piątek, 28 kwietnia 2017 r.

Lublin

Wkracza prokurator

Dodano: 30 września 2003, 21:14
Autor: (er, kap)

Lubelska prokuratura zleciła policji sprawdzenie, w jakich warunkach rodzina przetrzymywała 17-letniego Andrzeja ze Stasina. Upośledzony chłopiec dopiero w ub. tygodniu trafił do ośrodka wychowawczego, w którym powinien się znaleźć już przed laty.

 Należy sprawdzić, czy nie doszło do znęcania się nad chłopcem – mówi Andrzej Jeżyński z Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Prokuratura ściągnie też akta chłopca z wydziału rodzinnego Sądu Rejonowego w Lublinie i zastanowi się nad wystąpieniem o pozbawienie praw rodzicielskich nad nim oraz wszczęciem postępowania o ubezwłasnowolnienie. Wówczas o jego losie decydowałby wyznaczony przez sąd opiekun.
Przypomnijmy, że 17-letni Andrzej pomimo upośledzenia nie został oddany przez rodzinę do ośrodka wychowawczo-szkoleniowego. Nie mówi, nie rozumie prostych poleceń, wydaje nieartykułowane dźwięki. Od 1998 roku był pod nadzorem kuratora sądowego. Ale dopiero w lutym br. sąd zdecydował o przymusowym skierowaniu go do placówki opiekuńczej.
Czy w sądzie zajmą się wyjaśnieniem, dlaczego tak długo trzeba było czekać na decyzję? Tego jeszcze nie wiadomo. Prezesi sądów okręgowego i rejonowego, którzy mogą o tym postanowić, będą uchwytni w pracy dzisiaj.
Andrzeja, który od tygodnia mieszka w ośrodku w Załuczu, czekają gruntowne badania, które pozwolą stwierdzić, w jakim jest stanie. Jego wychowawcy twierdzą, że bardzo szybko się uczy, a jego upośledzenie jest w dużym stopniu wynikiem zaniedbania społecznego.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24