niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Więcej kursów z Lublina do Świdnika? Burmistrz musi zapłacić

Dodano: 23 maja 2017, 10:05

Władze Lublina nie wpuszczą do śródmieścia prywatnych przewoźników chcących zapełnić lukę po zlikwidowanej linii 88. Dojazd ze Świdnika do Al. Racławickich może się poprawić, o ile pieniądze na ten cel wyłoży burmistrz, który nie wyklucza, że to zrobi.

Prywatna linia 88 kursowała ze Świdnika do ścisłego centrum Lublina, gdzie jej trasa biegła przez al. Piłsudskiego, Lipową i Al. Racławickie do szpitala wojskowego. Jej funkcjonowanie było jednak samowolką, która trwała do końca ubiegłego roku.

Zlikwidowanie linii nie wyszło na dobre jej licznym pasażerom, bo prywatne busy jeździły częściej niż miejska linia 55, w której rozkładzie nie pojawiły się w tym roku żadne dodatkowe kursy wydłużone do Świdnika.

Luki po zamkniętej linii 88 nie załatają przewoźnicy prywatni, bo nie wolno im zatrzymywać się ani na al. Piłsudskiego, ani na ul. Lipowej czy Al. Racławickich. Znajdujące się na tych ulicach przystanki nie są ujęte w wykazie przystanków, które mogą być udostępniane prywatnym przewoźnikom.

Wykaz teoretycznie można poszerzyć, ale władze Lublina stanowczo to wykluczają. Według urzędników miasto nie miałoby prawa zastrzec, że przystanki są udostępnione tylko przewoźnikom jadącym do Świdnika. – Tym samym ewentualne udostępnienie przystanków w centrum musiałoby dotyczyć wszystkich przewoźników prywatnych – stwierdza Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego. – Praktyka pokazuje, że w centrum ukształtowałby się „dworzec dla busów”.

Urzędnicy z Lublina tłumaczą, że zatłoczone śródmiejskie przystanki nie poradzą już sobie z najazdem busów, które stoją w zatokach dłużej, bo ich pasażerowie wsiadają i wysiadają tylko jednymi drzwiami i kupują u kierowcy bilety z kasy fiskalnej.

Jedyną szansą na zwiększenie częstotliwości połączeń ze Świdnika w rejon Al. Racławickich jest opłacenie dodatkowych kursów linii 55 przez władze Świdnika, które już teraz dopłacają ponad 900 tys. zł rocznie na dopłatę do linii łączących oba miasta.

– Jesteśmy na etapie kalkulacji, które pokażą, jakie kroki będziemy mogli podjąć w kontekście dalszego rozwoju połączeń. Jeśli znajdą się oszczędności w budżecie i Rada Miasta podejmie stosowną uchwałę, to w drugim półroczu 2017 roku będziemy mogli zintensyfikować ilość kursów komunikacji miejskiej – informuje Magdalena Kurowska, naczelnik Wydziału Mienia Komunalnego w świdnickim Urzędzie Miasta. – Obecnie zbierane są wnioski i uwagi w zakresie zwiększenia liczby kursów.

QUIZ

Czy znasz te rośliny?

Czytaj więcej o: Lublin komunikacja miejska Świdnik
mała
mała
Zbyszek z Bronowic
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mała
mała (27 maja 2017 o 09:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli już to Świdnika naucz się pisać bo coś słabo w tym Lublinie uczą
Rozwiń
mała
mała (27 maja 2017 o 09:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
sam jesteś pokraka jakbyś tu mieszkał to byś zmienił zdanie u nas przynajmniej mamy świeże powietrze jest dużo zieleni las a uwas smród spalin samochodowych miłego wdychania
Rozwiń
Zbyszek z Bronowic
Zbyszek z Bronowic (26 maja 2017 o 05:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Do pajaców! Postawcie szlabany na rogatkach. Ale na lotnisko, do sądu, do pracy, do szkół, itd., też .............. nie przyjeżdżajcie. Oczywiście to dotyczy tylko pajaców-oszołomów.
  Kto z  Lublina uczy się i pracuje w Świdniku? To raczej pół Świdnika dojeżdża do pracy i do szkół do Lublina. A sąd? No cóż, nie ich wina, że został ulokowany w tym 50-letnim mieście...
Rozwiń
Gość
Gość (25 maja 2017 o 23:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Świdnik-śmietnik... gdyby nie to lotnisko, to w życiu normalny Lublinianin tam nie zjawiłby się...
Rozwiń
Gość
Gość (25 maja 2017 o 21:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do pajaców! Postawcie szlabany na rogatkach. Ale na lotnisko, do sądu, do pracy, do szkół, itd., też .............. nie przyjeżdżajcie. Oczywiście to dotyczy tylko pajaców-oszołomów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!