niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Wirtualne laboratoria w Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 grudnia 2011, 20:47

Uczniowie lubelskiego Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w trakcie zajęć w wirtualnym labora
Uczniowie lubelskiego Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w trakcie zajęć w wirtualnym labora

Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie jest jedną z 49 polskich szkół, która testuje wirtualne laboratoria logistyczno-spedycyjne i magazynowe. To nowość, która ma pomóc uczniom w zdobyciu praktycznych umiejętności – niezbędnych przy szukaniu pracy.

Uczniowie podczas zajęć laboratoryjnych wykonują takie same zadania, jak pracownicy w prawdziwej firmie. Przyjmują zamówienia, fakturują i sporządzają oferty w wirtualnym przedsiębiorstwie, gdzie błędy można popełniać bez szkody dla firmy i finansowych konsekwencji.

– Takie projekty są potrzebne, bo uczą młodych ludzi, jak wykorzystywać wiedzę w praktyce. Absolwent technikum, który zna podstawy obsługi systemu, to dla nas cenny nabytek, jest bardziej samodzielny i nie wymaga intensywnych szkoleń – mówi Ryszard Wtorkowski, prezes Grupy Kapitałowej LUG, ambasadora projektu.

Dzięki wirtualnym laboratoriom szkoły bez ponoszenia dodatkowych kosztów (związanych z zakupem licencji czy specjalistycznego sprzętu) oferują uczniom dostęp do nowoczesnych technologii wykorzystywanych na co dzień w biznesie.

To możliwe dzięki umieszczeniu oprogramowania na serwerach zewnętrznych, z którymi szkolne komputery łączą się za pośrednictwem Internetu.

Dostęp do materiałów dydaktycznych, takich jak prezentacje multimedialne, filmy instruktażowe i podręczniki, to ogromne ułatwienie nie tylko dla nauczycieli prowadzących zajęcia laboratoryjne, ale przede wszystkim dla uczniów.

– Jeden z uczniów po niecałych 2 miesiącach nauki dostał się na praktyki, gdzie wiedza zdobyta podczas zajęć wystarczyła, żeby samodzielnie wykonywał zadania realizowane przez etatowych pracowników – mówi Paweł Fajfer, kierownik projektu.

– To pokazuje, jak wielkie możliwości otwiera przed uczniami znajomość obsługi systemów tej klasy. Wierzymy, że uczniowie nie tylko łatwiej znajdą pracę, ale przede wszystkim chętniej pójdą na studia.

Wirtualne Laboratoria to projekt opracowany przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu i firmę L-Systems. Jest wdrażany w 49 szkołach w całym kraju, w tym – w lubelskim zespole szkół.

W pierwszej połowie 2012 r. zajęcia w wirtualnych laboratoriach będzie mogła prowadzić każda szkoła w Polsce. W przyszłości w wirtualnych firmach będzie można uczyć się także na innych kierunkach zawodowych, takich jak finanse czy administracja.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
mln
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mln
mln (15 grudnia 2011 o 17:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moja dawna szkoła;)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!