środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Wycinka Baobabu. Transmisja na żywo (wideo)

Dodano: 22 maja 2017, 20:07
Autor: Dominik Smaga

Ostatnia aktualizacja: 23 maja 2017, 13:56

Tuż po godz. 6 rano rozpoczęła się wycinka Baobabu, czyli topoli czarnej rosnącej na pl. Litewskim. To smutny moment dla wielu mieszkańców miasta, bo drzewo było jednym z jego symboli. Z usuwanej topoli pobrane będą zaszczepki, a z pnia powstanie rzeźba

 

- Baobab będzie wycinany za pomocą wysięgnika, od góry, po małym kawałku – mówi Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. – Metoda alpinistyczna nie wchodziła w grę ze względu na zły stan drzewa – wyjaśnia. Konieczny będzie też demontaż części ławek otaczających pień. Widzowie, których mimo wczesnej pory może być sporo, nie będą wpuszczani za ogrodzenie.

Jako powód wycinki podawane są względy bezpieczeństwa. Drzewo jest tak osłabione, że może w każdej chwili runąć, co zgodnie orzekli wynajęci przez miasto eksperci. – Badanie tomografem wykazało, że 85 proc. obszaru w środku pnia jest spróchniałe i zainfekowane grzybem – przypomina Mazurek-Podleśna. Badanie zlecono po tym, jak w grudniu odłamała się i spadła na plac spora część drzewa.

Na wniosek władz miasta pozwolenie na wycinkę wydał wojewódzki konserwator zabytków, Dariusz Kopciowski: – Z bólem serca – przyznał na naszych łamach. W swej decyzji zalecił, by z usuwanej topoli pobrać zaszczepki.

– Pobierze je pracownik ogrodu botanicznego – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Dołożymy wszelkich starań, by sadzonki się ukorzeniły, żeby topola miał „potomstwo” – zapewnia Grażyna Szymczak, dyrektor Ogrodu Botanicznego UMCS. Sadzonki pod względem genetycznym będą wciąż tym samym 120-letnim drzewem. Czy to oznacza, że nie pożyją zbyt długo? – Mogą żyć równie długo, co Baobab.

Wycięty pień, jak zapewnia Ratusz, nie zostanie potraktowany jak odpad. – Zajmie się nim Galeria Labirynt – zapowiada Krzyżanowska. – Pocięty pień ustawimy przed naszą siedzibą – informuje Waldemar Tatarczuk, dyrektor galerii mieszczącej się przy ul. Popiełuszki. Taka ekspozycja nie zostanie tu na stałe. Drewno posłuży do wykonania rzeźby. – Czego można się spodziewać? Jeszcze nie do końca wiemy – przyznaje Tatarczuk. 

– Ta praca ma się odnosić do historii, pamięci. Artysta jest wybrany na 90 proc., przedstawił nam kilka propozycji, jeszcze nie podjęliśmy ostatecznych decyzji.

W miejscu po Baobabie posadzone ma być inna topola czarna, mająca co najmniej 20 cm obwodu pnia na wysokości 1 m nad ziemią. To warunek postawiony w pozwoleniu na wycinkę. – W tym momencie miejski architekt zieleni poszukuje możliwie największej sadzonki tego gatunku, zapytanie o takie drzewo zostało wysłane do podmiotów w kilku miejscach Polski – informuje Mazurek-Podleśna.

Na znalezienie i posadzenie nowej topoli czarnej wojewódzki konserwator zabytków dał władzom miasta czas do końca przyszłego roku. Pozwolił też wcześniej posadzić tu „tymczasowe” drzewo w podziemnej donicy, ale Ratusz z tej możliwości nie skorzysta. Tłumaczy, że lato nie jest najlepszym okresem do sadzenia drzew, operacja byłaby dość kosztowna, a efekt tylko tymczasowy.

Czytaj więcej o: Lublin plac Litewski wycinka baobab
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Qwerty74c
(51) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 maja 2017 o 23:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla żuka nie ma nic świętego, nawet starego pomnik kultury zniszczył! Wstyd!!! Już o budowie bloku prze Skansenie nie wspomnę - wstyd!
Rozwiń
Gość
Gość (23 maja 2017 o 10:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bogu dzięki, może skończycie wreszcie ten głupawy temat
Rozwiń
Qwerty74c
Qwerty74c (23 maja 2017 o 10:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Debilee, jak nie jecie mięsa, to beczycie za jakimś starym szkodnikiem. Byc może uratowało to komuś zycie, ani to ładne ani przydatne. W dup#ch wam się przewraca od dobrobytu. 
Rozwiń
Vika
Vika (23 maja 2017 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Widzieliście jak to drzewo wygląda w środku? Koszmar. Dobrze, że nie zdążyło na nikogo spaść...
 Zgadza się, ono jest w środku praktycznie puste.
Rozwiń
Gość
Gość (23 maja 2017 o 10:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widzieliście jak to drzewo wygląda w środku? Koszmar. Dobrze, że nie zdążyło na nikogo spaść...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (51)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!