poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Wiadukty na skrzyżowaniu Krochmalnej z Diamentową? "Droga do komunikacyjnej katastrofy"

Dodano: 22 maja 2017, 21:02
Autor: Dominik Smaga

Plany przebudowy skrzyżowania ul. Krochmalnej z Diamentową zakładają budowę dwóch wiaduktów. Jeden poprowadzi jadących od Diamentowej na wprost w stronę ul. Jana Pawła II. Drugi posłuży jadącym w przeciwną stronę. Pod wiaduktami zaprojektowano rondo z sygnalizacją świetlną
Plany przebudowy skrzyżowania ul. Krochmalnej z Diamentową zakładają budowę dwóch wiaduktów. Jeden poprowadzi jadących od Diamentowej na wprost w stronę ul. Jana Pawła II. Drugi posłuży jadącym w przeciwną stronę. Pod wiaduktami zaprojektowano rondo z sygnalizacją świetlną (fot. Maciej Kaczanowski)

To droga do komunikacyjnej katastrofy – twierdzą doradcy prezydenta prosząc, by zrezygnował z budowy wiaduktów na skrzyżowaniu Krochmalnej z Diamentową. Projekt tej przebudowy zakłada zamknięcie skrętu od Czubów do dworca. Ratusz twardo tego broni

Krytyka jest równie ostra co późna, bo sprawy zaszły już daleko: projekt przebudowy jest zatwierdzony, a miasto ogłosiło przetarg na wykonanie robót. Za trzy tygodnie urzędnicy mają otworzyć oferty od firm zainteresowanych zleceniem na prace, których koszt oszacowano na blisko 49 mln złotych.

– Fundusze można wykorzystać znacznie bardziej racjonalnie – twierdzi doradzająca prezydentowi miasta Rada Kultury Przestrzeni, która prosi, by zrezygnował z tego projektu.

Zatwierdzone już plany przebudowy skrzyżowania ul. Krochmalnej z Diamentową zakładają budowę dwóch wiaduktów. Jeden poprowadzi jadących od Diamentowej na wprost w stronę ul. Jana Pawła II. Drugi posłuży jadącym w przeciwną stronę. A pod wiaduktami zaprojektowano rondo z sygnalizacją świetlną.

Emocje budzi fakt, że do ronda nie zostanie podłączony wąski odcinek Krochmalnej biegnący w stronę dworca. Jego rolę ma przejąć w przyszłości równoległa dwupasmówka (ul. Lubelskiego Lipca ’80), która będzie dochodzić do nowego ronda. Sęk w tym, że najpierw powstanie skrzyżowanie, a dwupasmówka trzy lata później.

Przez te trzy lata jadący od Czubów nie mogliby skręcić w Krochmalną w stronę dworca. Musieliby jechać prosto, potem zawracać na skrzyżowaniu z Wrotkowską, a później skręcać w prawo z Diamentowej w Krochmalną. Tak samo kursowałaby komunikacja miejska. Jadący od dworca na Wrotków mieliby skręcać z Krochmalnej w prawo i zawracać na nowym rondzie.

– Nowe skrzyżowanie bez przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80 to droga do komunikacyjnej katastrofy – alarmuje Rada Kultury Przestrzeni w swym oficjalnym stanowisku, które rozesłała wczoraj nawet do dwóch ministerstw. Ostrzega, że przez trzy lata mocno obciążony będzie odcinek Diamentowej pod wiaduktem kolejowym. Wytyka również to, że kierowcy jadący w stronę Czubów estakadą kończącą się tuż przed mostem na Bystrzycy mieliby mało miejsca na zmianę pasa przed rondem na skrzyżowaniu z ul. Nadbystrzycką.

RKP rekomenduje budowę jednopoziomowego skrzyżowania ze światłami. Ale nie teraz, tylko później, by jego otwarcie zbiegło się w czasie z otwarciem ul. Lubelskiego Lipca ‘80. Trzecią sugestią jest to, by po przebudowie komunikacja miejska wciąż mogła – jako jedyna – wjeżdżać i wyjeżdżać z ul. Krochmalnej.

– O rezygnacji z estakad nie ma mowy – odpowiada Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Złożyliśmy już wniosek o dotację, wystąpiliśmy o pozwolenia, a przetarg na przebudowę skrzyżowania jest już w toku.
Władze Lublina nie zgadzają się również na to, by opóźnić przebudowę o trzy lata.

– Zrezygnowalibyśmy z dotacji, które teraz są na wyciągnięcie ręki, a niekoniecznie będą później – mówi Kieliszek. – Poza tym rezygnacja ze skrzyżowania oznaczałaby automatycznie rezygnację z budowy ul. Dywizjonu 303 i przebudowy Abramowickiej, bo te inwestycje wykonywane będą w ramach jednego projektu przebudowy drogi wojewódzkiej nr 835.

Ratusz zakłada, że skrzyżowanie w nowym kształcie będzie gotowe najpóźniej w połowie maja 2019 r.

Czytaj więcej o: Lublin wiadukt
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(58) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (31 maja 2017 o 06:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mam juz nawet nazwe dla nowej ulicy w lublinie - "droga komunikacyjnej katastrofy" dkk
Rozwiń
Gość
Gość (28 maja 2017 o 12:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Słuchajcie i patrzcie uważnie, a przede wszystkim myślcie zanim zaczniecie wypisywać głupoty czyli krytykować wszystko czego by miasto nie robiło, stadion- nie, lotnisko- nie, basen miejski- nie, most na Bystrzycy- nie, wszystko nie tak, wszystko źle, Panie Prezydencie niech nie słucha tych mdłych mądrołków i robi swoje
Rozwiń
Gość
Gość (27 maja 2017 o 20:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to prawda dróg nowych za dużo np.jeździło się ul.Narutowicza nieźle a teraz od czubów należy stać w korku od ronda Zana a teraz jeszcze nie udana przebudowa ma być na ul. Krochmalnej bo są pieniądze ? róbmy coś z głową a nie na siłę .Tak duże osiedle odciąć od komunikacji bzdura
Rozwiń
Gość
Gość (25 maja 2017 o 09:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przez czas przebudowy tak wszystkich wkurzą że potem i tak nikt o tej zakichanej Krochmalnej nie będzie pamiętał.
Rozwiń
Gość
Gość (24 maja 2017 o 14:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no to po chu.... to rondo ??!!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (58)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!