Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 listopada 2017 r.
6:44

Wizyta u kardiologa? W grudniu przyszłego roku. Ogromne kolejki do specjalistów

134 25 A A
Wolne terminy na ten rok kończą się także w poradni chorób zakaźnych w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie. – A działamy dopiero od początku listopada – mówi Magdalena Czarkowska, zastępca dyrektora Instytutu Medycyny Wsi ds. medycznych. Na zdjęciu: dr Romana Rolla-Szczepańska z pacjentem
Wolne terminy na ten rok kończą się także w poradni chorób zakaźnych w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie. – A działamy dopiero od początku listopada – mówi Magdalena Czarkowska, zastępca dyrektora Instytutu Medycyny Wsi ds. medycznych. Na zdjęciu: dr Romana Rolla-Szczepańska z pacjentem (fot. Maciej Kaczanowski)

Nawet do grudnia przyszłego roku trzeba czekać na wizytę u specjalisty. Najdłuższe kolejki są do kardiologa i endokrynologa. Powód? – Brakuje specjalistów, bo studenci i młodzi lekarze emigrują, a społeczeństwo się starzeje więc pacjentów przybywa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwszy wolny termin w poradni kardiologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie to 21 grudnia 2018 roku. W poradni endokrynologicznej lekarz może przyjąć dopiero 29 października a w gastroenterologicznej pierwszy wolny termin to 4 września. Nieco krócej trzeba czekać w kolejce do nefrologa – tu na wizytę można się umówić na 30 kwietnia, a do poradni genetycznej na 13 marca.

– To są ogólne terminy dla poradni. Ale jeśli rodzic chce zapisać dziecko do konkretnego lekarza to może się zdarzyć, że ten termin może być jeszcze bardziej odległy – przynaje Agnieszka Osińska, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. – Dlatego apelujemy do rodziców, żeby w przypadkach kiedy nie mogą przyjść na wizytę, odwołali ją. Wówczas możemy w to miejsce zapisać inne dziecko.

Do kwietnia na bezpłatną wizytę u endokrynologa i kardiologa trzeba też czekać w CenterMedzie przy ul. Weteranów w Lublinie. Do chirurga naczyniowego można się tam zapisać na luty. Jak tłumaczy pracownik CenterMedu, wynika to z limitów punktowych, które wyznacza NFZ. Pod koniec roku te limity są już w większości wyczerpane więc pacjenci mogą zostać zapisani dopiero na przyszły rok.

W szpitalu przy ul. Jaczewskiego w Lublinie najdłużej trzeba czekać na wizytę w poradni neurochirurgicznej – połowa listopada przyszłego roku oraz u endokrynologa i diabetologa – wrzesień.

Długie kolejki są także do lekarzy psychiatrów. – Na ten rok nie ma już miejsc do psychologa, psychoterapeuty, psychiatry czy seksuologa – wylicza Agnieszka Kuzioła, dyrektor Centrum Medycznego Przyjaźni w Lublinie.

Dlaczego kolejki są coraz dłuższe? – Brakuje specjalistów, co jest spowodowane między innymi emigracją studentów i młodych lekarzy, a społeczeństwo się starzeje więc pacjentów przybywa – mówi prof. Piotr Książek z Katedry Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Poza tym zbyt łatwo i szybko można uzyskać skierowanie do specjalisty. Lekarze rodzinni powinni prowadzić bardziej wnikliwą diagnostykę.

Zdaniem prof. Książka brakuje też wspólnej strategii urzędu marszałkowskiego, urzędu wojewódzkiego i władz uniwersytetu medycznego, która umożliwiłaby pełną informację dla pacjentów o wolnych terminach w poradniach. – To na pewno wpłynęłoby na zmniejszenie kolejek, bo może się zdarzyć tak, że do specjalisty w SPSK4 trzeba czekać kilka miesięcy a w szpitalu MSW można się zapisać z dnia na dzień. Nie wszyscy pacjenci mają jednak tego świadomość – tłumaczy prof. Książek.

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gość / 14 listopada 2017 o 07:22
+2
Najdłuższe kolejki są do kardiologa i endokrynologa. Powód? – Brakuje specjalistów, bo studenci i młodzi lekarze emigrują, a społeczeństwo się starzeje więc pacjentów przybywa
Jeżeli brakuje specjalistów to jakim cudem na wizyty prywatne jest ich wystarczająca ilość i czas oczekiwania nie jest dłuższy niż tydzień? Wychodzi na to, że to raczej nie brakuje specjalistów, tylko mają oni małe kontrakty i przyjmują tylko tylu pacjentów na NFZ na ilu mają podpisany kontrakt.
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 09:29
+1
A ci sami lekarze z poradni mogą chętnie przyjąć ale za kasę w prywatnych gabinetach (LUX MED...). I o to chodzi mówić chorym, że duża kolej to potrzebujący pomocy pójdzie prywatnie, albo po prostu umrze w oczekiwaniu na wizytę a ZUS fundusz zdrowia będzie go miał z czapy, kasa zostanie
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 09:15
+1
Niech się wezmą łapówkarze za robotę a nie strajkowanie to kolejki będa mniejsze. Kieszenie jak studnie mają i jeszcze im mało. A szary obywatel jak chce pilnie do specjalisty to prywatnie - mimo, że ZUS co miesiąc okrada go z 1/3 pensji. Patologiczny kraj
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 08:10
+1
To jest jakas paranoja! I jeszcze suk......ny chca podwyzek ! Niech rzad sie wykaze i zrobi cos z NFZtem a nie 500+ i mieszkania+ ludzie cale zycie placa skladki a i tak dostac sie do lekarza to jak wygrana w totka
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 07:57
+1
Ale za to w Warszawie specjaliści w szpitalach MON i MSW obsługujących "wybrańców suwerena" udzielają porad na bieżąco.
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 07:52
+1
Przecież to jest śmiech na sali!!! Chory człowiek i ma czekać rok a prywatnie za tydzień można pójść. Ten cały ZUS i NFZ to jedna wielka pomyłka, po 5 zł składka miesięczna powinna wynosić za takie leczenie i to nie wiem czy nie za dużo.
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 07:16
+1
Nie rozumię !CTo przecież tow. radziwił /dziwił bredził, że po jego reformie znikaja kolejki a tu się wydłużyły !!!!!!!!!!!!To skandal co ta sekta pislam robi z tą Polską ! Cały świat się śmieje a ta dzicz barbarzyńców bełkocze o jakimś poprawieniu relacji ze światem ! Jeden fałsz, kłamstwo i obłuda !Ale pamiętajcie obłudnicy i kanalie - Pan Bóg nie Rychliwy ale Sprawiedliwy - on wam bydlaki wystawi rachunek !Belzebub czeka na całą sektę pislam i mafię kaczo-rydzokową !
Avatar
Gość / 16 listopada 2017 o 15:12
Jak ma nie brakować specjalistów, skoro jest tak mało miejsc na robienie rezydentury przy jednoczesnym wzroście liczby studentów? Wzrost studentów? Jestem za. Ale przy jednoczesnym wzroście miejsc na rezydentury!
Avatar
starsza pani z Wieniawy ... / 14 listopada 2017 o 19:28
Wielkim osiągnieciem min. Radziwiłła jest, że dwóch synów moich sąsiadów po studiach medycznych i stażu w 4 PSK wyemigrowało, aby podjąć prace w Vancouver. Kraj stracił chirurga i endokrynologa, ale ja się młodym ludziom nie dziwię.....
Avatar
puknij się / 14 listopada 2017 o 16:54
undefined napisał:
Niech się wezmą łapówkarze za robotę a nie strajkowanie to kolejki będa mniejsze. Kieszenie jak studnie mają i jeszcze im mało. A szary obywatel jak chce pilnie do specjalisty to prywatnie - mimo, że ZUS co miesiąc okrada go z 1/3 pensji.  Patologiczny kraj
 Do kogo masz pretensje jak Radziwiłł limity daje na wizyty u specjalistów.
Avatar
Gość / 16 listopada 2017 o 15:12
Jak ma nie brakować specjalistów, skoro jest tak mało miejsc na robienie rezydentury przy jednoczesnym wzroście liczby studentów? Wzrost studentów? Jestem za. Ale przy jednoczesnym wzroście miejsc na rezydentury!
Avatar
starsza pani z Wieniawy ... / 14 listopada 2017 o 19:28
Wielkim osiągnieciem min. Radziwiłła jest, że dwóch synów moich sąsiadów po studiach medycznych i stażu w 4 PSK wyemigrowało, aby podjąć prace w Vancouver. Kraj stracił chirurga i endokrynologa, ale ja się młodym ludziom nie dziwię.....
Avatar
puknij się / 14 listopada 2017 o 16:54
undefined napisał:
Niech się wezmą łapówkarze za robotę a nie strajkowanie to kolejki będa mniejsze. Kieszenie jak studnie mają i jeszcze im mało. A szary obywatel jak chce pilnie do specjalisty to prywatnie - mimo, że ZUS co miesiąc okrada go z 1/3 pensji.  Patologiczny kraj
 Do kogo masz pretensje jak Radziwiłł limity daje na wizyty u specjalistów.
Avatar
Lekarz / 14 listopada 2017 o 15:23
To właśnie się wzięliśmy za robotę i leczymy również prywatnie po godzinach proszę szanownego Pana. Na logikę gdybyśmy mieli kieszenie jak studnie to tracilibyśmy na to czas? Panu wolno zarabiać prywatnie to nam również, czasy poddaństwa się skończyły. Na marginesie proszę śledzić wiadomości w najbliższym czasie bo z tego co wiem obecne terminy wizyt wkrótce będzie szanowny Pan wspominał z rozrzewnieniem. Pozdrawiamy i serdecznie zapraszamy na konsultację ufając że Pan jako człowiek rozumny mając do wyboru słabą i dobrze płatną pracę dokonałby również wyboru właściwego czego i Panu życzę może się tak zdarzy.
To właśnie się wzięliśmy za robotę i leczymy również prywatnie po godzinach proszę szanownego Pana. Na logikę gdybyśmy mieli kieszenie jak studnie to tracilibyśmy na to czas? Panu wolno zarabiać prywatnie to nam również, czasy poddaństwa się skończyły. Na marginesie proszę śledzić wiadomości w najbliższym czasie bo z tego co wiem obecne terminy wizyt wkrótce będzie szanowny Pan wspominał z rozrzewnieniem. Pozdrawiamy i serdecznie zapraszamy na konsultację ufając że Pan jako człowiek rozumny mając do wyboru słabą i dobrze płatną pracę dokonał... rozwiń
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 14:28
ale przecież jest lepiej-PiS pomaga ludziom, troszczy się i w ogóle cud miód, nie?:-(
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 12:34
To i dobrze, nie będą na siłę wpierać ogłupiałym ludziom najbardziej kosztownych zabiegów aby uzależnić ich od siebie. Rozrusznik, Bypassy, koronografia. Bez tego ludzie będą zdrowsi. Więcej ruchu i człowiek nie potrzebuje tych wynalazków kardiologicznych. czekamy na kolejne specjalności. :):):)
Avatar
gfj / 14 listopada 2017 o 12:07
to jest wśnie reforma pisowska niech teraz kur***l ze swoimi przydupasami pójdzie w świtle kamer do sklepu jak to zrobili za rządów po i niech zrobi zakupy. nie wiem, czy mu na masło wystarczy. tk jak z wrakiem tupolewa. za tuska ryja piłowali, że oni jak by rządzili,to bl ble ble, a wraku jak nie ma tak nie ma pisowskie palanty
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 10:52
To jest manipulacja? Możecie sobie tu sprawdzić terminy dostępności kolejki.nfz.gov.pl/Informator/Index/ . Np. STANISŁAW PODGÓRSKI PORADNIA KARDIOLOGICZNA KORYZNOWEJ , osób oczekujący 13 , pierwszy wolny termin 30.11.2017. W grudniu w innych przychodniach też wolne miejsca.
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 10:35
..o ile wiem to społeczeństwo niedawno sceptycznie ustosunkowywało się do lekarzy i ich wiedzy.......po co więc ustawiać się w długie kolejki?????? proszę skorzystać z alternatyw które były niedawno podawane przez różnych mądrołków !!!!!!!!
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 10:32
Dobra zmiana oszołomów z pisu