piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Wesele żydowskie na Starym Mieście w Lublinie (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lipca 2013, 16:22

Profesjonalni aktorzy zagrali w sobotę w inscenizacji ślubu żydowskiego w Lublinie. Były specjalnie przygotowane dekoracje, przedstawienie Teatru Żydowskiego oraz oprawa muzyczna zespołu klezmerskiego. Zobaczcie zdjęcia.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
folkatka
hyg
Jędrek
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

folkatka
folkatka (15 lipca 2013 o 12:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Była całkiem spora ilość Żydów, którzy się asymilowali, przestawali praktykować judaizm, czasem nawet sie chrzcili...Tacy ludzie pobierali sie z nie-Żydami. W naszym społeczeństwie jest całkiem spory odsetek osób o takich typowo semickich rysach twarzy. Sama znam conajmniej kilkoro.

 KTO MI POWIE dlaczego Zydzi zarowno w Izraelu jak i w USA nie robia przedstawien WESEL POLSKICH tudziez innych imprez propagujacych Polske czy polskosc?

W Polsce działaja zespoły flamenco. A czy w Hiszpanii est choc jeden zespól, grajacy muzykę polską? Tak samo z muzyka irlandzką- 

od groma i ciut ciut mamy takich kapel - Shannon, Carrauntouhill czy nasz lubelski Lia Fail. A czy w Irlandii jacyś rdzenni Irlandczycy grają nasza muzykę?

Są po prostu narody, które potrafiły sprzedać  swoją kulturę na cały swiat, i dlatego flamenco i reele gra się na calym swiecie-tak samo jest z Żydami. Niedawno słuchałam na YT klezmerskiej kapeli z...Chile.  Tymczasem Polacy sa tak cholernie zakompleksionym narodem, bez poczucia własnej godnosci-co przejawia sie chociażby w lekceważeniu własnej spuscizny kulturowej. A nasza rdzenna, polska muzyka bardzo podoba sie za granicą. 

Nie miejmy pretensji że inni nie znaja naszej kultury, skoro sami nic nie robimy w tym kierunku. 

 1. Kto zapłacił za to przedstawienie ? Z czyjej kieszeni ? Podatnicy ?

2. Ile kosztowało to przedstawienie ? (jeśli było finansowane przez podatnika).

Skoro odbyło się to przed "Mandragorą", to mozna przypuszczac, ze cała impreza była finansowana przez  ten lokal ipodatnicy nie dołozyli do tego ani złotówki. 

Rozwiń
hyg
hyg (15 lipca 2013 o 11:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co do Lublinian - ludzie, wy sobie nawet nie zdajecie sprawy, że prawdopodobnie nawet 1/3 Lublinian nosi w sobie pierwiastki krwi żydowskiej   

Bzdury, 

- żydzi nie żenili/wychodzili za mąż za gojów - no bo jak można mieć za męża/żonę zwierzę???

- analogicznie Polacy - z innych powodów

Poczytajcie sobie historię Heleny Rubinstein - miała narzeczonego goja - no ale tate nie zgodził się na ślub z gojem.

- Większość obecnych mieszkańców Lublina są to osoby osiadłe w LBN po  II WŚ oraz ich dzieci urodzone już w Lublinie.

Rozwiń
Jędrek
Jędrek (15 lipca 2013 o 09:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Szlag mnie trafia jak czytam te antysemickie, homofobiczne, ksenofobiczne komentarze! Co do Lublinian - ludzie, wy sobie nawet nie zdajecie sprawy, że prawdopodobnie nawet 1/3 Lublinian nosi w sobie pierwiastki krwi żydowskiej :) Lublin od wieków (obok Lwowa) był zagłębiem kulturalnym i religijnym Żydów i powinniście być z tego dumni. Nikt tutaj nie chciał niczego ukraść, wycinać sobie kawałek państwa na poczet "żydowskiej enklawy". Żydzi w latach 30-tych stanowili ok 40% ludności miasta. Po napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę w 1939 rabini nawoływali do walki z najeźdzcą i wspieraniem RP, bo czuli się obywatelami polskimi. Nie chcieli - jak tu pewnie myślą antysemici - ochrony swoich "geszeftów", tylko pragnęli aktywnie bronić swojego kraju. Podobnie jak prawosławni, ewangelicy, Ormianie, Tatarzy i inne mniejszości. Holocaust był dramatem i teraz pomyślcie sobie coby było gdyby Niemcy za punkt honoru postawiliby sobie wytrzebienie Słowian na potrzeby "przestrzeni życiowej", a chcieli jako niewolników zostawić Żydów? Jako mających "głowę do interesów"? Jakbyście reagowali na krytykę takiego obrotu sprawy, np. przez Żydów? To że Polacy mają antysemityzm we krwi jest zasługą wielce panującego nam kościoła katolickiego, który nie mógł się dobrać do pieniążków z podatków osiedlających się Żydów, ponieważ byli "sługami skarbu królewskiego", tj. byli brani pod ochronę przez kolejnych królów polskich. To kler mieszał w głowach prostych ludzi, najprościej posługując się historią, że to Żydzi zabili Jezusa (który sam był Żydem), jednocześnie zabiegając, żeby nie mogli wykonywać np. zawodów rzemieślniczych, którymi na początku się parali, osiedlając się na ziemiach polskich. To kościół zepchnął na Żydów uprawianie lichwy - jako "niechrześcijańskie" i "brudne" zajęcie - a natura ludzka wiadomo jaka jest: łatwiej jest nam pożyczać niż oddawać,a tym bardziej "Żydowi - oszustowi". Żydzi musieli znosić wszystkie przeciwności przez wieki, stąd ich zamknięcie w swojej grupie, podejrzliwość intencji i "zmysł do interesów" - za coś musieli przecież się utrzymać. Bardzo łatwo wziąć sobie na cel mniejszość, tym bardziej, kiedy różni się od otaczającej społeczności. Tak że powinniśmy być dumni, że do głosu dochodzą inicjatywy jak ta z weselem żydowskim, bo daje nam możliwość poznania cząstki naszej kultury. A czy ktoś z szanownych pieniaczy wie, że jeszcze na początku lat 90-tych ubiegłego wieku w Lublinie społeczność żydowska liczyła tylko ok 10 osób? A czy zdajecie sobie sprawę, że sławny lubelski cebularz, czy deser kogel-mogel wywodzi się właśnie z żydowskiej kuchni? Wielokulturowość to nic złego, to ma się nijak do przynależności państwowej. Dlaczego Polacy tak chętnie zwalczają wszelkie mniejszości u siebie w kraju, ale jak już jadą choćby do Wielkiej Brytanii, to się oburzają, że Brytyjczycy poddają ich w gazetach i na ulicy wiecznej krytyce i jakoś nie przeszkadzają im sytuacje, kiedy ich supervisorem jest Hindus albo Arab?  

Rozwiń
MANY
MANY (15 lipca 2013 o 08:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

PRZYKRE tylko jest to że ta mniejszość, robi z tą większością co tylko jej się rzewnie podoba..

Bo Oni są "głową", a ta większość "tułowiem"...

Rozwiń
zzz
zzz (15 lipca 2013 o 08:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

1. Kto zapłacił za to przedstawienie ? Z czyjej kieszeni ? Podatnicy ?

2. Ile kosztowało to przedstawienie ? (jeśli było finansowane przez podatnika).

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!