czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Wiadomo ile może kosztować przebudowa deptaka w Lublinie

Dodano: 4 grudnia 2017, 12:12
Autor: Dominik Smaga

Deptak
Deptak

Prawie 13 mln złotych chce najtańsza z firm zainteresowanych miejskim zleceniem na przebudowę starej części deptaka między Bramą Krakowską a pedetem. To nieco mniej niż spodziewał się Ratusz. Przed chwilą otwarte zostały oferty, które wpłynęły na przetarg ogłoszony przez Urząd Miasta.

Po dzisiejszym otwarciu ofert wiadomo już, że Ratuszowi nie zabraknie pieniędzy na odnowę deptaka. Na tę inwestycję władze miasta zarezerwowały blisko 13,9 mln złotych. Swoje usługi zaoferowały dwie firmy. Najtańszą jest firma Strabag, która chce się podjąć zlecenia za niecałe 12,8 mln zł. Drugą ofertę złożyła spółka Budimex z ceną 13,3 mln zł.

Przebudowa polegać ma głównie na wymianie nawierzchni. Zamiast betonowej kostki brukowej i betonowych płyt ułożone zostaną płyty i kostka z kamienia. Wymienione będą także latarnie, mają stać w jednym rzędzie, po stronie pedetu. Na nowych słupach montowane będą po dwie lampy, identyczne jak te z parkowej części pl. Litewskiego.

Nowe będą również drzewka, bo miejsce klonów zajmą platany sadzone bezpośrednio w gruncie. Rosnąca na początku ul. Świętoduskiej robinia, która przetrwała jako jedyne drzewo z pierwotnych nasadzeń, ma być zastąpiona innym drzewem tego samego gatunku. Natomiast drzewa w donicach będą ustawione na pl. Łokietka: przed Ratuszem i obok Bramy Krakowskiej.

Na pl. Łokietka zajdzie jeszcze więcej zmian, bo „odchudzona” ma być jezdnia przebiegająca przed Bramą Krakowską. Zlikwidowany będzie pas ruchu przeznaczony dla autobusów, a wieczorami służący za postój taksówek. Wygospodarowane w ten sposób miejsce zostanie oddane pieszym.

Ratusz wymaga, by przebudowa zakończyła się do 15 maja przyszłego roku, jednak prawna konstrukcja tego przetargu nie wyklucza przesuwania terminu, w przypadku opóźnień spowodowanych np. niesprzyjającą pogodą.

>>>

Zobacz także: Rozbiórka dawnego sklepu Koziołek przy ul. Lipowej w Lublinie

WIDEO

Gość
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(45) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 grudnia 2017 o 13:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jako mieszkaniec Lublina uważam, że zamiast deptaka, o wiele bardziej przydałoby się odświeżyć inną wizytówkę masta, mianowicie dworzec pks i teren przy bazarze pod Zamkiem. 
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2017 o 12:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oj Biedny mały żuczek marzy o natepnych 4 latach, aby znowu zrobić cos pod publiczkę i tak w koło
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2017 o 08:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Platany w tej strefie klimatycznej są dość ryzykownym pomysłem. Doskonale rosną na południu Europy, nawet na Dolnym Śląsku, ale w naszej strefie klimatycznej ratują się ledwo-ledwo. O ile w ogóle. Znam platana w zaprzyjaźnionym ogrodzie pod Lublinem. Posadzony w przypływie szalonego optymizmu robi co może, ale efekt nie powala. Wegetację zaczyna bardzo późno, na mrozie pęka mu pień, przez większą część roku jest najmniej efektownym drzewem w ogrodzie. Mam nadzieję, że projektant przebudowy Krakowskiego wie, co robi.
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2017 o 22:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dobrze że nasi pra pra pra dziadowie nie wymieniali nawierzchni rynków co kilka lat
Rozwiń
oburzona
oburzona (4 grudnia 2017 o 21:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Robin napisał:
undefined napisał:
Dlaczego niszczą robinię? Co ona komu zawiniła?
Bo to zła Robinia była!
  Jedyne drzewo na deptaku, które daje cień w upały. Nikt nie ma prawa go zabijać. Nie pozwolimy!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (45)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!