poniedziałek, 1 maja 2017 r.

Lublin

Wigilia poetów i ułanów

Dodano: 16 grudnia 2001, 20:33
Autor: (PAP)

Niedzielną imprezę zapoczątkowały uroczystości z ceremoniałem wojskowym przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum Lublina. Przybyli poeci z pomysłodawcą wigilii Tadeuszem Kwiatkowskim-Cugowem zaprezentowali swe wiersze o tematyce bożonarodzeniowej, odbył się apel pamięci.
– W ten sposób chcemy oddać hołd walczącym piórem i orężem o wolność Polski – mówili organizatorzy.
Przy pomniku marszałka Piłsudskiego oraz na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożono wieńce i wiązanki kwiatów, kompania honorowa III Zmechanizowanej Brygady Legionów w hołdzie poległym oddała salwę honorową.
Uroczystości w centrum miasta zakończyła defilada kompanii honorowej WP i ułanów z Lubelskiej Konnej Straży Przyrody, wśród których w historycznych mundurach jechali weterani z 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich, porucznicy Wacław Zawada i Feliks Lempkowski.
Następnie wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu, przy którym przełamali się opłatkiem. W ósmej już wigilii poetów i ułanów uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich z prezydentem Andrzejem Pruszkowskim, dowódca garnizonu lubelskiego płk Jerzy Gryz. Tradycyjnie przybyli też przedstawiciele węgierskiej armii z attaché obrony Republiki Węgierskiej w Warszawie płk. Laszlo Nagy’em.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24