środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

W zalewie jak w Nilu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 czerwca 2007, 17:20

Naukowcy z lubelskiej Akademii Rolniczej zbadają, czy Zalew Zemborzycki można oczyścić, wpuszczając do niego mikroorganizmy.

To technologia, której już używa się w Nilu i Jangcy. Wczoraj badacze z Warszawy opowiadali o niej w Lublinie.

Tylko na cztery dni lubelski sanepid dopuścił w tym roku zalew do kąpieli. Już 13 czerwca służby sanitarne zakazały wchodzenia do wody, bo znów pojawiły się w niej sinice.
- Sinice są konsekwencją naruszenia równowagi ekosystemu. Żeby je zwalczyć, trzeba najpierw ją przywrócić - mówi Stanisław Kolbusz, prezes Stowarzyszenia Kwadrant-EkosystEM, który wczoraj spotkał się z naukowcami lubelskiej Akademii Rolniczej.
Równowagę miały by przywrócić drobnoustroje. - To metoda, którą na początku lat 80. wymyślili Japończycy. Już jest stosowana w wielu miejscach na świecie, na przykład w rzekach Nil i Jangcy, a także w wodzie morskiej w okolicach Japonii. - tłumaczy Kolbusz.

Metoda jest prosta - polega na wpuszczeniu do zbiornika preparatu, w skład którego wchodzi ponad 80 gatunków mikroorganizmów. - Ich działanie doprowadzi do przywrócenia równowagi ekosystemu w zbiorniku, a co za tym idzie zniknięcia sinic - wyjaśnia Kolbusz.
- Pomysł jest ciekawy. Ale musimy go najpierw szczegółowo zbadać - mówi dr Krzysztof Jóźwiakowski z Katedry Melioracji i Budownictwa Rolniczego lubelskiej AR. - Najpierw przeprowadzimy analizy zastosowania mikroorganizmów w naszym zbiorniku w Dolinie Ciemięgi. Potem będziemy myśleć o zalewie.
- Jeśli wszystkie testy przeszłyby pomyślnie, działanie preparatu w zbiorniku zajęłoby 3-4 miesiące - dodaje Kolbusz. - Po tym czasie lublinianie mogliby się kąpać bez obaw.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!