niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Wielka Krokiew na małym Globusie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 stycznia 2012, 17:57

– Górka jak górka. Na pewno będzie ładniejsza ze skocznią. Może nie będzie to największa skocznia na
– Górka jak górka. Na pewno będzie ładniejsza ze skocznią. Może nie będzie to największa skocznia na

Krzysztof Wójcik – człowiek, którego firma projektowała przebudowę skoczni narciarskiej w Zakopanem – oglądał wczoraj stok obok hali Globus. Teraz bierze się z projektowanie lubelskiej Krokiewki.

– Może nie będzie to największa skocznia na świecie, ale na pewno największa w okolicy – zapowiada Krzysztof Wójcik. – I jedyna poza południową Polską – dodaje Maksymilian Furtak.

To on, razem z bratem Aleksandrem i kolegą Damianem Widomskim, kilka lat temu własnymi siłami zbudowali niewielką skocznię przy ul. Liszkowskiego na Węglinie. Wkrótce obiekt zyskał tytuł najlepszej amatorskiej skoczni w Polsce. W 2010 r. odbyły się tu I Mistrzostwa Polski Wschodniej, które pokazywała TVP 1. Lublinianom gratulował nawet Adam Małysz.

Ale w 2011 r. właściciele terenu zażądali rozebrania skoczni. Młodzi pasjonaci nie dali za wygraną i zaczęli szukać nowego miejsca. Prosili o pomoc urzędników, zebrali w Internecie ponad 23 tys. podpisów i nagrali film. Udało się.

Jak pisaliśmy kilka dni temu, MOSiR zgodził się, by skocznia powstała obok hali Globus przy ul. Kazimierza Wielkiego. Zaprojektuje ją (za darmo) krakowska firma Inter Steel. Jej właściciel, Krzysztof Wójcik już dwa lata temu zaraził się zapałem młodych lublinian. Pomagał w organizacji zawodów na starej Krokiewce i przy jej rozbudowie. Teraz zaangażował się budowę nowego obiektu. Wczoraj przyjechał do Lublina zobaczyć teren, na którym powstanie skocznia.

– Projektowaliśmy część przebudowy Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Może coś wykorzystamy – śmieje się Wójcik. – A na poważnie, to musimy zbudować tu możliwie największą skocznię, bez planowania rozbudowy w przyszłości, bo to się zwykle nie udaje.

Skocznia powstanie tuż obok wyciągu. Dzięki temu loty skoczków będzie można oglądać ze stalowego tarasu wzdłuż hali lub z chodnika poniżej. – Widok będzie świetny – ocenia Aleksander Furtak.

Jak długie to będą loty? To zależy, na ile uda się wkomponować skocznię w górkę. – Na pewno konieczne będą prace ziemne. Tak, by budować jak najmniej dodatkowych konstrukcji – mówi Aleksander.

– Uformowanie terenu jest najłatwiejsze. Wystarczy zebrać grupę ludzi z łopatami – tłumaczy Wójcik. Zbudowany będzie za to najazd, z którego skoczkowie będą wzbijali się w powietrze. – Prawdopodobnie z drewna. Jest dużo tańsze od stali czy betonu – dodaje.

Prace projektowe potrwają ok. półtora miesiąca. – Trzeba wyliczyć długość rozbiegu, kąt nachylenia góry, miejsce do lądowania. Musimy też zapewnić miejsce na reklamy dla potencjalnych sponsorów. Poprosimy o pomoc ekspertkę z Politechniki Krakowskiej, która specjalizuje się w skoczniach narciarskich – mówi Wójcik.

Dokumentacja ma być gotowa wczesną wiosną. Skocznia powinna powstać do wakacji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Coach Outlet Online
kibic
kochamy wosp
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Coach Outlet Online
Coach Outlet Online (16 stycznia 2012 o 06:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Anything [url=http://www.coachfactory-outlet-online.net/]Coach Factory Online[/url]happen[url=http://www.coachoutletstoresonline-us.com/]Coach Online Outlet Store[/url] any[url=http://www.coachfactorysoutletsonline.com/]Coach Factory Online[/url]our life[url=http://www.coachoutletsstoreonlines.ca/]Coach Outlet[/url]full[url=http://www.coachoutletstores-online.net/][spam][/url]The [url=http://www.coachfactorysoutletsonline.com/]Coach Factory[/url]of life[url=http://www.coachoutletstores-online.net/][spam] Store[/url]in our [url=http://www.coachoutletstoresonline-us.com/][spam][/url], we[url=http://www.coachfactorystores-online.net/]Coach Factory Online[/url]control [url=http://www.coachoutletstoresonline-us.com/]Coach Factory Online[/url]and[url=http://www.coachfactory-outlet-online.net/]Coach Factory Outlet Online[/url]mishappening. [url=http://www.coachoutletstores-online.net/]Coach Outlet[/url]thing, which[url=http://www.coachfactorysoutletsonline.com/]Coach Factory Store Online[/url]controlled, [url=http://www.coachoutletstores-online.net/]Coach Outlet Stores Online[/url]of[url=http://www.coachsfactory-outlets.net/]Coach Factory[/url]and[url=http://www.coachoutletsstoreonlines.ca/]Coach Outlet Store Online[/url] cash.
[url=http://www.burberryscarfs-2012.com/]Burberry Outlet[/url] loans[url=http://www.burberryscarfs-2012.com/]Burberry Scarf[/url]taken[url=http://www.coachfactorysoutletsonline.com/]Coach Factory Outlet Online[/url]salary[url=http://www.coachfactory-outlet-online.net/]Coach Factory Outlet[/url]to meet[url=http://www.coachfactorystores-online.net/]Coach Factory Store Online[/url] credit [url=http://www.coachfactorysoutletsonline.com/]Coach Factory Store[/url]and[url=http://www.coachoutletstoresonline-us.com/]Coach Online Outlet[/url]cash, [url=http://www.coachfactory-storeonlines.net/]Coach Factory Store[/url]are[url=http://www.coachoutletstoresonline-us.com/]Coach Factory Outlet[/url]to [url=http://www.coachoutletstoresonline-us.com/]Coach Outlet Store Online[/url] Due[url=http://www.coachsfactory-outlets.net/]Coach Factory Outlet[/url]uncertainties[url=http://www.coachoutletstoresonline-us.com/]Coach Factory Outlet Online[/url]life[url=http://www.coachoutletstoresonline-us.com/]Coach Outlet[/url]loans[url=http://www.coachfactory-storeonlines.net/]Coach Factory Store Online[/url]getting[url=http://www.coachoutletstores-online.net/]Coach Outlet Store Online[/url]and[url=http://www.burberryscarfs-2012.com/]Burberry Scarf Outlet[/url]popular [url=http://www.coachoutletstoresonline-us.com/][spam] Store[/url]by[url=http://www.coachfactory-outlet-online.net/][spam][/url]These loans[url=http://www.coachoutletstores-online.net/]Coach Store Online[/url]the[url=http://www.coachfactory-outlet-online.net/]Coach Outlet[/url]with a variety of post-dated check loans etc.
Rozwiń
kibic
kibic (12 stycznia 2012 o 10:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='jon' timestamp='1326353771' post='582615']
czy próby w tunelu aerodynamicznym będą ?
to chyba lekkie przegięcie. na Węglinie garstka zapaleńców zrobiłą fajną rzecz i skocznia była OK , jak na Lublin. teraz robią to fachowcy , wyliczają parametry wspomagani na pewno komputerowo, prace projektowe potrwają ok. półtora miesiąca.ekspertkę z Politechniki Krakowskiej, też będzie. chyba przesada . Lublin to nie Zakopane
[/quote]

Przeszkadza Ci że skocznia będzie ok nie tylko jak na Lublin? Co w tym złego? W końcu może w tym mieście pojawi się zimowa impreza, która będzie znana w całym kraju. Z czasem na pewno przyjdą sponsorzy i jest realna szansa na coś fajnego. Ale żeby było profesjonalnie skocznia też taka powinna być, chociażby ze względów bezpieczeństwa. A tak w ogóle projekty mają być zrobione za darmo, to dlaczego nie skorzystać?
Rozwiń
kochamy wosp
kochamy wosp (12 stycznia 2012 o 09:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i z brzegiem zepnie drugi brzeg na ktorym twoj ojciec legl...
Rozwiń
jon
jon (12 stycznia 2012 o 08:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy próby w tunelu aerodynamicznym będą ?
to chyba lekkie przegięcie. na Węglinie garstka zapaleńców zrobiłą fajną rzecz i skocznia była OK , jak na Lublin. teraz robią to fachowcy , wyliczają parametry wspomagani na pewno komputerowo, prace projektowe potrwają ok. półtora miesiąca.ekspertkę z Politechniki Krakowskiej, też będzie. chyba przesada . Lublin to nie Zakopane
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!