Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 kwietnia 2008 r.
19:43
Edytuj ten wpis

Walczę o byt dzieci. I modlę się o życie

0 8 A A

Halina Syta zmaga się z rakiem. Kobieta nie ma w Polsce ani stałego pobytu, ani nawet renty na dzieci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Halina przyjechała do Polski ponad 10 lat temu. W Lublinie poznała przyszłego męża. - To była miłość od pierwszego wejrzenia. Pobraliśmy się po roku - wspomina.

Na świat przyszło dwóch chłopców. Bliźniaki były wcześniakami, lekarze długo walczyli o ich życie. Matka całkowicie poświęciła się synom: - Nie miałam głowy, żeby zadbać o swoje dokumenty. Dzieci miały polskie obywatelstwo, ja wciąż ukraińskie.

Dwa lata temu mąż Haliny zmarł (pękł mu tętniak aorty). Kobieta została bez środków do życia. ZUS dwukrotnie odmówił jej renty na dzieci tłumacząc, że mąż za krótko pracował. Okazało się, że Halina, jako Ukrainka, nie ma u nas żadnych praw.

- W Urzędzie ds. Cudzoziemców Warszawie powiedziano, że mam wracać z dziećmi na Ukrainę. Byłam w szoku. Przecież synowie są Polakami, mówią tylko po polsku, świetnie się uczą - wylicza Halina. - Powiedziałam chłopcom: Nie poddamy się.

Dzięki pomocy Polaków kobieta znalazła posadę. Długo nie popracowała. W styczniu okazało się, że ma nowotwór złośliwy. Jest już po operacji. W tej chwili przechodzi radioterapię. Dziećmi opiekuje się jej matka.

Tymczasem ZUS sprawdził pracodawcę Haliny. Uznał, że brakuje jednego dokumentu i zawiesił wypłatę zasiłku chorobowego. Rodzina od kilku miesięcy nie ma z czego żyć. Kobieta boi się, że nękany przez ZUS pracodawca nie przedłuży z nią umowy. - Stracę ubezpieczenie. Za co będę się leczyć? Co stanie się z dziećmi? - pyta.

Kobieta ma w tej chwili zezwolenie na pobyt w Polsce do 2009 roku. O polskie obywatelstwo może się starać za kilka lat. Ale nie może czekać: - Muszę mieć pełnię praw, by walczyć o byt synów i swoje życie. Boję się, że gdyby coś się stało, zabiorą chłopców mojej matce.

- W takiej sytuacji można za naszym pośrednictwem wystąpić do prezydenta RP o nadanie polskiego obywatelstwa - podpowiada Józef Różański, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim. - Pochylimy się nad tą dramatyczną historią - dodaje Małgorzata Tatara, rzecznik wojewody.

Zreflektował się też ZUS. - Pani Syta może wystąpić do prezesa ZUS o przyznanie renty rodzinnej na dzieci w szczególnym trybie. Osobiście jej w tym pomogę - deklaruje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik lubelskiego ZUS.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
alunowski,j / 27 września 2008 o 06:34
przsepisy sa, napewno i dobre bo "uczeni "je tworzyli, skad ta zwloka?
znam przypadki kiedy ludzie poprostu rzucaja sie z dziecmi po pociag, do rzeki, w przepasc z 10 pietra,
ale zanim ona wpadnie na podobny pomysl
proponowalbym aby chociaz pieszo poszla na Zachod -niemcy ,holandia, anglia, cale EU ich przyjmie
z otwartymi rekoma- takich ludzi ambitnych. inwestycja w takich ludzi dobra i napewno sie zwroci wielokrotnie
proponuje zaspiewac na nute...swiat nie jest taki zly
niech no tylko zakwitna jablonie...
przsepisy sa, napewno i dobre bo "uczeni "je tworzyli, skad ta zwloka?
znam przypadki kiedy ludzie poprostu rzucaja sie z dziecmi po pociag, do rzeki, w przepasc z 10 pietra,
ale zanim ona wpadnie na podobny pomysl
proponowalbym aby chociaz pieszo poszla na Zachod -niemcy ,holandia, anglia, cale EU ich przyjmie
z otwartymi rekoma- takich ludzi ambitnych. inwestycja w takich ludzi dobra i napewno sie zwroci wielokrotnie
proponuje zaspiewac na nute...swiat nie jest taki zly
... rozwiń
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2008 o 23:16
Straszne, trzymam kciuki żeby dobrze sie skonczyło
Avatar
max / 30 kwietnia 2008 o 10:52
przykre, wspieram w modlitwie....
Avatar
drB / 30 kwietnia 2008 o 10:42
Co to jest ZUS????????? - Jest to specyficzna instytucja. Zamiast dbać o człowieka i mu służyć tylko go doi .To skostniała instytucja rodem z PeeReLu!
Jak zalegasz ZUSowi -chociaż 1 zł - to bądź pewny -zgnoi cię. Ale jak ZUS bezprawnie nie przekazuje pieniędzy do OFE -to jest ok! To nie Wina urzędasów tylko "systemu informatycznego". Albo jeśli należą ci się świadczenia np. zasiłek pogrzebowy - to urzędasy każą czekać nawet do trzech miesięcy!!!!!!!!!! Trzeba rozgonic tę zgraję przebrzydłych, nieczułych urzędasów na cztery wiatry!!!! (Przecież oni zżerają nasze podatki!!!!)
Co to jest ZUS????????? - Jest to specyficzna instytucja. Zamiast dbać o człowieka i mu służyć tylko go doi .To skostniała instytucja rodem z PeeReLu!
Jak zalegasz ZUSowi -chociaż 1 zł - to bądź pewny -zgnoi cię. Ale jak ZUS bezprawnie nie przekazuje pieniędzy do OFE -to jest ok! To nie Wina urzędasów tylko "systemu informatycznego". Albo jeśli należą ci się świadczenia np. zasiłek pogrzebowy - to urzędasy każą czekać nawet do trzech miesięcy!!!!!!!!!! Trzeba rozgonic tę zgra... rozwiń
Avatar
henryk szczepanski / 30 kwietnia 2008 o 10:05
Znam ten ból, bo sami z żoną kilka lat walczyliśmy i nadal walczymy o jej status w Polsce. Pamiętam jak kiedyś usłyszałem w U.W. d/s cudzoziemców następujące słowa od pracującej tam urzędniczki. Cytuję - Jaki jest powód przyjazdu żony do Polski? odpowiedziałem, że jest przecież małe dziecko ze mną, a powinno być też z matką. Na to usłyszałem taki tekst. "że w Polsce tyle dzieci wychowuje się bez matek w domach dziecka!!!" Ręce mi opadły i myślałem, że za chwilę tę babę uduszę tymi rękami. SZOK!!! I jeszcze raz SZOK!!!
Znam ten ból, bo sami z żoną kilka lat walczyliśmy i nadal walczymy o jej status w Polsce. Pamiętam jak kiedyś usłyszałem w U.W. d/s cudzoziemców następujące słowa od pracującej tam urzędniczki. Cytuję - Jaki jest powód przyjazdu żony do Polski? odpowiedziałem, że jest przecież małe dziecko ze mną, a powinno być też z matką. Na to usłyszałem taki tekst. "że w Polsce tyle dzieci wychowuje się bez matek w domach dziecka!!!" Ręce mi opadły i myślałem, że za chwilę tę babę uduszę tymi rękami. SZOK!!! I jeszcze r... rozwiń
Avatar
KK / 30 kwietnia 2008 o 07:59
A CóZ TU WYMAGAć OD TEJ BANDY DENNYCH URZęDNIKóW,GRUNT żE TE MIERNOTY ZA NASZE PENSJE MAJą DOBRE SAMOPOCZUCIE,JAK BY TO BYł JAKIś PROMINENTY DZIAłCZ BYLE JAKIEJ PARTII ALBO KACYK KOśCIELNY TO RENTA I TO NAJWYżSZA BY SIE RAZ DWA ZNALAZłA
Avatar
kw / 30 kwietnia 2008 o 07:40
Co do ZUSu nie mam złudzeń.
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2008 o 01:06
jestem w szoku.......
Avatar
alunowski,j / 27 września 2008 o 06:34
przsepisy sa, napewno i dobre bo "uczeni "je tworzyli, skad ta zwloka?
znam przypadki kiedy ludzie poprostu rzucaja sie z dziecmi po pociag, do rzeki, w przepasc z 10 pietra,
ale zanim ona wpadnie na podobny pomysl
proponowalbym aby chociaz pieszo poszla na Zachod -niemcy ,holandia, anglia, cale EU ich przyjmie
z otwartymi rekoma- takich ludzi ambitnych. inwestycja w takich ludzi dobra i napewno sie zwroci wielokrotnie
proponuje zaspiewac na nute...swiat nie jest taki zly
niech no tylko zakwitna jablonie...
przsepisy sa, napewno i dobre bo "uczeni "je tworzyli, skad ta zwloka?
znam przypadki kiedy ludzie poprostu rzucaja sie z dziecmi po pociag, do rzeki, w przepasc z 10 pietra,
ale zanim ona wpadnie na podobny pomysl
proponowalbym aby chociaz pieszo poszla na Zachod -niemcy ,holandia, anglia, cale EU ich przyjmie
z otwartymi rekoma- takich ludzi ambitnych. inwestycja w takich ludzi dobra i napewno sie zwroci wielokrotnie
proponuje zaspiewac na nute...swiat nie jest taki zly
... rozwiń
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2008 o 23:16
Straszne, trzymam kciuki żeby dobrze sie skonczyło
Avatar
max / 30 kwietnia 2008 o 10:52
przykre, wspieram w modlitwie....
Avatar
drB / 30 kwietnia 2008 o 10:42
Co to jest ZUS????????? - Jest to specyficzna instytucja. Zamiast dbać o człowieka i mu służyć tylko go doi .To skostniała instytucja rodem z PeeReLu!
Jak zalegasz ZUSowi -chociaż 1 zł - to bądź pewny -zgnoi cię. Ale jak ZUS bezprawnie nie przekazuje pieniędzy do OFE -to jest ok! To nie Wina urzędasów tylko "systemu informatycznego". Albo jeśli należą ci się świadczenia np. zasiłek pogrzebowy - to urzędasy każą czekać nawet do trzech miesięcy!!!!!!!!!! Trzeba rozgonic tę zgraję przebrzydłych, nieczułych urzędasów na cztery wiatry!!!! (Przecież oni zżerają nasze podatki!!!!)
Co to jest ZUS????????? - Jest to specyficzna instytucja. Zamiast dbać o człowieka i mu służyć tylko go doi .To skostniała instytucja rodem z PeeReLu!
Jak zalegasz ZUSowi -chociaż 1 zł - to bądź pewny -zgnoi cię. Ale jak ZUS bezprawnie nie przekazuje pieniędzy do OFE -to jest ok! To nie Wina urzędasów tylko "systemu informatycznego". Albo jeśli należą ci się świadczenia np. zasiłek pogrzebowy - to urzędasy każą czekać nawet do trzech miesięcy!!!!!!!!!! Trzeba rozgonic tę zgra... rozwiń
Avatar
henryk szczepanski / 30 kwietnia 2008 o 10:05
Znam ten ból, bo sami z żoną kilka lat walczyliśmy i nadal walczymy o jej status w Polsce. Pamiętam jak kiedyś usłyszałem w U.W. d/s cudzoziemców następujące słowa od pracującej tam urzędniczki. Cytuję - Jaki jest powód przyjazdu żony do Polski? odpowiedziałem, że jest przecież małe dziecko ze mną, a powinno być też z matką. Na to usłyszałem taki tekst. "że w Polsce tyle dzieci wychowuje się bez matek w domach dziecka!!!" Ręce mi opadły i myślałem, że za chwilę tę babę uduszę tymi rękami. SZOK!!! I jeszcze raz SZOK!!!
Znam ten ból, bo sami z żoną kilka lat walczyliśmy i nadal walczymy o jej status w Polsce. Pamiętam jak kiedyś usłyszałem w U.W. d/s cudzoziemców następujące słowa od pracującej tam urzędniczki. Cytuję - Jaki jest powód przyjazdu żony do Polski? odpowiedziałem, że jest przecież małe dziecko ze mną, a powinno być też z matką. Na to usłyszałem taki tekst. "że w Polsce tyle dzieci wychowuje się bez matek w domach dziecka!!!" Ręce mi opadły i myślałem, że za chwilę tę babę uduszę tymi rękami. SZOK!!! I jeszcze r... rozwiń
Avatar
KK / 30 kwietnia 2008 o 07:59
A CóZ TU WYMAGAć OD TEJ BANDY DENNYCH URZęDNIKóW,GRUNT żE TE MIERNOTY ZA NASZE PENSJE MAJą DOBRE SAMOPOCZUCIE,JAK BY TO BYł JAKIś PROMINENTY DZIAłCZ BYLE JAKIEJ PARTII ALBO KACYK KOśCIELNY TO RENTA I TO NAJWYżSZA BY SIE RAZ DWA ZNALAZłA
Avatar
kw / 30 kwietnia 2008 o 07:40
Co do ZUSu nie mam złudzeń.
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2008 o 01:06
jestem w szoku.......

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Lublinie zabrakło osób do przeprowadzania dzieci przez jezdnię. Jakie są zarobki?

W Lublinie zabrakło osób do przeprowadzania dzieci przez jezdnię. Jakie są zarobki? 1 0

Fiaskiem skończyły się poszukiwania kogoś, kto stanie obok przejścia przez Głuską, na której znacznie wzrósł ruch po rozpoczęciu prac na Abramowickiej. Kłopot jest również z obsadzeniem przejścia obok szkoły przy ul. Kunickiego.

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 55 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 21 27

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie
Zdjęcia kibiców
galeria

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 12 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 30 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 4

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra