Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 lipca 2014 r.
16:45
Edytuj ten wpis

Wiadukt nad ul. Kunickiego nie ma szczęścia. Ile jeszcze potrwa przebudowa?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
6 10 A A

Jeszcze rok poczekamy na finał przebudowy wiaduktu nad ul. Kunickiego. Tyle czasu daje wykonawcy kolej, która właśnie ogłosiła nowy przetarg. To i tak optymistyczny scenariusz zakładający, że przetarg uda się rozstrzygnąć. A z tym były problemy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jak dotąd w przypadku tego wiaduktu spełniają się wyłącznie czarne scenariusze. Pierwszy z tych optymistycznych zakładał, że prace zakończą się w grudniu 2012 r. Ale w maju ubiegłego roku wykonawca zszedł z placu budowy.

Przetarg na dokończenie robót rozpisano rok temu, a kolej wyznaczyła termin zakończenia prac do połowy grudnia 2013 r. Wykonawcy widząc tak krótki termin tylko pukali się w czoło i do przetargu nie stanął nikt. W marcu b.r. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły nowy przetarg, tym razem chętne były dwie firmy, ale obie okazały się za drogie.

Kolejarze starali się o dodatkowe pieniądze w Urzędzie Marszałkowskim, który dofinansował inwestycję unijną dotacją. Była ich to druga taka prośba o jej zwiększenie. Za pierwszym razem, w 2013 r. przedstawiciele Polskich Linii Kolejowych chcieli 5 mln złotych i je dostali. Za drugim razem, w ubiegłym roku, prosili o 4 miliony. Nie dostali nic.

- Odmówiliśmy nie dlatego, że nie zależy nam na tej inwestycji. Przeciwnie, chcielibyśmy, żeby była zrealizowana - mówi Katarzyna Olchowska z Urzędu Marszałkowskiego. - Ale unijne projekty rządzą się swoimi prawami, a my nie możemy zwiększać dofinansowania jeśli nie zwiększa się zakres projektu. To nie jest nasza wina. W przypadku wiaduktu zakres prac był znany kolejarzom i nie można mówić, że się zwiększył.
Teraz Polskim Liniom Kolejowym pozostaje liczyć, że znajdą się chętni wykonawcy i nie będą chcieli dużej zapłaty. Czy tak się stanie? To okaże się 5 września, bo wtedy otwarte mają być oferty od zainteresowanych zleceniem firm, o ile takowe będą.

Do zrobienia jest jeszcze dużo. Trzeba przebudować kanalizację, obniżyć jezdnię o 40 cm, dokończyć nowe tunele dla pieszych oraz przejście prowadzące z pl. Dworcowego na nowy skwer przy Kunickiego, a także urządzenie samego skweru.

Historia porażki

W marcu 2011 r. PKP PLK podpisują umowę z firmą Expol, powierzając jej prace i dając na nie czas do końca 2012 r. Później mówią o przesunięciu terminu na marzec 2013, później na czerwiec 2013, mimo że termin w umowie nadal pozostawał ten sam. W maju 2013 r. Expol zszedł z placu budowy, bo kolej nie udostępniła mu działki, na której zaprojektowano wyjście z przejścia podziemnego. Wcześniej kolej niezgodnie z prawdą oświadczyła, że dysponuje całym placem budowy, choć część terenu należała faktycznie do... Poczty Polskiej.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Aga P. / 31 lipca 2014 o 10:07

To jest jakaś porażka! Samochody sobie jeżdżą bez problemu, ale o pieszych i rowerzystach nikt nie myśli! Wystarczy, że popada, a ulica pod wiaduktem jest cała zalana, przejazd rowerem niemożliwy, a tą żałosną ścieżką też nie da rady! Wystarczy, że z jednej strony idzie matka z wózkiem z drugiej jedzie rower i co? Teleportacja? To jakaś żenada! Otwórzcie normalne przejście dla ludzi!

Avatar
haha / 30 lipca 2014 o 21:38

po co wam ten tunel? zorganizujcie sobie do końca roku jeszcze ze trzy carniwale i bedzecie zadowoleni

Avatar
Przemysław Leniak / 30 lipca 2014 o 21:06

tak przy okazji fatum jest oczywiste...
nieto żebym twierdził że fatum a nie przekręty - bynajmniej
przekręty i złodziejstwo owszem jest
ale to nie wyklucza istnienia fatum
...
wiecie akurat pisze sobie tekścik o historii Lublina - zaczyna się w roku 1915
tak się składa że akurat w tym roku zasypano częściowo już wykopany tunel pod torami na Bychawskiej
hmm
nie zdajecie sobie sprawy pewnie ale fatum wiszące nad tunelem ma już 100 lat
i kto wie może i w przyszłym roku znów tunel zostanie zasypany jak 100 lat temu?

zasypać tunel i zrobić przejazd kolejowy!!! Uwielbiam stac przed zamkniętym przejazdem kolejowym! :-)

bo wszystko podobno się powtarza jako farsa

bo wszystko podobno się powtarza jako farsa

rozwiń
Avatar
COOLejaż / 30 lipca 2014 o 19:47

zasypać tunel i zrobić przejazd kolejowy!!! Uwielbiam stac przed zamkniętym przejazdem kolejowym! :-)

Avatar
Butelka / 30 lipca 2014 o 19:33

Dlaczego nie podacie do publicznej wiadomości: jakie biuro projektowe nieprawidłowo opracowało projekt i dlaczego wykonany kosztorys inwestorski jest "do bani" !!!!!!!!!!!??????????

Czy to tajemnica PKP PLK. ?

Ale to było projektuj i buduj, więc w czym problem ??

Avatar
Lucjan / 30 lipca 2014 o 19:11

Za dużo niewiadomych przy tej nieszczęsnej inwestycji.Najlepiej gdyby na ten temat wypowiedzieli się kompetentni  pracownicy firmy która opuściła ten obiekt. Inwestycje miejskie buduje (remontuje) się z pieniędzy publicznych-więc należy się nam "święta " prawda o zawiłościach w podobych sytuacjach.Decydenci myślą jednak inaczej. Bo może się okazać,że może ktoś jest winien  (personalnie) tej sytuacji.A wtedy co????.

Avatar
Piotrek / 30 lipca 2014 o 18:37

Dlaczego nie podacie do publicznej wiadomości: jakie biuro projektowe nieprawidłowo opracowało projekt i dlaczego wykonany kosztorys inwestorski jest "do bani" !!!!!!!!!!!??????????

Czy to tajemnica PKP PLK. ?

A dlaczego twierdzisz że kosztorys był źle zrobiony???

Całkowita kwota wynosiła 42mln zł. Ex-kol wykonał podobno 60% robót. Czyli powinno zostać na dokończenie inwestycji 40%. 42 mln * 40% = ok 17mln zł. 

Ostatnio najtańsza oferta wynosiła 16 mln zł, teoretycznie powinno wystarczyć a tu się okazuje że PKP ma 10mln zł. 

Tu jest inne pytanie gdzie podziało się 7mln zł????

A dlaczego twierdzisz że kosztorys był źle zrobiony???

Całkowita kwota wynosiła 42mln zł. Ex-kol wykonał podobno 60% robót. Czyli powinno zostać na dokończenie inwestycji 40%. 42 mln * 40% = ok 17mln zł. 

Ostatnio najtańsza oferta wynosiła 16 mln zł, teoretycznie powinno wystarczyć a tu się okazuje że PKP ma 10mln zł. 

Tu jest inne pytanie gdzie podziało się 7mln zł????

rozwiń
Avatar
robotnik / 30 lipca 2014 o 18:15

Dlaczego nie podacie do publicznej wiadomości: jakie biuro projektowe nieprawidłowo opracowało projekt i dlaczego wykonany kosztorys inwestorski jest "do bani" !!!!!!!!!!!??????????

Czy to tajemnica PKP PLK. ?

Avatar
Gość / 30 lipca 2014 o 17:40

Trzeba wykonac przejazd pod torami w innym miejscu.Tutaj się nie uda.

Avatar
SDE / 30 lipca 2014 o 17:30

Ale jaja już do en-tej potęgi!!!.

Poczta Polska ( nie chińska nie ruska ale państwowa tak jak kolej) na pewno by udostępniła kolei te działkę, należało tylko się do nich zwrócić. A tego nie było ze strony kolejarzy jak widać.

Pytanie: jak długo będzie Państwo, tzn MY płacić tym nierobom z " KOLEI"?.

Avatar
Aga P. / 31 lipca 2014 o 10:07

To jest jakaś porażka! Samochody sobie jeżdżą bez problemu, ale o pieszych i rowerzystach nikt nie myśli! Wystarczy, że popada, a ulica pod wiaduktem jest cała zalana, przejazd rowerem niemożliwy, a tą żałosną ścieżką też nie da rady! Wystarczy, że z jednej strony idzie matka z wózkiem z drugiej jedzie rower i co? Teleportacja? To jakaś żenada! Otwórzcie normalne przejście dla ludzi!

Avatar
haha / 30 lipca 2014 o 21:38

po co wam ten tunel? zorganizujcie sobie do końca roku jeszcze ze trzy carniwale i bedzecie zadowoleni

Avatar
Przemysław Leniak / 30 lipca 2014 o 21:06

tak przy okazji fatum jest oczywiste...
nieto żebym twierdził że fatum a nie przekręty - bynajmniej
przekręty i złodziejstwo owszem jest
ale to nie wyklucza istnienia fatum
...
wiecie akurat pisze sobie tekścik o historii Lublina - zaczyna się w roku 1915
tak się składa że akurat w tym roku zasypano częściowo już wykopany tunel pod torami na Bychawskiej
hmm
nie zdajecie sobie sprawy pewnie ale fatum wiszące nad tunelem ma już 100 lat
i kto wie może i w przyszłym roku znów tunel zostanie zasypany jak 100 lat temu?

zasypać tunel i zrobić przejazd kolejowy!!! Uwielbiam stac przed zamkniętym przejazdem kolejowym! :-)

bo wszystko podobno się powtarza jako farsa

bo wszystko podobno się powtarza jako farsa

rozwiń
Avatar
COOLejaż / 30 lipca 2014 o 19:47

zasypać tunel i zrobić przejazd kolejowy!!! Uwielbiam stac przed zamkniętym przejazdem kolejowym! :-)

Avatar
Butelka / 30 lipca 2014 o 19:33

Dlaczego nie podacie do publicznej wiadomości: jakie biuro projektowe nieprawidłowo opracowało projekt i dlaczego wykonany kosztorys inwestorski jest "do bani" !!!!!!!!!!!??????????

Czy to tajemnica PKP PLK. ?

Ale to było projektuj i buduj, więc w czym problem ??

Avatar
Lucjan / 30 lipca 2014 o 19:11

Za dużo niewiadomych przy tej nieszczęsnej inwestycji.Najlepiej gdyby na ten temat wypowiedzieli się kompetentni  pracownicy firmy która opuściła ten obiekt. Inwestycje miejskie buduje (remontuje) się z pieniędzy publicznych-więc należy się nam "święta " prawda o zawiłościach w podobych sytuacjach.Decydenci myślą jednak inaczej. Bo może się okazać,że może ktoś jest winien  (personalnie) tej sytuacji.A wtedy co????.

Avatar
Piotrek / 30 lipca 2014 o 18:37

Dlaczego nie podacie do publicznej wiadomości: jakie biuro projektowe nieprawidłowo opracowało projekt i dlaczego wykonany kosztorys inwestorski jest "do bani" !!!!!!!!!!!??????????

Czy to tajemnica PKP PLK. ?

A dlaczego twierdzisz że kosztorys był źle zrobiony???

Całkowita kwota wynosiła 42mln zł. Ex-kol wykonał podobno 60% robót. Czyli powinno zostać na dokończenie inwestycji 40%. 42 mln * 40% = ok 17mln zł. 

Ostatnio najtańsza oferta wynosiła 16 mln zł, teoretycznie powinno wystarczyć a tu się okazuje że PKP ma 10mln zł. 

Tu jest inne pytanie gdzie podziało się 7mln zł????

A dlaczego twierdzisz że kosztorys był źle zrobiony???

Całkowita kwota wynosiła 42mln zł. Ex-kol wykonał podobno 60% robót. Czyli powinno zostać na dokończenie inwestycji 40%. 42 mln * 40% = ok 17mln zł. 

Ostatnio najtańsza oferta wynosiła 16 mln zł, teoretycznie powinno wystarczyć a tu się okazuje że PKP ma 10mln zł. 

Tu jest inne pytanie gdzie podziało się 7mln zł????

rozwiń
Avatar
robotnik / 30 lipca 2014 o 18:15

Dlaczego nie podacie do publicznej wiadomości: jakie biuro projektowe nieprawidłowo opracowało projekt i dlaczego wykonany kosztorys inwestorski jest "do bani" !!!!!!!!!!!??????????

Czy to tajemnica PKP PLK. ?

Avatar
Gość / 30 lipca 2014 o 17:40

Trzeba wykonac przejazd pod torami w innym miejscu.Tutaj się nie uda.

Avatar
SDE / 30 lipca 2014 o 17:30

Ale jaja już do en-tej potęgi!!!.

Poczta Polska ( nie chińska nie ruska ale państwowa tak jak kolej) na pewno by udostępniła kolei te działkę, należało tylko się do nich zwrócić. A tego nie było ze strony kolejarzy jak widać.

Pytanie: jak długo będzie Państwo, tzn MY płacić tym nierobom z " KOLEI"?.

Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pobili go i rozebrali do naga w lesie. Dopiero rano dotarł do domu

Pobili go i rozebrali do naga w lesie. Dopiero rano dotarł do domu 6 0

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 0

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 4 1

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm 1 0

Kto odwiedzi Bychawę w dniach 26-27 maja, będzie mógł spróbować pierogów z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. A to za sprawą imprezy „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Pierogi lubelskie będą kulinarną gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”. Gwiazdą muzyczną jest Beata i Bajm

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki
galeria

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki 0 0

Dziś 26 maja, czyli Dzień Mamy. Przygotowaliśmy dla Was wierszyki i życzenia, które mogą Wam się dziś przydać

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 4 3

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 5 2

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach
27 maja 2018, 10:00

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach 0 0

W niedzielę, 27 maja o godz. 10 na Skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się Wiosenny Kiermasz Klubu Twórców Ludowych.

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze 37 18

Grzegorz Małys, ojciec 12-letniego Rafała, który zginął na przejściu dla pieszych wracając z zajęć na basenie, będzie mógł poznać opinie dotyczące pracy byłego już dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Sam domagał się ich ujawnienia. Prezydent Zamościa będzie musiał udostępnić te dokumenty

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce od soboty w Lublinie

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce od soboty w Lublinie 2 0

W ten weekend Lublin będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski. Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę, o godz. 17.30. Zawody oczywiście odbędą się na nowym stadionie przy Al. Piłsudskiego 22

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie 1 0

W sobotę najważniejszy mecz klubowego sezonu. Punktualnie o 20.45 na stadionie w Kijowie w meczu finałowym zagrają Real Madryt i Liverpool

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 7 1

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!