poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Węgierski zespół nie zagra w Chatce Żaka. Partia nacisnęła, rektor odwołał koncert


Po interwencji partii Razem, węgierski zespół Hungarica, określany często jako skrajnie nacjonalistyczny, nie wystąpi 10 listopada w lubelskiej „Chatce Żaka”.

We wtorek działacze lewicowej partii Razem skierowali list do rektora UMCS, w którym domagali się odwołania koncertu. Podkreślali, że rockowa Hungarica to grupa „radykalnie nacjonalistyczna”. – To zespół, który w swoich utworach głosi potrzebę odzyskania przez Węgry terytorium sprzed I wojny światowej, czyli ziem należących dziś do Słowacji, Rumunii, Chorwacji, a także Polski (polska część Spiszu i Orawy) – czytamy w liście.

Ostatecznie zespół nie zagra koncertu w „Chatce Żaka”. Po interwencji partii Razem u rektora, dyrekcja centrum wycofała się w środę z tego pomysłu. – Decyzję o organizacji koncertu grupy Hungarica podjęliśmy po otrzymaniu takiej propozycji od samego zespołu. Jak się okazało, mimo sprawdzenia twórczości muzycznej grupy i opierając się przede wszystkim na warstwie muzycznej, nie mieliśmy jednak pełnej wiedzy na temat jej działalności – tłumaczą w oficjalnym oświadczeniu Agnieszka Matecka-Skrzypek i Bogdan Bracha z „Chatki Żaka”.

– UMCS jest uczelnią otwartą, wolną od uprzedzeń i chętną do wymiany szeroko rozumianej myśli naukowej. Publiczna uczelnia wyższa nie może być jednak wykorzystywana jako przestrzeń do propagowania jednostronnych poglądów czy idei – podkreśla Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS.

– To bardzo dobra decyzja. Cieszymy się, że rektor zdecydował się bronić dobrego imienia uczelni i nie zgodził się na koncert – komentuje Piotr Trysiński z Zarządu Okręgu Lubelskiego Partii Razem.

Działacze partii Razem podkreślali w liście do rektora, że zespół wspiera węgierską partię Jobbik, uznawaną za neofaszystowską, i występuje na jej politycznych wiecach.

SONDA
Liczba głosów: 828

Czy odwołanie koncertu zespołu Hungarica w Chatce Żaka to dobra decyzja?

19.93 %
Tak
75.36 %
Nie
4.71 %
Trudno powiedzieć

Hungarica - Haza és hűség / Ojczyzna i wierność

WIDEO

– Lider Jobbiku Gábor Vona jest założycielem paramilitarnej, radykalnej organizacji Gwardia Narodowa, którą wielu politologów określa jako neonazistowską. Gwardia została zdelegalizowana przez węgierski sąd w 2009 roku, ze względu na prowadzenie działalności naruszającej prawa mniejszości narodowych – podkreślali autorzy listu i zaznaczali: Partia Jobbik głosi poglądy antysemickie, a niektórzy jej członkowie negują Holokaust.

Jak twierdzili autorzy listu, zespół jest też dobrze znany w Polsce. – Hungarica występuje na wydarzeniach polskich nacjonalistów. W 2016 roku zespół wystąpił m.in. w Krakowie na wydarzeniu organizowanym przez grupę Małopolscy Patrioci w rocznicę zbrodni katyńskiej. W 2015 roku Hungarica wystąpiła m.in. w Zakopanem na imprezie podhalańskiego Obozu Narodowo Radykalnego – czytamy w liście.

Kilka dni temu koncert węgierskiego zespołu odwołała Politechnika Warszawska – również po interwencji partii Razem.

Niektóre polskie rozgłośnie muzyczne określają Hungarikę mianem „jednego z najpopularniejszych węgierskich zespołów rockowych”, zwracają też uwagę, że grupa ma w repertuarze piosenki śpiewane częściowo po polsku, a w jej klipach pojawia się husaria.

Koncert miał się odbyć w Chatce Żaka 10 listopada
Koncert miał się odbyć w Chatce Żaka 10 listopada
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(43) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 października 2017 o 18:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
prof. dr hab. Stanisław Michałowski to szantrapa z tytułami otrzymanymi za czerwone zasługi . to miernota moralna i umysłowa która skończy na szubienicy
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2017 o 19:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jako absolwent UMCS wstydzę się za za tą lewacką uczelnię ...
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2017 o 16:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pacynka, nie rektor! Pacynka Michałowski realizuje wolę to GW (jak kiedyś w sprawie z fundacją Twój Ruch), to jakichś szemranych partii... Współczuję UMCS, że kieruje wami pacynka.
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2017 o 12:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapewne opinia malo znaczacej partii Razem by sie nie przejeli ale byly na bank ukrainskie naciski.
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2017 o 12:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I bardzo dobrze. Trzeba tępić nacjonalistyczną zarazę
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (43)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!