Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 lutego 2015 r.
10:30
Edytuj ten wpis

Wielka wycinka drzew na Bronowicach. To Ratusz chciał zamienić działki

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
150 84 A A

To nie deweloper, ale Ratusz zrobił pierwszy krok do zamiany działek skutkującej zniszczeniem zielonych płuc Bronowic. I choć oczywiste było, że firma budująca bloki nie bierze terenu, by hodować drzewa, to żaden z radnych nie głosował przeciw. Atrakcyjne działki przejęła spółka powiązana z rodziną byłego radnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sprawą ogołoconego z drzew i krzewów skweru u zbiegu Drogi Męczenników Majdanka i ul. Krańcowej od kilku dni żyją mieszkańcy Bronowic i nie tylko. Teren, który przez dziesiątki lat był enklawą zieleni na blokowisku spustoszono w jeden dzień. Za dwa lata mają stać tu bloki.

Nie doszłoby do tego, gdyby nie decyzje Ratusza. Nie chodzi tu tylko o zgodę na wycinkę, bo na tym etapie losy skweru i tak były przesądzone. - Gdybyśmy odmówili inwestorowi zezwolenia na wycinkę, to dostałby je od Samorządowego Kolegium Odwoławczego - tłumaczy Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

Pole za skwer

Wyrok na zielone płuca Bronowic zapadł w Ratuszu już wcześniej, gdy miasto oddało publiczny skwer prywatnej spółce Wlaszczyk Więckowski Nieruchomości. Powiązana ona jest z rodziną Piotra Więckowskiego, byłego miejskiego radnego (w latach 1998-2002 i 2006-2010). W drugiej kadencji był on w czołówce najbogatszych radnych m.in. dzięki nieruchomościom wartym kilka milionów złotych.

Spółka dostała skwer w zamian za inną nieruchomość. Chodzi o 1,66 ha przy ul. Berylowej w rejonie nowego odcinka ul. Jana Pawła II.

- To od nas wyszła propozycja zamiany - przyznaje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. - Zależało nam na działce przy Berylowej, bo potrzebowaliśmy gruntu pod budowę szkoły dla rozwijającego się tutaj osiedla - wyjaśnia. A grunty przy Berylowej, zgodnie z planem zagospodarowania terenu, przeznaczone są pod szkołę.

Jak to się stało, że deweloper dostał w zamian właśnie skwer na Bronowicach? - Początkowo rozważane były inne grunty, m.in. na Czubach i Czechowie. Ale większość z nich była zagrożona zwrotem na rzecz byłych właścicieli - mówi Krzyżanowska. - Podczas spotkań były przeglądane różne inne lokalizacje i w drodze negocjacji, wspólnie wybrano dwie nieruchomości - dodaje.

Pierwsza z nich to 0,68 ha u zbiegu ul. Wojciechowskiej i Morwowej. Druga to prawie 1,1 ha na Bronowicach.

Wszyscy radni byli za

Ustalenia miasta ze spółką nie miałyby żadnej mocy, gdyby nie zatwierdziła ich Rada Miasta.

Stało się to na posiedzeniu w maju 2014 r. Radni jednogłośnie przyjęli prezydencki projekt uchwały o zamianie działek. Co ciekawe, głosowania nie poprzedziła na sesji żadna dyskusja. - Czy są głosy? - zapytał z obowiązku prowadzący tę część obrad wiceprzewodniczący Mieczysław Ryba (PiS). Dyskutować nikt nie chciał i radni od razu przeszli do głosowania. Wynik? 20 głosów za, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu (patrz ramka).

Na protokole z tamtej sesji wystarczy położyć dłoń, by w całości zakryć wątek zamiany gruntów. Radni mieli tego dnia ważniejsze tematy. Szczególnie dużo czasu zajęła im dyskusja, czy plac przed Chatką Żaka powinien zostać nazwany imieniem Grzegorza Seidlera, byłego rektora UMCS, założyciela miasteczka akademickiego i działacza PZPR. Decyzja radnych umożliwiła transakcję.

Ile warta jest ziemia

- Spółka dopłaciła miastu 97,5 tys. zł - informuje Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta. Tyle wyniosła różnica między wartością gruntów podlegających zamianie.

Co dokładnie było w szacunkach? Atrakcyjnie położony teren u zbiegu ul. Wojciechowskiej i Morwowej, gdzie plan przestrzenny pozwala stawiać bloki, wyceniono na 3 mln zł. A na blisko 2 mln złotych oszacowano skwer na Bronowicach, który nie jest objęty planem zagospodarowania. Tam, gdzie planu nie ma możliwe przeznaczenie gruntu określa wydawana przez miasto decyzja o warunkach zabudowy, tzw. wuzetka. W tym przypadku miasto samo do siebie wystąpiło o wuzetkę pozwalającą stawiać bloki, a później niejako dało ją deweloperowi w zestawie z działką.

W zamian miasto dostało wyceniony na 4,85 mln zł grunt, z którym deweloper niewiele mógłby zrobić, bo plan wyraźnie mówi, że to działka pod szkołę. Żeby postawić tu np. bloki inwestor musiałby nakłonić miasto do zmiany planu.

Obok szkoły stanie kościół

Taka zmiana opracowywana jest już w Ratuszu wobec innych działek przy Berylowej, które należą do spółki Wlaszczyk Więckowski Nieruchomości i sąsiadują z terenami przejętymi przez miasto pod szkołę.

Chodzi o działki powstałe w wyniku podziału nieruchomości: część gruntów deweloper oddał miastu, resztę (4,5 tys. mkw.) zająć ma kościół. Świątyni nie przewiduje tu plan zagospodarowania, ale radni uruchomili procedurę jego zmiany. Taka uchwała zapadła na tej samej sesji, co decyzja o zamianie działek. Także ten prezydencki projekt przeszedł jednogłośnie i bez dyskusji. W jego uzasadnieniu czytamy, że właściciel terenu "zawarł z Kurią Metropolitarną w Lublinie list intencyjny, w którym strony wyraziły wolę budowy kościoła” i że zmiana "zwiększy atrakcyjność inwestycyjną terenu”.

Prace nad zmianą planu już trwają. - Do 20 lutego jest czas na składanie wniosków do planu - mówi Bobowska. - Zakładamy, że projekt dokumentu może zostać wyłożony do wglądu publicznego jeszcze przed wakacjami.

Za zamianą działek głosowali

Mariusz Banach, Jacek Bednarczyk, Elżbieta Dados, Leszek Daniewski, Piotr Dreher, Zdzisław Drozd, Jan Gąbka, Marek Jakubowski, Dariusz Jezior, Zbigniew Jurkowski, Piotr Krzysztof Kuty, Zbigniew Ławniczak, Jadwiga Mach, Marcin Nowak, Jarosław Pakuła, Marcin Pogorzałek, Mieczysław Ryba, Krzysztof Siczek, Małgorzata Suchanowka, Marta Wcisło.

Komentarze 84

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 lutego 2015 o 23:02
Leniak dwoi się i troi ;-)
Avatar
Zbigniew / 25 lutego 2015 o 22:28

Czytam i nie chce mi się wierzyć....

Na Zachodzie za taki numer traci się wszelkie szanse na reelekcję i staje przed komisją dyscyplinarną.

Niestety wyłazi wschodnia mentalność. Jest mi tym bardziej przykro, bo głosowałem na PO, ale widzę, że towarzystwo Więckowski-Piątek-Żuk-tłusty Dreher ma się dobrze.

Ostatni raz oddałem głos na tą sitwę

Avatar
ρяzємєк ℓєиιαк / 24 lutego 2015 o 09:33
nie bój żaby przeakoczy kto ma przaekoczyć

tymczasem zajmujemy się żuczkami które leją ciepłym moczem na Lublin
Avatar
Gość / 24 lutego 2015 o 09:15
Leniak, zamiast zbierać podpisy Mańkowiw to sie tu wygłupiasz, no chyba że zdałeś sobie sprawę iż 100 000 to poprzeczka nie do przeakoczenia.
Avatar
ρяzємєк ℓєиιαк / 24 lutego 2015 o 08:47

Dokładnie!
Leniak pilnuje Czerniejówki bo może zalać altankę mamusi
Wszędzie ta prywata


altance się nic nie stanie w razie jakby co 
ale na ul Robotniczej mieszkaja ludzie którym już kilka lat temu woda wlewała się do mieszkań przez okna
to było chyba w 2005 roku
w necie są fotki np
http://www.zdjecialublin.art.pl/index-10114.html

 

zdaje się zresztą że sytuacja znów się pogorszyła i Czerniejówka znowu jest niedrożna
hmm mógłbym oczywiście zająć się sprawą 
ale czy to warto - przecie ludzie są zadowoleni...

zresztą jest przecie zuczystowski działacz Szymon Furmaniak zwany Kaftanem
który prowadzi stosowną stronke na facebooku https://www.facebook.com/groups/Dziesiata/?ref=ts&fref=ts
tak więc jest się do kogo zwrócić w razie jak zaleje wyborców żuka

temat Czerniejówki zresztą kiedys tam poruszałem na tym fanpejdrzu

zdaje się były deklaracje że w razie jakby co to ktoś się wybierze i zajmie się tym zamiast władz
i kto wie może tak trzeba będzie zrobić

trudno w końcu liczyć że żuczyści cokolwiek tu zrobią skoro nie maja w tym najmniejszego interesu

altance się nic nie stanie w razie jakby co 
ale na ul Robotniczej mieszkaja ludzie którym już kilka lat temu woda wlewała się do mieszkań przez okna
to było chyba w 2005 roku
w necie są fotki np
http://www.zdjecialublin.art.pl/index-10114.html

 

zdaje się zresztą że sytuacja znów się pogorszyła i Czerniejówka znowu jest niedrożna
hmm mógłbym oczywiście zająć się sprawą 
ale czy to warto - przecie ludzie są zadowoleni...

zresztą jest przecie zuczystowski działacz Szymon F... rozwiń
Avatar
Gość / 23 lutego 2015 o 22:09
Dokładnie!
Leniak pilnuje Czerniejówki bo może zalać altankę mamusi
Wszędzie ta prywata
Avatar
Gość / 23 lutego 2015 o 13:20

tylko ten jeden Drozd polubił tę stronę z radnych którzy brali udział w przekrecie?
;-)
drodzy moi - w lublinie nie ma różnicy między PiS a PO
pamiętacie kto był kandydatem PiS-u na prezydenta?

...
W lublinie Żuk skorumpował całe właściwie miasto
nawet część jego krytyków - jest w jego sitwie
np szef Fundacji Wolności tej od akcji z kompromitowaniem dostępu do informacji publicznej jest doradcą Żuka w jednej z tych licznych zdrad 
jak ktoś liczył w taki sposób skorumpowano ok 300 osób
skala tego zjawiska w Lublinie przypomina warunki sycylijskie

Oni wszyscy są jednym ch...m podszyci

Oni wszyscy są jednym ch...m podszyci

rozwiń
Avatar
lublinhate / 23 lutego 2015 o 13:12

Pazerne miasto potrzebuje pieniążków. Dziurę trzeba jakoś załatać, a to gówniany stadionik trzeba jakoś też sfinansować.

Avatar
Gość / 22 lutego 2015 o 18:10

jak się tak zastanowić to każde mieszaknie w sąsiedztwie straciło na wartości kilkanaście tysięcy
winę za to ponosi miasto i trzeba sie starać o odszkodowanie
kto wie może się zastanowić nad pozwem zbiorowym...
to spora kasa w końcu a razem łatwiej


i leniak się tym zajmie

a skuteczność będzie taka sama jak tych kilkudziesięciu pozwów już złożonych przez znanego lubelskiego superprawnika


i leniak się tym zajmie

a skuteczność będzie taka sama jak tych kilkudziesięciu pozwów już złożonych przez znanego lubelskiego superprawnika

rozwiń
Avatar
Dziennikarz śledczy / 22 lutego 2015 o 11:48

A gdzie są wcześniejsze komentarze?

ACTA zjadła !!  są ludzie nadal w tym kraju  co nad tym panują,jeszcze Tusk POwołał i tak zostało.

Avatar
Gość / 25 lutego 2015 o 23:02
Leniak dwoi się i troi ;-)
Avatar
Zbigniew / 25 lutego 2015 o 22:28

Czytam i nie chce mi się wierzyć....

Na Zachodzie za taki numer traci się wszelkie szanse na reelekcję i staje przed komisją dyscyplinarną.

Niestety wyłazi wschodnia mentalność. Jest mi tym bardziej przykro, bo głosowałem na PO, ale widzę, że towarzystwo Więckowski-Piątek-Żuk-tłusty Dreher ma się dobrze.

Ostatni raz oddałem głos na tą sitwę

Avatar
ρяzємєк ℓєиιαк / 24 lutego 2015 o 09:33
nie bój żaby przeakoczy kto ma przaekoczyć

tymczasem zajmujemy się żuczkami które leją ciepłym moczem na Lublin
Avatar
Gość / 24 lutego 2015 o 09:15
Leniak, zamiast zbierać podpisy Mańkowiw to sie tu wygłupiasz, no chyba że zdałeś sobie sprawę iż 100 000 to poprzeczka nie do przeakoczenia.
Avatar
ρяzємєк ℓєиιαк / 24 lutego 2015 o 08:47

Dokładnie!
Leniak pilnuje Czerniejówki bo może zalać altankę mamusi
Wszędzie ta prywata


altance się nic nie stanie w razie jakby co 
ale na ul Robotniczej mieszkaja ludzie którym już kilka lat temu woda wlewała się do mieszkań przez okna
to było chyba w 2005 roku
w necie są fotki np
http://www.zdjecialublin.art.pl/index-10114.html

 

zdaje się zresztą że sytuacja znów się pogorszyła i Czerniejówka znowu jest niedrożna
hmm mógłbym oczywiście zająć się sprawą 
ale czy to warto - przecie ludzie są zadowoleni...

zresztą jest przecie zuczystowski działacz Szymon Furmaniak zwany Kaftanem
który prowadzi stosowną stronke na facebooku https://www.facebook.com/groups/Dziesiata/?ref=ts&fref=ts
tak więc jest się do kogo zwrócić w razie jak zaleje wyborców żuka

temat Czerniejówki zresztą kiedys tam poruszałem na tym fanpejdrzu

zdaje się były deklaracje że w razie jakby co to ktoś się wybierze i zajmie się tym zamiast władz
i kto wie może tak trzeba będzie zrobić

trudno w końcu liczyć że żuczyści cokolwiek tu zrobią skoro nie maja w tym najmniejszego interesu

altance się nic nie stanie w razie jakby co 
ale na ul Robotniczej mieszkaja ludzie którym już kilka lat temu woda wlewała się do mieszkań przez okna
to było chyba w 2005 roku
w necie są fotki np
http://www.zdjecialublin.art.pl/index-10114.html

 

zdaje się zresztą że sytuacja znów się pogorszyła i Czerniejówka znowu jest niedrożna
hmm mógłbym oczywiście zająć się sprawą 
ale czy to warto - przecie ludzie są zadowoleni...

zresztą jest przecie zuczystowski działacz Szymon F... rozwiń
Avatar
Gość / 23 lutego 2015 o 22:09
Dokładnie!
Leniak pilnuje Czerniejówki bo może zalać altankę mamusi
Wszędzie ta prywata
Avatar
Gość / 23 lutego 2015 o 13:20

tylko ten jeden Drozd polubił tę stronę z radnych którzy brali udział w przekrecie?
;-)
drodzy moi - w lublinie nie ma różnicy między PiS a PO
pamiętacie kto był kandydatem PiS-u na prezydenta?

...
W lublinie Żuk skorumpował całe właściwie miasto
nawet część jego krytyków - jest w jego sitwie
np szef Fundacji Wolności tej od akcji z kompromitowaniem dostępu do informacji publicznej jest doradcą Żuka w jednej z tych licznych zdrad 
jak ktoś liczył w taki sposób skorumpowano ok 300 osób
skala tego zjawiska w Lublinie przypomina warunki sycylijskie

Oni wszyscy są jednym ch...m podszyci

Oni wszyscy są jednym ch...m podszyci

rozwiń
Avatar
lublinhate / 23 lutego 2015 o 13:12

Pazerne miasto potrzebuje pieniążków. Dziurę trzeba jakoś załatać, a to gówniany stadionik trzeba jakoś też sfinansować.

Avatar
Gość / 22 lutego 2015 o 18:10

jak się tak zastanowić to każde mieszaknie w sąsiedztwie straciło na wartości kilkanaście tysięcy
winę za to ponosi miasto i trzeba sie starać o odszkodowanie
kto wie może się zastanowić nad pozwem zbiorowym...
to spora kasa w końcu a razem łatwiej


i leniak się tym zajmie

a skuteczność będzie taka sama jak tych kilkudziesięciu pozwów już złożonych przez znanego lubelskiego superprawnika


i leniak się tym zajmie

a skuteczność będzie taka sama jak tych kilkudziesięciu pozwów już złożonych przez znanego lubelskiego superprawnika

rozwiń
Avatar
Dziennikarz śledczy / 22 lutego 2015 o 11:48

A gdzie są wcześniejsze komentarze?

ACTA zjadła !!  są ludzie nadal w tym kraju  co nad tym panują,jeszcze Tusk POwołał i tak zostało.

Zobacz wszystkie komentarze 84

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lech Wałęsa w Zamościu zachęcał do aktywnego udziału w życiu politycznym [zdjęcia]
galeria

Lech Wałęsa w Zamościu zachęcał do aktywnego udziału w życiu politycznym [zdjęcia] 0 0

Były prezydent Polski Lech Wałęsa kontynuuje spotkania z mieszkańcami województwa lubelskiego. W poniedziałek był w Puławach, we wtorek w Zamościu a w środę wybiera się do Werbkowic (godz. 16, Gminny Ośrodek Kultury).

Bank odmówił kredytu? Wybierz jedną z wielu propozycji pożyczek pozabankowych!

Bank odmówił kredytu? Wybierz jedną z wielu propozycji pożyczek pozabankowych! 0 0

Rynek produktów finansowych nieustannie poszerza swoją ofertę, więc coraz większa grupa osób może skorzystać z różnego rodzaju pożyczek i kredytów. Przede wszystkim nie ma ograniczenia do usług bankowych, które tak naprawdę są dostępne jedynie dla wąskiego grona z dobrą historią kredytową i oczywiście zdolnością kredytową. Pożyczki pozabankowe okazują się niejednokrotnie jedynym ratunkiem w sytuacji kryzysu finansowego i przy konieczności ubiegania się o zastrzyk finansowy.

Dawid Dzięgielewski (Motor): Kibicom należy się awans

Dawid Dzięgielewski (Motor): Kibicom należy się awans 0 0

ROZMOWA Z Dawidem Dzięgielewskim, piłkarzem Motoru Lublin

Zdenerwował się w urzędzie, wychodząc wybił dziurę w drzwiach. Trafił do aresztu

Zdenerwował się w urzędzie, wychodząc wybił dziurę w drzwiach. Trafił do aresztu 7 0

33-latek tak bardzo zdenerwował się w urzędzie, że wychodząc wybił w drzwiach dziurę pięścią.

Nowe połączenie z lotniska w Świdniku

Nowe połączenie z lotniska w Świdniku 6 3

Nowe połączenie z lotniska w Świdniku? Już wkrótce możemy polecieć na Ukrainę. Byłoby to drugie połączenie do tego kraju.

Karolina Semeniuk (Zagłębie Lubin): Zostawiam klub w dobrej kondycji

Karolina Semeniuk (Zagłębie Lubin): Zostawiam klub w dobrej kondycji 0 0

Rozmowa z Karoliną Semeniuk, rozgrywającą Metraco Zagłębia Lubin

Miał być przy porodzie swojej córeczki. Zaginął w drodze z Niemiec do domu
galeria
film

Miał być przy porodzie swojej córeczki. Zaginął w drodze z Niemiec do domu 36 4

Pochodzący z Hutkowa pod Zamościem Mateusz Kawecki zaginął w drodze z Niemiec do domu. Od blisko dwóch miesięcy nie skontaktował się z najbliższymi. Rodzina nie wierzy jednak w czarne scenariusze snute przez jasnowidza. Liczą, że 30-latek zostanie odnaleziony zdrowy i będzie mógł cieszyć się z urodzonej już po jego zniknięciu córki.

Pisząc o Lublinie pomylił Bystrzycę z Wieprzem!
Wiersze między newsami

Pisząc o Lublinie pomylił Bystrzycę z Wieprzem! 3 3

Stanisław Barańczak wykorzystał Lublin w wierszu o… Dublinie. Wysyłając znajomym wierszowaną kartkę pocztową przywołał nasze miasto. Ale jak!

Już za chwilę zmiany w przepisach na prawo jazdy. Dodatkowe opłaty i szkolenie dla kierowców
film

Już za chwilę zmiany w przepisach na prawo jazdy. Dodatkowe opłaty i szkolenie dla kierowców 21 7

Jeżeli po 4 czerwca zdacie egzamin na prawo jazdy kategorii B, to szykujcie dodatkowe 300 złotych. Rząd wprowadza obowiązkowe szkolenia dla młodych kierowców.

Księgarnie się zamykają, ale on otwiera nową. W centrum Lublina

Księgarnie się zamykają, ale on otwiera nową. W centrum Lublina 0 2

Wbrew tendencji do zamykania księgarni stacjonarnych, w budynku Sądu Okręgowego powstała „Księgarnia sądowa”. Ma już pierwszych klientów.

Mieszkańcy chcą ograniczeń w dostępności alkoholu w mieście

Mieszkańcy chcą ograniczeń w dostępności alkoholu w mieście 7 6

W Białej Podlaskiej trwają kilkudniowe konsultacje społeczne w sprawie liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Na pierwszym spotkaniu większość mieszkańców była za ograniczeniem dostępności alkoholu w mieście.

Sąd poprosił o nagrania z TVP i TVN. Chodzi o sprawę Krzysztofa Żuka

Sąd poprosił o nagrania z TVP i TVN. Chodzi o sprawę Krzysztofa Żuka 0 18

Jeszcze w tym tygodniu ma zapaść decyzja, czy sędzia, której prezydent Lublina zarzucił brak obiektywizmu, zostanie odsunięta od wyrokowania w jego sprawie. Chodzi o spór toczący się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, gdzie Krzysztof Żuk broni się przed usunięciem ze stanowiska w Ratuszu przez wojewodę lubelskiego.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r. 0 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.