sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Wielu chętnych na dofinansowanie do wymiany pieca

Dodano: 21 lutego 2016, 16:32
Autor: Dominik Smaga

Bardzo duże jest w tym roku zainteresowanie miejskimi dotacjami do wymiany ogrzewania węglowego na mniej uciążliwe dla środowiska. Urząd Miasta otrzymał około 70 wniosków i nie wyklucza nawet, że pula pieniędzy do rozdania zostanie zwiększona

Nabór wniosków, o którym przypominaliśmy kilkakrotnie, zakończył się w piątek. – Większość z nich, podobnie jak w latach ubiegłych, dotyczy wymiany ogrzewania węglowego na gazowe – potwierdza Olga Mazurek z Urzędu Miasta. Dwa wnioski dotyczą podłączenia kamienic do sieci ciepłowniczej, trafiło się też kilka wniosków o dopłatę do wymiany ogrzewania na elektryczne. Mieszkańcy mieli o co się starać, bo miasto pokrywa nawet połowę kosztów wymiany pieców i kotłów wykorzystujących stałe paliwo na ogrzewanie gazowe, elektryczne, pompę ciepła, czy przyłączenie do sieci. Warunkiem jest całkowita rezygnacja z ogrzewania węglem, można zachować tylko dekoracyjny kominek.

Teraz komisja rozdzielająca dotacje będzie sprawdzać poprawność wniosków oraz odwiedzać ich autorów podczas wizji lokalnych. Potrwa to mniej więcej miesiąc. – Po przeprowadzeniu tych prac komisja zbierze się w celu podziału środków i procentowego przyznania dotacji do konkretnych wniosków – zapowiada Mazurek. – Komisja zadecyduje wtedy także o stworzeniu listy rezerwowej na ten rok kalendarzowy. Znajdą się na niej osoby, które będą mogły skorzystać z dotacji w przypadku, gdy zrezygnuje któraś z osób zakwalifikowanych do programu. Dodajmy, że przy składaniu wniosków decydująca była kolejność zgłoszeń.

Pieniądze będą wypłacane po wymianie ogrzewania oraz przedstawieniu dokumentów potwierdzających poniesione wydatki. Wliczyć można do nich m.in. koszty demontażu starego źródła ciepła, koszty zakupu nowego (fabrycznie) oraz wykonania niezbędnych instalacji.

W puli do podziału jest 200 tys. złotych, ale Ratusz nie wyklucza zwiększenia tej kwoty. – Jeśli pojawi się możliwość i będą pieniądze, które da się przeznaczyć na ten cel, to tak się stanie – mówi Mazurek. W zeszłym roku w ramach miejskiego Programu Ograniczania Niskiej Emisji dzięki dopłatom z Ratusza udało się zlikwidować na terenie Lublina ponad 100 pieców.

Czytaj więcej o: Lublin
Gość
Marko
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 lutego 2016 o 11:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miasto powinno prowadzić stałą akcję dopłat do likwidowania pieców, a nie tylko okresową z małą ilością przeznaczonych pieniędzy. To miastu powinno zależeć by poprawić stan powietrza w Lublinie, a trzeba przypomnieć że są ciągle przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza. Po prostu jesteśmy truci i ten temat trzeba ciągle drążyć, by ktoś to wreszcie zauważył. Ciągle mówi się o Krakowie, a tym czasem w Lublinie jest często podobne zanieczyszczenie powietrza.
Rozwiń
Marko
Marko (21 lutego 2016 o 20:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Guest Ty jednak mało żyjesz i mało wiesz!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (21 lutego 2016 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a koszt wymiany instalacji to kto poniesie? oczywiście niczego nie świadomi naiwni, którzy myślą, że jak do starych instalacji co założą nowoczesny piec to zaoszczędzą, prędzej pójdą z torbami po pierwszym sezonie grzewczym
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!