czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Wiatr historii zdmuchnął pomnik. Tak wygląda nowy

Dodano: 22 grudnia 2017, 19:54
Autor: drs

Gotowy jest już nowy pomnik Nieznanego Żołnierza na pl. Litewskim. Jego poprzednią wersję zdemontowano, bo była krytykowana przez część środowisk kombatanckich za niewłaściwe podejście do historii. Nowa forma nawiązuje do przedwojennej, ale nie jest jej powtórzeniem.

O to, by nie spieszyć się z oficjalnym odsłonięciem pomnika, którego nic dziś nie zasłania, apeluje do prezydenta Lublina komisja ds. kultury działająca w Radzie Miasta. Komisja zaapelowała, by uroczystość odbyła się 1 marca, czyli w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– Prosimy, aby to odbyło się z pełnymi honorami i zaproszeniami do wszystkich instytucji wojskowych i państwowych – tłumaczy radny Piotr Breś (PiS), członek komisji kultury.

Z kolei pomnik zdemontowany z pl. Litewskiego będzie złożony na cmentarzu komunalnym przy Białej. Jego przeniesienie oraz wykonanie nowego pomnika będzie kosztować miejską kasę 220 tys. zł. Kwota uwzględnia również wykonanie i montaż plakiet z polskimi odznaczeniami, które zostały przytwierdzone do kamiennych podstaw gazowych zniczy ustawionych przed pomnikami na pl. Litewskim.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
użytkownik usunięty
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (31 grudnia 2017 o 09:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czcimy wyklętych zołnierzy, morderców chłopów wmawiając nam dzisiaj iż oni walczyli z komuna, walczyli ale z chłopem, gdyż otrzymał ziemię, teraz władza polska, bogacze z powrotem zabierają chłopu ziemię, kamienice i wyrzucają ludzi na bruk ma być ciemnota a ciemnotą , alkoholikami, głupimi można rządzi. Polaczkom należy zabrać darmowe leczenie a NFZ będzie tylko refundował uzdrowicieli duchowych. Leczyć duszę nie ciało bo z prochu powstałeś i proch się obrócisz a dusza będzie żyła wiecznie. Ukraina czci Banderę a Polacy żołnierzy wyklętych którzy mieli na rękach krew niewinnych. Nigdy nam nie wybaczą nam wnuki , prawnuki iż pozwoliwszy się zakuć w kajdany.
Rozwiń
Gość
Gość (31 grudnia 2017 o 09:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czcimy wyklętych zołnierzy, morderców chłopów wmawiając nam dzisiaj iż oni walczyli z komuna, walczyli ale z chłopem, gdyż otrzymał ziemię, teraz władza polska, bogacze z powrotem zabierają chłopu ziemię, kamienice i wyrzucają ludzi na bruk ma być ciemnota a ciemnotą , alkoholikami, głupimi można rządzi. Polaczkom należy zabrać darmowe leczenie a NFZ będzie tylko refundował uzdrowicieli duchowych. Leczyć duszę nie ciało bo z prochu powstałeś i proch się obrócisz a dusza będzie żyła wiecznie. Ukraina czci Banderę a Polacy żołnierzy wyklętych którzy mieli na rękach krew niewinnych. Nigdy nam nie wybaczą nam wnuki , prawnuki iż pozwoliwszy się zakuć w kajdany.
Rozwiń
użytkownik usunięty
użytkownik usunięty (25 grudnia 2017 o 16:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pomnik poświęcono żołnierzom poległym w latach 1914-1920. A co z tymi, którzy polegli lub byli pomordowani w latach 1939-1945? Oni nie zasługują na pamięć? Dlaczego "zdekomunizowano" żołnierzy wojny obronnej 1939 r, pod Narwikiem, Tobrukiem i Monte Cassino? Dlaczego "zdekomunizowano" tych co szli do Polski z łagrów i sowieckich zesłań?  Oni nie mieli wyboru gdzie i jaką śmiercią polegną.
Rozwiń
Gość
Gość (25 grudnia 2017 o 02:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Napis na pomniku jest wielce niefortunny i budzi słuszne kontrowersje. Chylić czoła lub czoło to nie to samo, co uchylić. Nie można uchylić czoła, można uchylić czapki, kapelusza w znaczeniu ukłonić się komuś. W trybie rozkazującym powinno być "chyl czoła/czoło", co z kolei dość kiepsko brzmi. Jak się dowiaduję, do odsłonięcia pomnika jeszcze sporo czasu, więc ten należy zasłonić i sformułować napis godny poległych. To nie są żarty. Kosztami należy obciążyć odpowiedzialnych za przyjęcie projektu.
Rozwiń
Jan O.
Jan O. (23 grudnia 2017 o 21:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co do jasnej cholery znaczy napis: "Przechodniu, uchyl czoła czci bohatera poległego za Polskę"? "UCHYL CZOŁA CZCI"? Co to znaczy? To po mongolsku? 
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!