych" aborcji ... Wiedzą, ale nie powiedzą....
Avatar
gość / 9 kwietnia 2015 o 20:12
Tak, kobiety wyjeżdżają gdzie indziej. A jeśli już to jest na to fachowe określenie - terminacja ciąży! A nie aborcja... nasz region jest niestety zacofany i nawet jeśli coś jest legalne to się tego nie robi. Lekarze odsyłają do innych placówek, gdzie takie rzeczy są na porządku dziennym. W końcu ktoś poruszył ten temat.
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2015 o 18:49

bo w tym pier***onym kraju to już nic legalnie nie można, nawet bąka puścić, jedynie co można to kraść i to miliony, bo szaraka za 100 zł zaraz złapią i ukarzą gorzej jak za te miliony, ale żeśmy się doczekali, żyje ten co umie kraść, kombinować, oszukiwać, oto dobrobyt w wydaniu pieprzonych solidaruchów z lat 80

Avatar
Gość / 9 kwietnia 2015 o 18:46

Aborcja u 14 latki? Wiesz co to jest aborcja?

Legalnie to możesz się stuknąć w pusty łeb, ludzie w hospicjach umierają bo nie ma na nic kasy a tej się zabawki zachciewa za darmo.

Skoro potrafiła wpuścić między nogami to i wyjdzie tą samą drogą. 

no własnie, w hospicjach umierają z braku kasy to po co rodzić kolejną biedę, którą my podatnicy niejednokrotnie musimy utrzymywać, należy zadbać o tych co są już narodzeni. A seks był, jest i będzie i to jest przyjemne jak cholera, beż względu na wszystko, to nie jest tylko wpuszczenie między nogi to jest przyjemność, chyba nie doświadczasz tego, ty uważasz, że się włoży i wyłoży i już, aleś ty biedny w seksie, ja takiemu idiocie jak ty to nie dałabym za cholerę włożyć, włożyć to sobie możesz miedzy drzwi i na wilka auuuuuu. Antykoncepcja powinna być za darmo i ogólnodostępna, a tym bardziej ściana wschodnia to biedaaaaa jak cholera. 

no własnie, w hospicjach umierają z braku kasy to po co rodzić kolejną biedę, którą my podatnicy niejednokrotnie musimy utrzymywać, należy zadbać o tych co są już narodzeni. A seks był, jest i będzie i to jest przyjemne jak cholera, beż względu na wszystko, to nie jest tylko wpuszczenie między nogi to jest przyjemność, chyba nie doświadczasz tego, ty uważasz, że się włoży i wyłoży i już, aleś ty biedny w seksie, ja takiemu idiocie jak ty to nie dałabym za cholerę włożyć, włożyć to sobie możesz miedzy drzwi i na wilka auuuuu... rozwiń

Avatar
Gość / 9 kwietnia 2015 o 18:40

Jak potem z tym żyć?????Ze świadomością zabicia własnego dziecka?To jakiś moralny horror.

normalnie

Avatar
bryka / 9 kwietnia 2015 o 16:46

Aborcja u 14 latki? Wiesz co to jest aborcja?

Legalnie to możesz się stuknąć w pusty łeb, ludzie w hospicjach umierają bo nie ma na nic kasy a tej się zabawki zachciewa za darmo.

Skoro potrafiła wpuścić między nogami to i wyjdzie tą samą drogą. 

Skoro potrafiła wpuścić między nogami to i wyjdzie tą samą drogą.

A ty kundelku będziesz dawał datki na dziecko i na jej matkę? Będziesz wychowywał i sponsorował, a co najważniejsze będziesz kochał? Z naszych pieniędzy mops będzie dawał jej jedzenie albo wyląduje w domu dziecka. 

Skoro potrafiła wpuścić między nogami to i wyjdzie tą samą drogą.

A ty kundelku będziesz dawał datki na dziecko i na jej matkę? Będziesz wychowywał i sponsorował, a co najważniejsze będziesz kochał? Z naszych pieniędzy mops będzie dawał jej jedzenie albo wyląduje w domu dziecka. 

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Krzysztof Żuk oczyszczony z zarzutu ws. biurowca

Krzysztof Żuk oczyszczony z zarzutu ws. biurowca 36 8

Krzysztof Żuk został ostatecznie oczyszczony z zarzutu w sprawie wynajęcia biur w nieistniejącym budynku. Chodzi o głośną sprawę biurowca przy Wieniawskiej. Korzystny dla Żuka werdykt wydała dziś Główna Komisja Orzekająca przy ministrze finansów

Leszek Bartnicki prezesem Motoru przynajmniej do końca sezonu

Leszek Bartnicki prezesem Motoru przynajmniej do końca sezonu 0 5

Po sobotniej porażce z Wisłą Sandomierz (0:1) prezes Motoru Lublin Leszek Bartnicki podał się do dymisji. W poniedziałek Rada Nadzorcza zdecydowała jednak, że szef klubu zostanie na swoim stanowisku przynajmniej do końca sezonu 2018/2019.

AZS AWF Biała Podlaska – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:33

AZS AWF Biała Podlaska – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:33 0 0

I LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W przedostatnim meczu sezonu bialscy akademicy pokonali Ostrovię Ostrów Wielkopolski

Wykopał w ogrodzie pocisk artyleryjski

Wykopał w ogrodzie pocisk artyleryjski 3 1

Niewybuch wykopał w ogrodzie właściciel działki w Wólce Gołębskiej.

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny 4 5

Miał grozić swojej byłej dziewczynie śmiercią, a potem zaatakował nożem jej kolegę. Niewiele brakowało, aby bójka zakończyła się tragedią. 24-letni Przemysław S. odpowie za to przed sądem

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia] 1 0

Od godziny 18 do 24 można było w sobotę wziąć udział w nocnym zwiedzaniu zbiorów muzealnych w Zamościu.

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników
24 czerwca 2018, 9:00

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników 1 0

Nawet 15 tysięcy uczestników spodziewają się organizatorzy jubileuszowego, 25. Święta Roweru w Lubartowie. Wśród uczestników zostanie rozlosowanych 25 rowerów.

24 godziny z mangą i anime
26 maja 2018, 11:00

24 godziny z mangą i anime 3 0

Co Gdzie Kiedy. Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki Cytadela Syriusza (ul. Lwowska 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu 24h z... W sobotę, 26 maja o godz. 11 rozpocznie się wydarzenie 24 godziny z mangą i anime.

Ruski balet ponownie w Lublinie
30 maja 2018, 21:00

Ruski balet ponownie w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Graffiti (al. Piłsudskiego 13) zaprasza na drugą odsłonę imprezy Ruski balet. Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 21.

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia
Magazyn
galeria

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia 0 0

W szkole rolniczej w Korolówce (pow. włodawski) gospodarskim sposobem dawny magazyn, a jeszcze wcześniej obora adaptowana jest na stajnię. Już niedługo będą tam cztery hucuły. W ten sposób powstaje baza dla nowego kierunku kształcenia, jakim jest hodowla koni.

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne?
26 maja 2018, 20:00

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne? 0 0

Poznaliśmy nazwiska 12 osób nominowanych do tegorocznych Żurawi – Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych. Wśród nich są m.in. Aleksandra Cieślik – dziennikarka Radia Centrum, Jan Wąsak z tria „Pasażer”, z którym zdobył m.in. nagrodę publiczności na Open Stage oraz Jakub Bodys – fotograf kultury, portrecista.

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR
25 maja 2018, 20:00

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR 0 1

Co Gdzie Kiedy. Już 25 maja o godz. 20 w Hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli (al. Zygmuntowskie 4) wystąpi gwiazda polskiej sceny muzycznej - Ewa Farna! Artystka wystąpi w ramach akcji profilaktycznej przeciw uzależnieniom.

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo]
film

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo] 42 41

Do wypadku doszło w niedzielę około godziny 18:30 na ulicy Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.

Grzegorz Schetyna poprowadzi wykład na UMCS

Grzegorz Schetyna poprowadzi wykład na UMCS 1 21

Grzegorz Schetyna - przewodniczący Platformy Obywatelskiej, wicepremier w rządzie Donalda Tuska odwiedzi Wydział Politologii UMCS. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, 24 maja.

Co wpływa na wysokość OC?

Co wpływa na wysokość OC? 0 0

Zbliża się termin wykupienia OC na kolejny rok? Sprawdź, co wpływa na wysokość składki. Jakie czynniki brane są pod uwagę. Czy znasz je wszystkie?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!