poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Wiosenne porządki w mieście. Masz śmieci? Dzwoń i pisz do Ratusza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 marca 2012, 19:17

Jeśli ktoś sam nie sprzątnie działki albo nie zgłosi takiej potrzeby urzędnikom, ci zrobią to za nie
Jeśli ktoś sam nie sprzątnie działki albo nie zgłosi takiej potrzeby urzędnikom, ci zrobią to za nie

Miasto zaczyna wiosenne porządki. Na ulice lada dzień wyjdą firmy sprzątające. Ale Ratusz apeluje też do mieszkańców: widzisz gdzieś śmieci? masz śmieci? – dzwoń i pisz.

– Po pierwsze, proszę o informacje o wyrzucaniu odpadów w miejscach publicznych. A po drugie, o zgłaszanie potrzeby wywiezienia odpadów, które powstały w wyniku wiosennych porządków czy prac remontowych – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Wszystko po to, żeby miasto nie zamieniło się wiosną w śmietnisko. – Żebyśmy za chwilę znowu nie mieli zasypanej śmieciami doliny Czechówki czy Czerniejówki – podkreśla Żuk. – Dlatego sygnalizujemy gotowość do udzielenia pomocy.

Każdy właściciel prywatnej posesji za nią odpowiada. Musi mieć aktualną umowę na wywóz śmieci i porządek wokół domu. Niestety – jak pokazują przykłady poprzednich lat – część działek, nawet w centrum miasta, bardziej przypomina składowisko odpadów niż ogródek.

– Są osoby, które nie wiedzą, do kogo się zwrócić w tej sprawie. Kto może pomóc w wywiezieniu tych śmieci – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik Urzędu Miasta. Dla takich osób magistrat uruchamia specjalną skrzynkę e-mail.

Jeśli ktoś sam nie sprzątnie działki albo nie zgłosi takiej potrzeby urzędnikom, ci zrobią to za niego. – Ale wtedy kosztami obciążymy właściciela. W niektórych przypadkach śmieci jest tak dużo, że koszty też będą duże – ostrzega prezydent. – Chcemy uniknąć takich sytuacji, dlatego oferujemy współpracę.

Co ważne, nikt nie może się czuć zwolniony z obowiązku sprzątania, bo czystość na posesjach (i aktualne umowy na wywóz śmieci) będzie sprawdzała Straż Miejska. Brudasy narażają się mandat do 500 złotych, a w skrajnych przypadkach wizytę w sądzie.

Strażników i urzędników Ratusza interesują też miejsca publiczne, w których mieszkańcy często wyrzucają śmiecie. Takie przypadki również można zgłaszać mejlem.

– W ub. roku likwidacja dzikich wysypisk kosztowała nas 280 tys. zł – mówi wiceprezydent Lublina Grzegorz Siemiński. – Będziemy je nadal systematycznie likwidować. Ale osoby, które lekceważą w ten sposób prawo i porządek publiczny muszą się liczyć z konsekwencjami.
– W ciągu 2–3 tygodni firmy, które zimą odpowiadały za odśnieżanie, teraz zajmą się ich sprzątaniem – zapowiada Adam Borowy z miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. – Szacujemy, że na sprzątanie ulic wydamy ok. 800 tys. zł.

Pisz i dzwoń

Jeśli w Twoim sąsiedztwie są zaśmiecone miejsca lub sam masz problem z wywozem śmieci, zgłoś to! Można to zrobić na kilka sposobów: *za pomocą poczty elektronicznej: czysto@lublin.eu * informując Zarząd Dróg i Mostów (w przypadku śmieci znajdujących się w pasie drogowym) – tel. 81 466 57 00 * informując Wydział Gospodarki Komunalnej UM Lublin – tel. 81 466 31 00 * informując Straż Miejską – tel. 986 lub 81 466 50 20.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
olo
antyŻUK
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

olo
olo (21 marca 2012 o 10:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może Prezydent zacznie od porządków na i w okolicach dworca autobusowego!!!!! Wstyd dla miasta. Stolica kultury błahhhhhhhha!
Rozwiń
antyŻUK
antyŻUK (21 marca 2012 o 07:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najwięcej odpadów i pasożytów siedzi w lubelskim ratuszu. Niektórym jest tak mało jak np. Krawczykowi że dodatkowo musi tyrać w miejskiej spółce jaką jest mpk na zbędnym stanowisku za 7 tyś pln miesięcznie. Ale to nie wszystko. Jeszcze czeka go premia za wyniki w pracy, tylko za jakie nikt nie wie, bo w sumie on nie ma nic w MPK do roboty.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!