czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Wiatamorgana sprytnie zaksięgowana

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 lutego 2008, 19:09
Autor: Dominik Smaga

W projekcie budżetu czytamy, że Ratusz chce więcej wydać na wiaty przystankowe. Ale żaden pasażer na tym nie skorzysta.

Bo urzędnicy oszukują i udają, że sfinansują wiaty. Pieniądze naprawdę pójdą
na zapłacenie kary.


Z najnowszej autopoprawki do prezydenckiego projektu budżetu Lublina jasno wynika, że Ratusz przeznaczy w tym roku więcej pieniędzy na zadaszenie przystanków. W uzasadnieniu autopoprawki jest zapis o zwiększeniu "o kwotę 81.505 zł planowanych wydatków na wiaty przystankowe w związku z koniecznością realizacji wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 8 stycznia 2008 r.”. Sęk w tym, że pieniądze będą wydane na co innego.

Wyrok, o którym mowa, zapadł w sądzie w Warszawie. Urząd Miasta został... ukarany za utrudnianie działalności prywatnym przewoźnikom komunikacji miejskiej.

To finał sprawy sprzed kilku lat: otwierający się market Tesco szukał firmy, która za jego pieniądze woziłaby klientów sklepu autobusami darmowych linii TE1, TE2 i TE3. O taki kontrakt starała się m.in. prywatna Lubelska Korporacja Komunikacyjna (LKK). Ale była bez szans, bo nie dostała od Ratusza zgody na zatrzymywanie się na przystankach. Bez takiej zgody nie mogła zacząć kursów. Efekt? Tesco podpisało umowę z należącym do miasta MPK, któremu urzędnicy przeszkód nie tworzyli.

Miejscy urzędnicy zablokowali też LKK możliwość kursowania na linii LE5 obsługującej Leclerca przy Turystycznej. A podmiejskie busy tej spółki nie dostały zgody na korzystanie z popularnych przystanków na ulicy Kunickiego oraz na Turystycznej.

Pokrzywdzona spółka poskarżyła się Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). A ten przyznał jej rację. - Miasto nie mogło i nie może odmawiać przewoźnikowi udostępnienia przystanków - mówi Ewa Wiszniowska, dyrektor lubelskiej delegatury UOKiK. Prawie dwa lata temu nałożyła na Ratusz 80 tys. zł kary. Ratusz odwołał się do sądu i przegrał. Kolejne odwołanie też nic nie dało. Wyrok jest prawomocny, a miasto musi zapłacić karę i koszty sądowe.

Dlaczego pieniądze na zapłacenie kary urzędnicy nazwali wydatkami na wiaty przystankowe? - Bo tak mamy to zadanie nazwane w budżecie - wyjaśnia Irena Szumlak, skarbnik miasta. - Są to wydatki związane z utrzymaniem wiat. A to, że jest to kara, będzie wykazane w szczegółowej księgowości.

Nasz komentarz - Ściema prezydencka

Panie prezydencie! To nie Pan pisał projekt budżetu, tylko sztab urzędników zajmujących się finansami. Ale to Pan podpisał ten dokument i firmuje go swoim nazwiskiem. I wstyd, że ucieka się Pan do takich sztuczek. Bo od biedy te ponad 80 tys. złotych można było nazwać jakkolwiek inaczej, chociażby skrywając je za tajemniczym "rozliczenia różne”, jeśli już tak ciężko było napisać wprost, że chodzi o karę za bezprawne działanie urzędników pod wodzą poprzednika.

Skąd teraz mogę wiedzieć, czy pieniądze przeznaczone na docieplenie którejś ze szkół nie są zakamuflowanym odszkodowaniem dla jakiejś nauczycielki, która być może procesowała się kiedyś z miastem? Ciężko teraz brać dosłownie to, co Pan podpisuje.

Dominik Smaga
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
KONIO
Jack
Ja
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

KONIO
KONIO (7 lutego 2008 o 15:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NIE PAMIETAM JAK NAZYWA SIE TEN LOKAL, JEST ZA URZEDEM STANU CYWILNEGO, BYLEM TAM PRZED WYJAZDEM Z POLSKI.BYLA TAM RESTAURACJA ZYDOWSKA POTEM HIPHOPOWY SPED.PAMIETAM JAK ZONA JEDNEGO Z NASZYCH RADNYCH TRZYMALA PIJANEGO W SZTOK MEZA ZEBY NIE ROBIL GLUPOT JAK TEN NIEPRZYTOMNY PROBOWAL MNIE UDEZYC.BYLEM TAM ZE ZNAJOMYMI Z NIEMIEC I BYLO MI WSTYD
Rozwiń
Jack
Jack (7 lutego 2008 o 15:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pracowalem w hotelu Europa i widzialem tam bawiacych sie rajcow z naszego miasta, same pedaly i biseksy.Co na to wasze zony?
Rozwiń
Ja
Ja (7 lutego 2008 o 15:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Od kiedy Wasilewski jest z PO?
Rozwiń
KK
KK (7 lutego 2008 o 14:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
POPRZEDNI PREZYDENT BYł BEZNADZIEJNY.NIE ZROBIł NIC DLA WYPROMOWANIA TEGO MIASTA.ALE JAK NA RAZIE TEN NIE LEPSZY.TU TRZEBA CZłOWIEKA KTóRY Z PASJą BęDZIE PROMOWAł TO MIASTO A NIE OGLąDAł SIę NA POPARCIE JAKIEJś TAM PARTII W TYM PRZYPADKU PO.JEżELI TAK BęDZIE ROBIł TO BęDZIE JAK WE WROCłAWIU CZY GDYNI, BO NA RAZIE TA BANDA NIEUDACZNYCH URZęDNIKóW Z URZęDU MIEJSKIEGO ROBI CO CHCE I TAK WYGLąDA żE PREZYDENT NAD NIMI NIE PANUJE ,A JAK NIEMA KOTA TO MYSZY ITD.
Rozwiń
Gość
Gość (7 lutego 2008 o 14:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Poczytaj dokładnie: zarzut dotyczy tego, że zapisano, że pieniądze będą wydane na wiaty przystankowe, a w rzeczywistości będą wydane na co innego. Nikt nie stawia zarzutów, że obecny prezydent coś źle zrobił i z tego powodu musi płacić karę.
A przy okazji: jeśli w tego typu sprawach będzie karany urząd (albo miasto) a nie urzędnik, który wydał błędną decyzję, to nie zlikwidujemy tego typu pomyłek i zaniedbań (tzn. wydawania decyzji niezgodnych z prawem) (zwłaszcza jeśli te błędne decyzje są motywowane "premią" od tych, którzy na tym korzystają)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!