niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Od początku maja lubelska policja zanotowała 80 ucieczek nieletnich. Liczba ta jest w rzeczywistości o wiele większa, gdyż nie wszystkie przypadki trafiają do policyjnych statystyk.

Najczęściej z domu ucieka młodzież w wieku 15–19 lat, choć na tzw. gigancie zdarzają się jednak nawet 10-latki.
– Większość ucieczek spowodowana jest nieporozumieniami rodzinnymi – mówi Bibianna Bortacka, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – W ciągu trzech miesięcy z tego właśnie powodu uciekło z domu 17 nieletnich powyżej piętnastego roku życia.
Na gigancie dzieci spotykają się z sytuacjami mogącymi w przyszłości zaowocować kolejnymi problemami.
– Dzieci uciekając z domu stykają się z alkoholem i narkotykami – mówi podinsp. Mariusz Rozwód z Wydziału Prewencji KWP w Lublinie. – Są zwykle przekonane, że jednorazowe lub okresowe spożywanie używek nie będzie miało żadnych następstw. Z kolei kontakt z sektami religijnymi może wpłynąć na zmianę ich światopoglądu, a z grupą przestępczą doprowadzić do konfliktu z prawem.
W jaki sposób powinni postępować rodzice, aby zapobiec ucieczkom?
– Trudno jest podać uniwersalną receptę, ponieważ każdy przypadek jest inny – tłumaczy Anna Szewczyk, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Chełmie. – Rodzice często nie rozumieją swoich dzieci, nie chcą słuchać ich problemów. Powinni na pewno poświęcać im więcej czasu, szczególnie teraz w okresie wakacji. W przypadku kłopotów wychowawczych zawsze mogą zwrócić się o pomoc do poradni. Do niedawna dzieci, które do nas trafiały, kierowała szkoła. Teraz ponad połowa osób zgłasza się z własnej inicjatywy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!